KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir?

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Nedir? Nitelikli elemanlara özel KOSGEB desteğinin hedeflediği amaçlar birden fazladır. Nitelikli eleman, belli bir alanda iyi eğitim almış, deneyimli kişiler için kullanılan bir kavramdır. Ancak KOSGEB’in nitelikli eleman desteğinde 2 yıllık ve 4 yıllık eğitimi tamamlamış kişilerin istihdamı hedeflenmiştir.Günümüzde üniversite mezunlarının iş bulması zorlaşmıştır. Üniversite mezunlarına özel KOSGEB destekleri olsa da, nitelikli eleman desteği projesinde işverenlere yönelik bir kolaylık sağlanmıştır. Bu destekle, hem nitelikli elemanların istihdam edilmesi sağlanacaktır hem de nitelikli elemanı işi alan işverenler minimum ücretle eleman çalıştırabilecektir. KOSGEB Eleman Desteği 2017 yılındaki uygulamadan sonra 2018 yılında da başvuruya açıldı.KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Şartları:

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği’nden faydalanmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu desteği alınabilmesi için, son 12 ay içerisinde istihdam edilmemiş nitelikli elemanların, tam zamanlı olarak iş yerinde çalışması gerekmektedir. Bu desteği alan kişiler 2 ve 4 yıllık fakülte mezunlarını, sigortalı olarak istihdam edebilecektir. 50 bin TL’ye kadar maaş desteği verilmektedir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği 2018 Şartları şu şekilde sıralanabilir: 1. Çalışacak nitelikli eleman, 12 ay içerisinde söz konusu işletmede çalışmamış olmalı.
 2. Nitelikli eleman 2 ve 4 yıllık fakültelerden mezun olmalıdır.
 3. Çalışacak nitelikli eleman, işletmede tam zamanlı olarak hizmet vermelidir.
 4. Bu destek, aynı anda en fazla 2 personel için kullanılabilir.
 5. Başka kurum ve kuruluşlardan vergi, sosyal güvenlik primi gibi yasal sorumlulukların haricinde, herhangi bir şekilde destek alan emekli, yabancı uyruklu kişi, işletme sahibi ve ya ortaklarının aile üyeleri istihdam edilmez.

KOSGEB projelerinden faydalanmak için genelde proje yazılması beklenir. Ancak KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Başvurusu proje istememektedir.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Maaşları:KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği kapsamında verilen maaşların üst limitleri belirlenmiştir. Her personele verilecek maaş üst limiti şu şekilde belirlenmiştir:

 1. 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu mezunları ve 5.seviye Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi kişilere verilen maaş 1500 TL
 2. 4 yıllık Meslek Yüksek Okulu veya Fakülte mezunları için 2000 TL olarak belirlenmiştir.
 3. Yüksek lisans veya daha üst dereceden mezun kişiler için ise belirlenen maaş 2500 TL’dir.

Üstelik istihdam edilecek kişi şirket sözleşmesi ve şirketin yönetimi/temsili için görevlendirilmiş kadınsa veya 30 yaşını doldurmamışsa, desteklere 1000 TL ilave yapılır.Nitelikli Eleman Desteği’nden Nasıl Yararlanılır?

KOSGEB Eleman Desteği 2018 yılında yapılan değişiklikle istenilen şartlar da farklılaşmıştır. Artık çok daha kolay başvurulan bu KOSGEB desteği için şu adımları izlemeniz gerekmektedir:

 1. kosgeb.gov.tr adresinden E-KOBİ menüsü üzerinden KOSGEB’in veri tabanı sistemine kayıt olmanız gerekmektedir. Ardından KOBİ Beyannamesi doldurulmalı ve hangi ilde işletmeniz varsa o ilin KOSGEB Müdürlüğü’ne istenen belgeleri götürmeniz gerekmektedir.
 2. kosgeb.gov.tr adresindeki E-KOBİ menüsü üzerinden Genel Destek Başvuru Formunu doldurarak başvuru yapmanız gerekir. Aynı zamanda Genel Destek Programı Taahhütnamesini de doldurmanız gerekmektedir. Bu taahhütnamenin ıslak imzalı olması gerekmektedir. Ardından KOSGEB Müdürlüklerine teslim etmeniz gerekir.
 3. kosgeb.gov.tr adresi üzerinden E-KOBİ menüsüne girerek Nitelikli Eleman İstihdam Desteği Başvuru Formu doldurulmalıdır.
 4. kosgeb.gov.tr adresinden E-KOBİ menüsüne girilerek Nitelikli Eleman İstihdam Desteği Ödeme Talep Formu doldurarak, ekleri sisteme yüklerseniz ve onay tuşuna basarsanız işleminiz sonlanacaktır.

Ödeme Talebinde İstenen Bazı Ekler:

 1. SGK üzerinden sigortalı hizmet listesi
 2. Çalışacak nitelikli elemana ait ücret bordrosu
 3. Nitelikli elemanın diploması veya bu diploma yerine geçen bir belge
 4. İşletmenin SGK borcu yoktur belgesi
 5. Ticaret Sicil Gazetesi
 6. Nitelikli elemanın aylık ücretinin ödendiğine dair dekont

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR