Yüksek Emekli Maaşının Formülü Ne

Yüksek emekli maaşı almak için

Yüksek Emekli Maaşının Formülü Ne? Fazla emekli maaşı almanın Yöntemleri

Yüksek Emekli Maaşının Formülü Ne? Yüksek emekli aylığı alabilmek için yapılması gerekenler nelerdir? Bu konumuzda Emekli olmadan önce ve ya emekliliğinize son 4-5 Yıl kalmışsa Nasıl yüksek ve Daha fazla emekli maaşı alabilirsiniz bunun yollarını ve yöntemlerini size açıklayalım istedik. Öncelikle “Emeklilik Sorgulama” sayfamızdan ne zaman emekli olacağınızı kolaylıkla ilgili bağlantıyı Tıklayarak öğrenebilirsiniz.Yüksek Emekli Maaşının Formülü ne Yüksek emekli maaşı almak için neler yapılır. Nasıl daha fazla emekli maaşı alırım sorularınızın yanıtı burada! Çalışırken alınan rakamlara en yakın maaşı emeklilik yıllarında da alabilmenin yolu maaşa sahip çıkmaktan geçiyor. Çünkü, çalışırken yüksek ücret alanların gerçek ücretlerinin SGK’ya bildirilmesi, emeklilikte yüksek emekli aylığı almalarını sağlıyor. Vatan Gazetesi’nden Ersin Umdu’nun haberine göre, okur Cengiz Bey, 2 bin 300 TL brüt ücretle çalıştığını, emekli olduğunda da bu rakama yakın aylık almak istediğini, emekli aylığını nasıl arttırabileceğini soruyor. Okurumuzun bu sorusu hemen hemen bütün çalışanların merak ettiği bir konu. Çünkü çalışırken yaşanan hayat standardının emekli olunca da aynı şekilde sürdürülmesi isteniyor.

Yüksek Emekli Maaşının Formülü NeEmekli aylığını arttırmanın iki önemli şartı var. Biri prim ödeme gün sayısının fazla olması ki, bu aylık bağlanma oranını etkiler. Diğeri ise sigortalı için bildirilen sigorta primine esas kazanç (SPEK) miktarı, ki bu da ortalama yıllık kazancı etkiler. Bu iki nedenden dolayı SPEK miktarının yüksek olması, emekli aylığının fazla olmasında daha belirleyicidir. Yüksek Emekli Maaşı almak için Neler yapılır? Bu sayfamızda bu konuyu detaylı anlatmaya çalışacağız.

SGK Çalışanları için Çalışma Hayatlarında Gerçek ücret bildirimi şart

Yüksek Emekli Maaşının Formülü Ne diye merak edilir Emekli aylığı bağlanmadan önce, çalışılan bütün sürelerdeki prim gün sayısı ve SPEK miktarı üzerinden hesaplandığı için, aylığının yüksek olması çalışılan bütün süreçte özellikle SPEK miktarının yüksek olması gerekir. Kısa süreli SPEK miktarının yüksek olması, genel toplam içinde fazla yer tutmayacağı için hesaplamada da çok etkisi olmayacaktır. Bu nedenle çalışırken yüksek ücret alanların gerçek ücretleri üzerinden SGK‘ya bildirilmeleri, emekli olduklarında daha yüksek emekli aylığı almalarını sağlar.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR