SGK Rapor Parasını Hesaplama ve Sorgulama

SGK Rapor Parasını Hesaplama ve Sorgulama

SGK Rapor Parasını Hesaplama ve Sorgulama, TC kimlik numarası ile SGK rapor parasını öğrenmek için e-Devlet üzerinden işlem yapabilirsiniz. E-Devlet üzerinden işlem yapmak, rapor parasını ve rapor parasını hesaplamak hakkındaki bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.Rapor Parası Nedir?

Rapor parası; iş kazası, meslek hastalığı, hastalık veya doğum benzeri durumlarda, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yetkili bir sağlık kuruluşundan alınan iş göremezlik raporu için Sosyal Güvenlik Kurumu’nun ödediği paradır. Raporlar 3 gün ve daha fazlasında maaşta kesinti yapmaktadır. Bu kesintiler Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Doğum raporu için ödeme alacak kişilerin ise son bir yıl içinde en az 90 günlük sigorta primlerinin yatırılmış olması gerekmektedir. Rapor parası almak isteyen kişilerin raporlarını 5 gün içinde işveren kuruma iletmesi gerekmektedir. İşverene 5 gün içerisinde iletilmeyen raporlar için ödeme alamayabilirsiniz. Raporunuz işverene iletildikten sonra işvereniniz onu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirecektir.SGK Rapor Parasını Hesaplama ve Sorgulama

Rapor parası ne zaman yatar? Rapor paraları her ayın 8 ile 14’ü arasında yatırılmaktadır.

Rapor parası nasıl alınır? Sosyal Güvenlik Kurumu günü geldiğinde paranızı Ziraat Bankası’na ya da PTT’ye yatıracaktır. Siz kimliğiniz ile gidip rapor paranızı alabilirsiniz. Yatırılan paranızı en geç 2 ay içerisinde almanız gerekmektedir.Rapor Parası Hesaplama

Rapor parası hesaplama işlemi son 3 aylık brüt ve prim paralarınız üzerinden yapılmaktadır. Brüt ve prim paranız üzerinden günlük ücretiniz hesaplanmaktadır. Örneğin;

  • Mayıs ayı brüt maaşı 2650 TL, çalışılan gün ise 30 gündür,
  • Haziran ayı brüt maaşı 2750 TL, çalışılan gün ise 29 gündür,
  • Temmuz ayı brüt maaşı 2900 TL, çalışılan gün ise 30 gündür.

Buna göre alınan toplam brüt ücret 8300 TL ve çalışılan toplam gün sayısı 89’dur. 8300/89= 93,25 TL bu kişinin günlük aldığı ücrettir. Rapor ödemelerinde bu aranın 2/3 kadarı ödenmektedir. Bu da 62,17 TL yapmaktadır. Bu kişi eğer 10 gün rapor aldıysa, 8 günlük ödemesi yapılacaktır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi raporun ilk 2 günü maaşta kesinti yapmaz. Bu yüzden rapor ödemesi yapılmasına gerek duyulmaz. Bu durumda belirtilen maaşa ve rapora sahip kişi, raporunu teslim ettiği taktirde 8×62,17= 497,37 TL rapor parası alacaktır. Fakat eğer rapor iş kazası yüzünden alındıysa bu sefer ilk iki gün de katılarak hesaplama yapılmalıdır. Yani yukarıda belirtilen ücretleri alan kişinin 10 günlük iş kazası raporu için alacağı ödeme 621,7 TL’dir.Yukarıda belirtilen hesaplama şekillerinde brüt ücret önemli olup, alınan rapor parasının bu brüt ücrete göre değiştiğini unutmayınız. Asgari ücret alan kişilerin ödemeleri daha farklı olmaktadır. Asgari ücret alıp rapor alan kişilerin, rapor kapsamındaki ayakta tedavilerine ait ödemeler günlük 45,10 TL iken, yatarak tedavilerine ait ödemeler günlük 33,82 TL’dir.

Rapor Ödemelerini Sorgulama

Rapor ödemelerini sorgulama işlemi e-Devlet üzerinden yapılmaktadır. TC ile rapor parası sorgulaması yapmak için öncelikle e-Devlet’e giriş yapmanız gerekmektedir. E-Devlet’e giriş yapmak için PTT’den alacağınız bir e-Devlet şifresi yeterlidir. TC kimlik numaranız ve aldığınız şifre ile e-Devlet’e giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonraki adımlar şu şekildedir:  • Giriş yaptıktan sonra yapmak işlediğiniz hizmeti seçmeniz gerekmektedir.
  • Arama kısmına iş göremezlik ödemesi yazabilirsiniz ya da e-Hizmetler’de bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu bölümünden “4A/4B İşgöremezliik Ödemesi Görme” işlemini seçebilirsiniz.
  • İşlemi başlattıktan kısa süre sonra karşınıza sonucunuz çıkacaktır. Bu sonuçta vaka (hastalık, kaza vb.), rapor parasının ödenme durumu, rapor için ödenecek tutar, evrakların işleme girdiği tarih, raporun başladığı tarih, raporun bittiği tarih ve rapor parasının bankaya gönderildiği tarih yazmaktadır.
  • Çıkan bu sonucu yazdırabilir veya indirebilirsiniz.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR