T.C. Kimlik Numarasıyla SSK ve SGK Prim Gün Sorgulaması

T.C. Kimlik Numarasıyla SSK ve SGK Prim Gün Sorgulaması, Vatandaşlık no ile prim gün öğrenmek e-Devlet üzerinden yapabileceğiniz bir işlemdir. Prim gününü öğrenme işlemi için izlemeniz gereken adımları bu yazıda bulabilirsiniz.Hizmet Dökümü Nedir?

Hizmet dökümü, sigortalı kişiye ait olan ve bu kişinin sigorta primlerinin yatırılma geçmişini gösterildiği bir belgedir. Belge; 4A (SGK), 4B (BağKur) ve 4C (Emekli Sandığı) gibi yerlerden ödenen primleri kontrol etmek için kullanılabilir. Bu belgede bulunanlar; • Sigorta kolu ve sigorta statüsü,
 • Sigortayı yapan işverene ait sicil numarası ve işyeri numarası,
 • Sigortanın ünitesi,
 • Sigortanın yatırılma dönemi,
 • Sigortanın türü ve sigorta priminin yatırıldığı gün sayısı,
 • Belirtilen dönemde yapılan prim ödemelerinin miktarı,
 • Sigortalının işe giriş tarihi bulunmaktadır.

T.C. Kimlik Numarasıyla SSK ve SGK Prim Gün Sorgulaması

Hizmet dökümü belgesi sayesinde kişiler primlerinin ne kadar yattığını ve emeklilikleri için ne kadar gün kalmış olduğunu öğrenebilirler. Belge sadece sigortalı kişinin adına düzenlenebilmektedir. Bakmakla yükümlü olduğu kişiler adına düzenlenmemektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından verilen bu belgeyi e-Devlet aracılığıyla kontrol edebilirsiniz.

E-Devlet’e Nasıl Üye Olunur?

E-Devlet giriş SSK hizmet dökümü için yapmanız gereken ilk adımdır. E-Devlet’e giriş sağlamak için birden fazla yol bulunmaktadır. Bu yollar; • Şifre: Herhangi bir PTT şubesinden kimlik belgeniz ile e-Devlet şifrenizi temin edebilirsiniz.
 • TC Kimlik Kartı: Yeni kimlik kartları sayesinde şifreye gerek kalmadan giriş sağlayabilirsiniz. Bunun için bilgisayarınızda kart okuyucunun olması gerekmektedir. Eğer isterseniz TC Kimlik Kartı’nıza tanımlı PIN kodu ile de giriş yapabilirsiniz.
 • Mobil İmza: Telefon operatörleri tarafından sağlanan bir hizmettir. Genelde faturalı hatta sahip kişilere verilmektedir. Operatörünüzün herhangi bir şubesinden temin edebilirsiniz. Ücreti aylık olarak faturalara yansıtılabilmektedir.
 • İnternet Bankacılığı: Akbank, Garanti, Odeabank, Vakıfbank, Albaraka Türk, Halkbank, Şekerbank, Yapı Kredi, Anadolu Bank, HSBC, TEB, Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Denizbank, ING BANK, Türkiye Finans, QNB Finansbank, Kuveyt Türk ve Türkiye İş Bankası gibi anlaşmalı bankalara ait internet bankacılığı işlemlerinde doğrudan e-Devlet’e giriş sağlanmaktadır.
 • Elektronik İmza: Elektronik imza PTT şubelerinden temin edilmektedir. Yıllık olarak çıkarılmaktadır. Fiyatları yıla göre değişmektedir. İmzanız size CD, kart vb. gibi medya okuyucuları ile gönderilmektedir.

E-Devlet’ten 4A Hizmet Dökümü Belgesi Nasıl Alınır?

SSK hizmet dökümü sorgulama şifresiz olarak ancak yukarıda belirtilen internet bankacılığı, mobil imza, elektronik imza ve TC Kimlik Kartı seçenekleri ile yapılmaktadır. E-Devlet’e giriş sağladıktan sonra SGK hizmet dökümü sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bu işlem Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı hizmetlerde bulunmaktadır. İsterseniz arama kısmına “4A Hizmet Dökümü” yazabilirsiniz ya da e-Hizmetler kısmında bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünden 4A Hizmetleri seçeneği altında bulunan “4A Hizmet Dökümü” işlemini seçebilirsiniz. Onayınızı verdikten sonra hizmet dökümünüz karşınıza çıkacaktır. Bu hizmet dökümü belgesini yazdırabilir veya indirebilirsiniz. Eğer SSK 4A hizmet dökümü sorgulama işlemini barkodlu olarak yapmak istiyorsanız “SGK Tescil ve Hizmet Dökümü” işlemini de kullanabilirsiniz. E-devlet üzerinden 4A (hizmet akdiyle çalışanlar – SSK), 4B (kendi nam ve hesabına çalışanlar) ve 4C (kamu görevlileri) türlerinin sigorta prim ödemelerine ait hizmet dökümü belgeleri sorgulanabilir veya yazdırılabilir. Ayrıca e-Devlet ile prim borçlarınızı kontrol edip kredi kartı ile ödeme sağlayabilirsiniz.

Başka bir yerden hizmet dökümü belgeme ulaşabilir miyim? 4A, 4B ve 4C sigorta prim ödemelerine bağlı olan hizmet dökümü belgelerinizi herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu şubesinden de alabilirsiniz. Kimliğiniz ile gitmeniz yeterli olacaktır. Memur olan kişiler ise çalıştıkları kurumdan bu belgeyi temin edebilirler.SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR