Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Vergi Borcu Nasıl Yapılandırılır? 2018 yılı vergi borcunu yapılandırmak için var olan borcun 6, 9, 12 ya da 18 ay gibi taksitlere bölünerek ödenmesi talebi, Vergi Dairesi Başkanlığı’na ya da e – devlet üzerinden Vergi İşlemleri bölümünden oluşturulmalıdır.Vergi borcunun taksitlendirilerek ödenmesi geçmiş döneme ait borçlara uygulanan faiz ve cezaların da ortadan kalkmasını sağlar.Gelir İdaresi Başkanlığı’nın e- devlet sistemiyle ortaklaşa çalışması sayesinde vergi borçları ve borç ödemesi e – devlet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. E Devlet vergi borcu yapılandırma imkanıyla vergi dairelerinde hem sorgu hem ödeme için ayrı ayrı sıraya girme derdi yaşamadan, internet üzerinden kredi ya da banka kartıyla kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. 2018 yılı Mayıs ayında çıkarılan kanun ile de vergi borçlarında büyük bir indirime gidilmiştir.

Yapılandırma Kapsamında Olan 2018 Yılı Vergi Borçları

18 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazete ’de yayımlanan bildiriye göre vergi borcu yapılandırma 2018 kararları; • 31 Mart 2018 tarihinden itibaren gecikmeye giren vergi borçlarında yurtiçi ÜFE oranlarının güncellenmesi,
 • Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde ödeme kolaylığı,
 • Trafik Para Cezaları ile diğer idari para cezalarında indirim yapılması,
 • Peşin ödeme yapıldığı zaman yurtiçi ÜFE oranlarında hesaplanan tutarlar üzerine % 90 oranında indirim,
 • Vergi aslına dayanmayan usulsüzlük ve de özel usulsüzlük cezalarında, cezaların % 50’sinin silinmesi,
 • Sulh yoluyla sonlandırılan vergi ihtilaflarında % 80’e varan indirimlerin uygulanması,
 • İşletme kayıtlarında faizsiz ve cezasız gerçek duruma uygun hale geçilmesi,
 • Eczanelere, cezasız ve de faizsiz stok düzeltme hakkının getirilmesi,
 • Vergi incelemelerinde matrah ve vergi artırımları için muafiyet,
 • Tarhiyat ve inceleme aşamasındaki borçlar için yapılandırma hakkı,
 • Beyan edilmeyen gelir ve kazançlar için pişmanlık kapsamında cezasız ve faizsiz beyan hakkı,
 • Yurtiçi ve yurtdışı bazı varlıkların ülke ekonomisine kazandırılması,
 • Vergi borçlarının 18 taksitte 36 ay sürede ödenebilmesi,
 • Yapılandırılmak istenen borçların anlaşmalı bankaların banka kartları ya da kredi kartları ile ödenebilmesi,
 • Süresi 31 Aralık 2013 tarihinden önce olan 100 TL ve altındaki borçların silinmesi, şeklindedir.

Yapılandırılan Vergi Borçlarının Ödenmesi

Vergi yapılandırma 2018 yılı için alınan kararda; yapılandırılmış borçlar ilk taksitin ödeme zamanı içinde tamamen ya da ikişer aylık dönemler halinde, en fazla 18 eşit taksit olacak şekilde ödenmesi yer almaktadır. 18 taksit imkanıyla birlikte; 6, 9 ya da 12 eşit taksit seçenekleri de sunulmaktadır.

Vergi borçlarının ilk taksit ödemeleri için belirlenen son ödeme tarihi 1 Ekim 2018, mesai bitim saati olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait borçların ise 31 Ağustos 2018 öncesine kadar ödenmesi gerekmektedir.Taksit Ödemelerinde Gecikme Olursa

Vergi borcu yapılandırma 2018 ödeme işlemlerinde; ilk iki taksit, ödenmesi gereken sürede ve tam olarak ödendiğinde, kalan taksitlerin bir takvim yılı içinde en fazla iki taksit süresince ödenmemesi ya da eksik ödenmesi, yasanın ihlal edilmesi olarak görülmeyecektir. Anapara mutlaka tahsil edilecektir. Sadece gecikme faizi ya da cezası silinecektir. Gecikme faizi ya da cezası yerine Yİ – ÜFE tutarı hesaplanacak ve aylık bu tutar üzerine % 0.35 oranı uygulanacaktır.

İlk taksit ödemesini peşin yapanlar için Yİ – ÜFE temel alınarak hesaplanmış tutarın % 90’ını alınmayacaktır. Tutarın tamamı iki taksitte ödenecekse; hesaplanan Yİ – ÜFE tutarının % 50’sinde indirim yapılacaktır.Borç tutarının hepsi taksitle ödendiğinde ise, hesaplanan anapara + Yİ – ÜFE tutarında 6 taksit için 1.045, 9 taksit için 1.083, 12 taksit için 1.105 ve 18 taksit için de 1.15 kat sayıları ile çarpılacaktır.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR