Emeklilikte yaşa Takılanlar

Emeklilikte Yaşa Takılanlar

Emeklilikte yaşa Takılanlar için Umutlar Devam Ediyor!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için emeklilik formülleri açıklandı. Emeklilikte yaşa Takılanlar Son dakika Kamudan Haberler ile Emeklilik hakkında son bilgiler. Emeklilikte yaşa takılanlar son durum için 2013 Yılına ait artık emekli olmak istiyorum diyenler ve “Ne zaman emekli olurum?” Diyenlerin Umut kapısı olan emeklilik merakla beklediği düzenleme haberleri arka arkaya geliyor. İşte emekliliği yasaya takılanlar için yeni yasalarla ilgili son bilgiler.Emeklilikte yaşa Takılanlar için önemli bir adım! Aşağıdaki “Emeklilik Hesaplama” sorgulama Formunu kullanabilirsiniz emeklilik hakkında son Durumunuzu anında öğrenebilirsiniz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı , 1999 yılından önce işe başlayanlardan prim gün sayısını doldurmasına rağmen kanunda öngörülen yaşı doldurmadığı için emekli olamayanlara yönelik çalışma başlattı. Buna göre yaş beklemeden biraz düşük maaşla emeklilik mümkün olacak.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için Emeklilik Hesaplama TablosuEmeklilik için yaşa takılanlar 9 Nisan 2013 Son durum Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Açıklama yaptı.

Emeklilik haklarına yaklaşan mağdurlara Bakan Mehmet Çelik’ten üzücü haber geldi. Maliye Bakanı “Erken emeklilik çalışması söz konusu değil” dedi. Faruk Çelik ile görüşen Emeklilikte Yaşa Takılanlar grubunun düşük maaşla da olsa emekli edileceği konuşuluyordu. Yaş mağdurları İstanbul ve İzmir’de eylem yapmaya hazırlanıyor.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, “maaşlardan kesinti yapılarak, erken emekli olunması konusunda herhangi bir çalışmalarının olmadığını” söyledi.Emeklilikte yaşa takılanların sorunları gündeme gelmeye devam ediyor. 1999’dan beri haklı itirazlarda bulunan, erken emeklilik hakkını almak için pek çok kez girişimde bulunan gruba bugün Mehmet Şimşek’ten kötü bir haber geldi. Erken emeklilikle ilgili gündemlerinde bir çalışma programı olmadığını belirten Bakan Şimşek, erken emeklilik hakkı bekleyenleri üzdü.

1999 yılında çıkarılan bir yasa ile çalışanların emekli olma şartları değiştirildi. Yasa ile 1999 yılından sonra işe girecek olanlar için, daha önce kadınlarda 38 olan emeklilik yaşı 58′e, erkeklerde 43 olan emeklilik yaşı da 60′a çıkarıldı. Aynı yasa ile SSK’ya tabi çalışanların emekliliği için gereken gün sayısı 7000′e çıkarıldı.Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Dakika Emeklilik Hesaplama
Emeklilikte Yaşa Takılanlar Son Dakika Emeklilik Hesaplama

Emeklilikte yaşa Takılanlar için Bu tarihten önce işe girenler için 1976 yılına kadar geriye dönük olarak ‘Kademeli Yaş ve Gün Şartı’ getirildi. 5510 sayılı yasayla 30 Nisan 2008′den itibaren işe girenler için ise 65 yaş şartı getirildi. Böylece kademeli yaş düzenlemesi kapsamında prim gün sayısını doldurmasına rağmen yaş şartını tamamlayamadığı için emekli olamayan milyonlarca kişi ortaya çıktı. Türkiye Gazetesi’nde yer alan habere göre ‘emeklilikte yaşa takılanlar’ bir araya gelip sıkıntılarını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e anlattı.

Bu bilgiler ışığında bürokratlara çalışma yapma talimatı veren Çelik, sıkıntı hakkında şöyle konuştu: “1999 yılında 10 yıl çalışıp, ’10 yıl sonra ben emekli olacağım’ diye bekleyen vatandaşa diyelim ki 4 yıllık ilave bir süre geldi. Vatandaşlarımız, ‘bizim prim ve gün sayımız doldu’ diyor. Vatandaşımız, ‘Biz oyun oynarken kural değişti, bizim ne günahımız var’ diyor. Tabii ki bakıldığında haklı, kamu düzenleme yapabilir mi? Yapabilir. Ne yapılabilir, dünyadaki örnekleri nedir?  Bir haksızlık var mı?Var.

Kısmî emeklilik çerçevesinde değerlendirilebilir veya uzatılan süre dikkate alınarak maaş bağlanırken ona göre maaş bağlanılabilir. Tüm bu hesapları dikkate alarak, geleceğe dönük projeksiyonlar yaparak sistemi tahrip etmeden bir çözüm arayışı içerisindeyiz.” Çözümün ‘yaş beklemeden biraz düşük maaşla emeklilik’ şeklinde gerçekleşmesi halinde ilk etapta 500 bin kişinin emekli olması bekleniyor.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR