SGK Hizmet Birleştirme Nasıl Yapılır?

SGK hizmet birleştirmesi emekliliğe kısa zaman kala farklı sigorta kollarında verilen hizmetlere ait prim günlerinin tek bir sigorta kolu altında birleştirilmesi ile erken emekli olunmasını sağlayan bir uygulamadır. 4A, 4B ve 4C’li olarak sahip olunan primlerin emekli olunacak sigorta kolu altında birleştirilmesini sağlayan bu uygulama ile emeklilik süreleri önemli miktarlarda kısaltılabilmektedir.Erken emeklilik haricinde farklı avantajları da bulunan bu işlem ile ilgili tüm ayrıntılar yazımızdan ulaşabilirsiniz.SGK Hizmet Birleştirme İşlemi Ne Kadar Sürer?

2008 yılı öncesinde farklı sigorta kollarında sahip olduğu hizmet sürelerini mevcut sigorta kolu altında birleştirmek isteyen vatandaşlarımız için getirilen hizmet birleştirme hakkından faydalanmak için;

  • Kamu çalışanları çalıştıkları kuruma,
  • Özel sektör çalışanları ve kendi işini yapanlar SGK İl Müdürlükleri’ne

Dilekçe ile başvuruda bulunarak hizmet birleştirme işlemi talebinde bulunabilirler. Hizmet birleştirme ne zaman sonuçlanır sorusuna net bir cevap vermek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. 10 gün ila 1 ay gibi değişen süreler sonucunda hizmet birleştirme işlemleri sürmektedir. Süreyi belirleyen etmenler;  • SGK yoğunluğu,
  • Sigortalının farklı sigorta kollarında çok sayıda çalışma gerçekleştirmiş olması

Nedeniyle değişkenlik gösterebilmektedir. SGK dijital dönüşümünü tamamlaması ve tüm sistemini elektronik ortama çevirmesi ile geçtiğimiz dönemlerde 6 ay olarak belirlenen işlem süresini 1 aya indirmeyi başarmıştır. Bağlanacak emekli maaşı hizmet birleştirme başvurusu tarihi ile hesaplanacak olup aradan geçen sürenin maaş tutarı ilk maaşla birlikte hesaplara yatırılacaktır.

SGK Hizmet Birleştirme İşleminin Faydaları Nelerdir?Hizmet birleştirme işleminin bilinen ilk faydası emekli maaşına erken hak kazanılması olarak karşımıza çıkmaktadır. Aktif çalışma hayatını sonlandırmak isteyen vatandaşlarımız için güvence sunan emekli maaşı hayatlarının idame ettirilmesi için gerekmekte olup emeklilik hakkı elde etmeden çalışma hayatı sonlandırmak mümkün olmamaktadır. Bilinen faydasının dışında memurlar için hizmet birleştirme derece kademeyi etkiler mi sorusunu cevaplamak büyük önem taşımaktadır.

Bilindiği üzere kamu çalışanları çalıştıkları her yıl için 1 kademe, her 3 yıl için 1 derece düşürmekte ve her kademe düşümü maaş artısı olarak etki etmektedir. Memurların kademe ve derecesine memuriyet öncesi sigortalı olarak çalıştığı dönemler de etki etmektedir ve hizmet birleştirme işlemi yapıldığında memurlar daha düşük kademeden emekli olacakları için yüksek emekli maaşından emekli olabileceklerdir. Memuriyet öncesi çalışma dönemleri mevcut kademeleri de düşüreceği için maaş artışı çalışma döneminden itibaren yansıyacaktır.Emeklilik Süresi Yaklaştığında Hizmet Birleştirme Yapmak Doğru Mudur?

Ülkemizde yaygın olarak hizmet birleştirme işlemi birleştirilecek primler sonrasında emekli olunabilecek tarihlerde yapılmaktadır. Yaklaşık olarak 6 ile 12 ay prim gününe denk gelen zamanlarda yapılan hizmet birleştirme işlemleri nedeniyle emeklilik maaşına hak kazanma süresi SGK yoğunluğu nedeniyle uzayabilmektedir.

Uzmanlar ve SGK hizmet birleştirme ne zaman yapılmalı sorusuna cevap olarak tüm çalışanları uyarmakta ve hizmet birleştirme işlemleri için son günün beklenmemesi konusunda uyarılarda bulunulmaktadır. Hizmet birleştirme işleminin sağladığı avantajlardan faydalanmak ve emeklilik işlemlerinin geç tamamlanması nedeniyle emekli maaşının gecikmesini önlemek amacıyla hizmet birleştirme işlemleri aktif çalışma hayatındayken yaptırılmalıdır.

4A ve 4B Hizmet Birleştirme İşlemleri Nasıl Takip Edilir?

Hizmet birleştirme başvurusu sonrası geçen işlem süresinin uzun sürmesi nedeniyle başvuru sahiplerinin dilekçelerini takip edebilmesi amacıyla SGK hizmet birleştirme sorgulama hizmeti devreye alınmıştır. Vermiş olduğunuz dilekçenin hangi aşamaları tamamladığını takip edebilmek için https://uyg.sgk.gov.tr/evrakarama/ adresinden giriş yaptığınız sorgu ekranına TC Kimlik numaranızı yazmanız yeterlidir. Sorgulama sonrasında dilekçenizin tamamladığı işlemler tarih bilgisi ile birlikte detaylıca karşınıza çıkacaktır.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR