SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır? SGK evrakını takip etmek için en güvenilir online yöntemeler, e-devlet uygulaması ya da SGK’nın resmi internet adresi olmaktadır. E- devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilen pek çok resmi işlemlerden biri de SGK’ya ait evrakları takip edilmesidir. Bunun için SGK’nın resmi internet sitesi de şifresiz olarak kullanıma açılmış ve SGK evrak takibinin internet üzerinden yapılması mümkün kılmıştır.SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Her iki sistem kullanılarak SGK’ya gönderilen evrakların hangi aşamada olduğu, evrakların incelemeye alınıp alınmadığı, alındıysa hangi karar sürecinde olduğu bilgilerine ulaşılabilir. Her iki internet uygulaması için geliştirilen evrak takip programı aracılığıyla 3 farklı SGK evrak takibi yapılabilmektedir. İlk evrak takip türü, genel diye tabir edilen standart evrak takibidir. İkinci evrak takibi de emeklilik işlemleri için sunulan evrakların takibi olmaktadır. Son takip türü ise 2022 evrakların takip edilmesidir.SGK’da Standart Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Evrak Takip Sgk resmi internet sitesi üzerinden www.sgk.gov.tr adresi ziyaret edilerek yapılır. Site üzerinden öncelikle e – hizmetler alanının tıklanması gerekir. Açılan sayfada ise Vatandaşlar menüsünün altında yer alan evrak takibi alanı tıklanmalıdır. Ardından evrak takibi yapmak isteyen kişinin T.C Kimlik numarası ve takibi yapılmak istenilen evrakın yılı doğru bir biçimde girilmelidir. Bilgiler doldurulduktan sonra ara butonuna basılmasıyla evrak incelenme sürecine dair tüm detaylar ekrana yansıyacaktır.

SGK Emeklilik Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Emeklilik sorgulama işlemleri ve emekliliğe dair evrakların takibi için e – devlet sistemi ya da SGK’nın resmi internet adresi tercih edilebilir. En hızlı ve güvenilir internet uygulamalarından e – devlet kullanılmak istendiğinde, öncelikle www.turkiye.gov.tr adresi ziyaret edilerek, sisteme e- devlet şifresi ve T.C kimlik numarasıyla giriş yapılmalıdır. E – devlet sistemi üzerinden SGK hizmetleri tercih edilerek, emekliliğe dair evrakların takibi için bağlı olunan sosyal güvenlik kolu seçilmeli ve sonrasında da emeklilik başvurusu yapılan tarih girilmelidir. Aşamaların sonunda sorgula alanı tıklanarak, istenilen tüm bilgilere ulaşılır.SGK resmi internet adresinden emekliliğe dair evraklarının takibi için https://uyg.sgk.gov.tr/EvrakArama/ adresi tıklanmalıdır. Açılan sayfaya T.C kimlik numarası ve emeklilik başvuru tarihi girilerek sorgulama yapılabilir.

2022 SGK Evrak Takibi Nasıl Yapılır?

Es 2022 Evrak Takip Uygulama sistemi, SGK’nın geliştirilmiş evrak takip özelliğini temsil eder. 2022 evrak takibi; SSK’dan emekli olacak, malulen emekli olacak ya da özürlü maaşı alacak kişilerin evraklarının onaylanıp onaylanmadığını ya da hangi aşamada olduğunu gösterir. 2022 evrak takibi için yine SGK internet sitesi ve e – devlet uygulaması kullanılabilir. SGK üzerinden T.C kimlik numarası ve evrak yılı girilerek 2022 evraklarının aşaması öğrenilebilir. E – devlete ise kişisel şifre ile girilebilmektedir.E – Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

Birçok kamu ve resmi işlemlerinin en hızı ve güvenilir bir biçimde yapılabildiği ve devlet hizmetlerinin online olarak sunulduğu uygulamaya e – devlet denir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait tüm bilgiler, e – devlet veri tabanına kayıtlıdır. Bu bakımdan sisteme şifreyle giriş mümkün kılınmıştır. E devlet şifresi bulunmayan kişiler, kendilerine en yakın herhangi bir PTT şubesine giderek, 2 TL karşılığında e – devlet şifresi alabilirler.

E-devlet üzerinden emeklilik başvurusu, emeklilik yılı hesaplaması, SGK’ya ait tüm resmi işlemler, hem SGK’ya hem Adalet Bakanlığı’na ait tüm evrak ve dosya takibi, hizmet döküm belgesi, ikametgah belgesi, mezuniyet belgesi vb gibi tüm resmi belgelere ulaşılabilir. E – devlet üzerinden ulaşılan resmi belgeler çıktı alınıp imzalatılarak, resmi kurumlarda da kullanılabilir.SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR