Sera Kurmak İçin Devlet Desteği 2018

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği 2018, Seracılık için devlet desteği, hayallerinde bir sera sahibi olmak olan her vatandaşın ilgilendiği bir konudur. Bu hayali kuran binlerce insan olsa da, çok azı sera kurma hayalini hayata geçirebilir.Sera Kurmak İçin Devlet Desteği 2018

Bunun en büyük nedeni, bu tarz bir girişimi finanse edecek bütçesinin bulunmamasıdır. Tam bu konuda, devlet tarafından sağlanan bir kredi desteği devreye giriyor. Eğer siz de, kendinize ait bir sera kurmak istiyorsanız ancak gereken desteği nereden sağlayacağınızı bilmiyorsanız, doğru yerdesiniz.Sera Kurmak İçin Devlet Desteği Nedir?

Sera kurmak için devlet desteği, sera adını verdiğimiz örtü altı tarım için devlet tarafından sağlanan maddi yardımlardır. Bu yardımlar sayesinde çiftçiler kısa sürede seralarını kurabilir. Sera kurmak için devlet desteği, Ziraat Bankası desteği ve KOSGEB desteğini kapsar. Bu iki maddi yardım dışındaki destekler devlet tekelinde olan yardımlar değildir. Ziraat Bankası ve KOSGEB desteğini nasıl alabileceğinizi ilerleyen kısımlarda daha detaylı anlatacağız.

Sera Kurmak İçin Devlet Desteği Almanın Şartları Nelerdir?

Sera kurmak için devlet desteği almanın tek şartı, gerekli belgelerle KOSGEB veya Ziraat Bankasına başvurmaktır. Başvurusu onaylanan çiftçiler kolayca destekten yararlanabilir.Sera kurmak için gerekli belgeler sırasıyla:

  • Çiftçilik Belgeniz,
  • Nüfus Cüzdanı Fotokopiniz
  • Kontrollü örtü altı kayıt sistemi belgesi
  • Eğer bir sera satın alınacaksa, seraya ait olan bir ekspertiz belgesi,
  • Eğer sera tadilat edilecekse veya yeni yapılacaksa performans ve kesin fatura belgesi

Devletten Sera Kurma Desteği Nasıl Alınır?

Devletten sera kurmak için maddi destek almak son derece basittir. Öncelikle sera kurmak için alacağınız finansal desteğe dair daha detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Alacağınız bu sera desteği sadece yeni baştan bir sera kurmanızı sağlamaz, bu maddi destek ile hâlihazırda sahip olduğunuz seranızı büyütebilir veya gereken tadilat işlerini yapabilirsiniz.Sera kredisi hesaplamak da oldukça basit bir işlem. Devletten sera kurmak için ne kadar destek alacağınızı evde kendi kendinize hesaplayabilirsiniz. Bunun için bilmeniz gereken tek şey seranız için gereken maliyetin %85’ini hesaplamak olacaktır. Çünkü devlet tarafından verilen destek, maliyetin %85’lik bir kısmını karşılamaktadır. Gereken maliyeti hesaplamak için konuyla ilgili bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Ziraat Bankası ve KOSGEB, sera açmanıza yardımcı olmak için başka yardımlarda da bulunur. Maliyeti karşılamak dışında bu kurumlardan hibe veya kredi desteği alabilirsiniz. Hibe, temel olarak geri ödemesiz kredi anlamına gelir. Yeni bir girişimde bulunan çiftçiler için geri ödemesiz kredi seçeneği olan sera hibe desteği son derece yararlı olacaktır.KOSGEB ve Ziraat Bankası sera kredisi için alabileceğiniz maddi yardım miktarı, 50 000 Türk Lirası geri ödemesiz ve 100 000 Türk Lirası geri ödemeli olmak üzere toplamda 150 000 Türk Lirasıdır. Sera açmak için destek beyanıyla bahsi geçen kurumlara başvurarak kısa sürede bu desteklere sahip olabilirsiniz.

Ancak Ziraat Bankası, bu desteği vermek için bir şart daha koşuyor. Ziraat Bankası’ndan sera açma desteği almak için bu iş için sahip olduğunuz alanın en az 1 dekar büyüklüğünde olması gerekir. Daha az sera alanına sahip olan çiftçiler, Ziraat Bankası’ndan sera açmak için devlet desteği alamazlar.

Aldığı tüm bu sera açma desteğinin geri ödemeleri hakkında endişeli olanların korkmasına gerek yok. Aldığınız bu kredileri ödemek tahmin ettiğinizden çok daha kolay. Aldığınız bu kredileri 120 aya varan vadelerle ödeyebilirsiniz. Sera açmak için hibe desteğini almak işte bu kadar kolay.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR