Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mama ve Bez Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Bez parası olarak da bilinen ve devlet tarafından belirli bir dönem boyunca çocuğun bez ve mama ihtiyaçlarını sağlamasını kapsayan bir yardımdır. Mama ve bez yardımı hakkındaki bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.Devlet Tarafından Annelere Sağlanan Destekler:Devlet tarafından annelere verilen destekler şu şekildedir:

  • Çocuk parası: Çocuk sayısına göre devletin bir kereliğine mahsus verdiği yardımdır. Doğan çocuk ailenin birinci bebeği ise 300 TL, ikinci bebeği ise 400 TL, üçüncü veya daha sonrasında doğan bir bebek ise 600 TL yardım verilmektedir.
  • Süt parası: Devletin bir kereliğine verdiği bir yardımdır. Tutarı şu an yaklaşık 150 TL’dir.
  • Bez ve mama parası: Çocuğun belli bir süre için bez ve mama masraflarının karşılanmasını sağlayan yardım türüdür.
  • Rapor parası: Sigortalı annenin doğum izni boyunca biriken parasını almasıdır.

Yardımların çoğu PTT üzerinden teslim edilmektedir. Herhangi bir PTT şubesinden kimliğiniz ile beraber alabilirsiniz. Rapor paraları hesaba yatmaktadır.Mama ve Bez Parası Nedir?

Bebeklere ait bez ve mama parasının karşılanmasıdır. Bu yardım iki yıl boyunca aylık olarak alınabilmektedir. Yardım için belirlenen tutar 239 TL’dir. Bebeklerin 2015 yılından sonra doğması gerekmektedir. Bez ve mama parası verilen ailelerin gelirinin düşük olması gerekmektedir. Bunun için her yıl bir alt gelir belirlenmektedir. Bu alt gelire göre yardım için uygun aileler seçilmektedir.

Bebek bez parası nasıl alınır? Bez ve mama yardımı başvurusu için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı vakıflara, Sosyal Güvenlik Kurumu’na ya da muhtarlıklara gidilmesi gerektir. Bebek bez parası için gerekli evraklar; başvuru formu, gelir durumu belgesi ve kimlik belgeleridir. Başvuru sonucu 30 gün içerisinde belli olmaktadır. Sonuçlar başvuran ailenin cep telefonu numarasına SMS olarak gönderilmektedir. Bez ve mama parasını PTT şubelerinden teslim alabilirsiniz.Bu yardımın yapılma sebebi ise, ülkede bulunan ve durumu olmayan ailelerin bebeklerinde yaşanan sağlık sorunlarıdır. Bebekler iyi beslenemediği için birçok sağlık sorunuyla karşılaşmaktadır. 2017 yılında yetersiz beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunları çeken bebek sayısı 60 binden fazlaydı.

Bu 60 bin bebeğin bulunduğu evler için Sosyal Güvenlik Kurumu, Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bir araştırma yaptı. Bu araştırmalar sonucunda da bebeklerin ihtiyaçlarına yönelik yardımlar yapmaya başladılar.Hasta Bez Parası Yardımı:

Diğer bir bez yardımı ise hastalara sağlanan bez yardımıdır. Bez yardımı nereden alınır? Bu yardım Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından durumu olmayan hastalara verilmektedir. Hastanın bu bez parasından faydalanabilmesi için doktor raporuna sahip olması gerektir.

Başvuru için doktor raporu, reçete, kimlik belgesi, ürün faturası ve bakıcısının kimlik belgesi ile beraber Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilmelidir. Bez yardımı gereken kişinin 2 yaşından büyük olması gerektir. 2 yaşından küçük çocuklara bez yardımı yapılmamaktadır. Başvurusu yapılan hasta için incelemeler yapılmaktadır. 15 gün ile 30 gün arasında değişen bir inceleme süresinden sonra yardımı alıp almama durumu belli olmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu, bu yardımı her hasta için günlük 4 hasta bezini baz alarak oluşturmuştur. Her bir doktor raporuna maksimum 2 ay bez parası yardımı yapılmaktadır. Bu 2 aylık bez yardımı için alacağınız para 2018 yılı için 169,90 TL’dir. Ödemenizin yapılıp yapılmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz.

E-Devlet’te bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu işlemleri arasındaki Şahıs Ödemeleri Sorgulama işlemi ile bu sorgulamayı yapabilirsiniz. Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama ile de ödemelerin yapılacağı banka hesabının düzenlemelerini yapabilirsiniz.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR