Emeklilik Başvurusu Nasıl yapılır

Emeklilik Başvurusu Nasıl yapılır

Emeklilik Başvurusu Nasıl yapılır? Emeklilik Başvurusu için Gerekli evraklar 

Emeklilik Başvurusu Nasıl yapılır? Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik işlemlerinin hızlandırılması ve aylık bağlama sürelerinin kısaltılması için İnternet’ten emeklilik başvurusu kabul etmeye, sigortalıya da SMS’le yanıt vermeye başladı. Yapmanız Gereken Emeklilik Başvurusunda bulunmaktır. Emeklilik başvurusu yapmadan Önce Emekliliğinizi hak edip etmediğinizi öğrenmek için “Emeklilik Sorgulama” sayfamızı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Emeklilik sorgulama sayfasını ziyaret ederek emeklilik hakkında tüm detayları ayrıntılı bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.Emeklilik Başvurusu ile ilgili karşılaştığınız sorunları bize aşağıdaki form aracılığıyla sorularınızı ve görüşlerinizi iletebilirsiniz. Ayrıca “Emeklilik Başvuru Sonucu” bu adresten sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. TC Kimlik No ve Cep Telefon Numaranız ile Emeklilik Başvurusu Sorgulama sisteminden ilgili bağlantı adresini tıklayarak faydalanabilirsiniz. Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi formunu aşağıdaki bağlantı adresini tıklayarak indirebilirsiniz. Emeklilik Başvurusu yaparken gerekli bir belgedir. Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesini eksiksiz doldurmalısınız emeklilik başvurusu yapmadan önce önemlidir.

SSK’lılar ve Bağkur’ lular bundan sonra emeklilik işlemlerini İnternet üzerinden yapacak ve başvurular hemen işleme alınacak. Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi ni indirmek için Tıklayın…Emeklilik Başvurusu Nasıl yapılır

Emeklilik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yeni sistemde İnternet üzerinden emeklilik talebi başvurusundan SSK ve Bağ-Kur’lular yararlanacak.
Alttaki bağlantıdan e-Devlet şifreniz ile giriş yaptıkdan sonra tahsis talep formu önünüze gelecektir. Formu doğru bir şekilde doldurarak emeklilik işlemlerinizi başlatabilirsiniz.İnternet’ten Emeklilik Başvurusu Yapmak için ilgili bağlantı adresimizi Tıklayınız..
Üstdeki bağlantıdan e-Devlet sitesine giriş yaptıkdan sonra “Kimliğimi Şimdi Doğrula” bağlantısına tıklayınız. Daha sonra “e-Devlet Şifresi” bölününü tıkladıkdan sonra “T.C. Kimlik No” ve “e-Devlet Şifrenizi” yazarak Emeklilik Başvurusu panelini görüntüleyebilirsiniz.
İnternet ortamından alınan talep belgesi, kurumda gelir veya aylık bağlamaya yetkili ilgili Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü/Merkezi Evrak Servisi’ne hemen gönderilecek. Kişilere ait işlemler de hemen başlatılacak.

Yazılı başvuru kalktı…

SGK, emekli olmak ya da sürekli iş göremezlik geliri, ölüm geliri ile yaşlılık, malullük ve ölüm aylığı, yaşlılık ve ölüm toptan ödemesi ile evlenme ve cenaze ödeneği almak için bugüne kadar bizzat kuruma gelerek ya da vekiliyle yazılı başvuru yapmak zorunda olan SSK ve Bağ-Kur’lulara müjde verecek.Emeklilik Başvurusu Nasıl yapılır? Konulu yazımızda SGK’nın emeklilik aylığı bağlama veya diğer ödenek tahsis etme işlemleri, yasal olarak talep şartına bağlı. Bugüne kadar da sigortalı ve hak sahipleri söz konusu tahsis yardımlarından faydalanmak için ‘Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi’ ile SGK’ya doğrudan veya posta yoluyla müracaat etmek zorundaydı. Ancak SGK bir sistem değişikliğine giderek, SSK ve Bağ-Kur kapsamındaki sigortalı ve hak sahiplerinin bu belgeleri internet ortamında verebilmelerine olanak sağladı.SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR