Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması 2018

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması 2018 Tarım kredi kooperatifi borçlarına yapılandırma uygulaması, yaklaşık altı ay önce yürürlüğe giren bir yasa ile birlikte çiftçilerin yüzünü güldürmeye başladı.Tarım alanında iş kurmak isteyen çiftçilerin veya bu sektörde çalışmalar yapan girişimcilerin dikkatle takip etmesi gereken tarım kredi kooperatifi borç yapılandırması hakkında bilmek istediğiniz her şeyi bu yazı aracılığı ile sizinle paylaşacağız?Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması Nedir?

Tarım kredi kooperatifi, çiftçiler ve tarım sektörü bünyesinde çalışanlar için hizmet veren bir kuruluştur. Türkiye Cumhuriyeti’nde güncel olarak tarımla ilgilenen nüfus hayli fazladır. Bu nedenle tarım kredi kooperatif ’inin getirdiği yenilikleri yakından ve ilgiyle takip eden milyonlarca çalışan bulunmaktadır.

Tarım kredi kooperatifi, iş kurmak isteyen veya mevcut işi için paraya ihtiyaç duyan çiftçilere kredi imkânları sağlamaktadır. Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırması uygulaması ise, çiftçilerin ve girişimcilerin Tarım Kredi Kooperatifi’nden aldığı kredi borçlarını ve diğer vergi borçlarını kapsayan bir yapılandırmadır.Bu uygulama kapsamında ödeyemediğiniz borçlara yeni düzenlemeler getirilir. Borç yapılandırması uygulaması kapsamında, Tarım Kredi Kooperatifi’nden aldığınız borçların faizlerinin yarısı devlet tarafından ödenecek. Bu nedenle yeni borç yapılandırması uygulaması, hemen hemen bütün çiftçiler için son derece önem arz etmektedir. Yapılandırmadan nasıl faydalanacağınıza dair detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması Başvurusu Nasıl Yapılır?

Tarım Kredi Kooperatifi ile birlikte, çiftçiye verdiği kredilerde yapılandırma yapan bir kurum daha var: Ziraat Bankası. Ziraat Bankası da, Tarım Kredi Kooperatifi gibi çiftçiye verdiği kredi desteklerinin ödenmesi aşamasında kolaylıklar sağlıyor.Bu kurumlardan tarım kredisi aldıysanız, borç yapılandırması ile yararlanabileceğiniz tek özellik faiz ödemesi değil. Yeni çıkan Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankası borç yapılandırması ile geçmişte ödemesini geciktirdiğiniz veya yapmadığınız kredi borçlarınız da siliniyor ve kredi siciliniz temizleniyor. Bu yapılandırma ayrıcalıklarından yararlanmak için öncelikle bahsi geçen kurumlara başvurularda bulunmanız gerekmektedir.

Ziraat bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi’ne yapılandırma uygulaması için başvuruda bulunmanın iki ayrı yolu vardır. Bunlardan ilki, mevcut kredi borcunuzun peşin ödemesini yapmaktır. Kurumlardan birine, mevcut borcunuzun ana parasını ödediğiniz takdirde, faizinin yarısı devlet tarafından ödenmek üzere listeye alınır. Böylece borç yapılandırması için gereken başvuruyu yapmış olursunuz.Borç yapılandırması başvurusu için ikinci yöntem ise borcunuzun bulunduğu kuruma konuyla ilgili dilekçe yazmaktır. Borç yapılandırmasından yararlanmak istediğinizi belirten imzalı bir dilekçeyi, borcunuzun bulunduğu kuruma teslim ederek borç yapılandırmasından yararlanabilirsiniz.

Tarım Kredi Kooperatifi Borç Yapılandırması Hesaplamaları ve Ödemesi Nasıl Yapılır?

Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırması ile ödemesini yapacağınız kredi borçları hakkında detaylı bilgi edinmeniz gerekmektedir. Borç yapılandırması kapsamında yapılan ödemeler de, standart kredi ödemelerine göre farklılık gösterebilmektedir. Yapılandırma yapılan ödemelere, kredi borçlarına yalnızca %5 oranında faiz uygulanır. Ödemeniz gereken borç miktarı ise 4 yıllık bir vade ile yapılandırılır.

Eğer Tarım Kredi Kooperatifi borç yapılandırması ile düzenlenen kredi borcunuzun %20’sini peşin olarak ödemeyi kabul ederseniz kalan miktarı dört yıllık bir süreç boyunca %5 faiz ile taksitlendirebilirsiniz. Tüm bu imkânlardan faydalanmak için Tarım Kredi Kooperatifinin borç yapılandırma uygulamasına dâhil olan bir kredi borcunuzun yer alması gerekiyor.

Bu kurumlarda bulunan kredi borçlarınızı veya ödeme durumunu öğrenmek de son derece kolaydır. Tarım Kredi Kooperatifi borç öğrenme yollarından ilki, kurum ile iletişime geçmektir. Bu yöntem ile en sağlıklı bilgiye ulaşabilirsiniz. Diğer yöntem ise e- devlet hesabınıza giriş yapmak olacaktır.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR