Ne Zaman Emekli olabilirim Tablosu

Ne zaman emekli olurum olabilirim tablosu

Ne Zaman Emekli Olabilirim Hesaplama Tablosu, Ne zaman emekli Olurum 4A-4B-4C Ne zaman Emekli olacağınızı bu sayfadaki tablodan öğrenebilirsiniz.

Ne Zaman Emekli olabilirim Tablosu alt kısımda resim halinde belirtilmiştir. Ne zaman emekli olurum sorusunun yanıtı arayanlar için Kendi kendine ne zaman emekli olacağınızı öğrenmek ister misiniz?  Tüm çalışanlar emekliliğini hayal ederek hesaplamalar yaparlar.  Çalışanları en çok ilgilendiren emeklilik zamanını kendiniz bu sayfadan da öğrenebilirsiniz. O zaman Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığının “http://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/” adresindeki tabloya kendi verilerinizi girerek hemen   emeklilik tarihinizi öğrenebilirsiniz. Artık bu tür sorular için para karşılığında emeklilik tarihi sorgulamaya gerek yok.  Yapılması gereken sadece kutulara gerekli bilgilerin girilmesidir. Bu veriler girildikten sonra hesapla tuşuna basarak ne zaman emekli olacağınızı öğrenebilirsiniz. Aşağıda, bayanlar için ve erkekler için olmak üzere iki tablo bulunuyor. Ne Zaman Emekli olabilirim Tablosu Buradan işe başlama tarihine göre emeklilik yaşını, tamamlanması gereken prim süresini ve sigortalılık süresini de öğrenebilirsiniz.Ne Zaman Emekli olabilirim Tablosu

Ne zaman emekli olabilirim Tablosu
Ne zaman emekli olabilirim Tablosu Kadınlar için

İlk Defa 08.09.1999- 30.04.2008 Tarihi Arasında Sigortalı Olan Kadınların Emekliliği

Ne Zaman Emekli olabilirim Tablosu İlk defa 08.09.1999-08.09.1999 tarihi ile sosyal güvenlik reformunun yürürlük tarihleri arasında işe giren kadın sigortalılara Sosyal Sigortalar Kanuna göre aşağıdaki şartlarla yaşlılık aylığı bağlanacaktır.a) Kadın ise 58 yaşını doldurmuş olması ve en az 7000 gün,

b) Kadın ise 58 yaşını doldurmuş olması, 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 4500 gün,Malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olmaları şartı ile yaşlılık (emekli) aylığına hak kazanacaklardır. Yani, 08.09.1999 tarihinden sonra sigortalı olan kadınlar kademeli emeklilikten yararlanamayacaklardır.

İlk Defa Reformun Yürürlük Tarihinden Sonra Sigortalı Olan kadınların EmekliliğiSGK işe Giriş Tarihinden itibaren İlk defa reformdan itibaren sigortalı olacak kadınlar için emeklilik yaşı 2036 yılına kadar 58, 2036 yılından itibaren ise kademeli olarak artacak ve 2048 yılında 65′e ulaşacaktır.

 Ne zaman emekli olabilirim Tablosu Erkekler için
Ne zaman emekli olabilirim Tablosu Erkekler için

İlk Defa 08.09.1999- 30.04.2008 tarihleri Arasında Sigortalı Olan Erkeklerin Emekliliği

Ne Zaman Emekli olabilirim Tablosu İlk defa 08.09.1999 tarihi ile sosyal güvenlik reformunun yürürlük tarihleri arasında (30.04.2008) çalışmaya başlayan SSK sigortalılarına aşağıdaki şartlarla yaşlılık aylığı bağlanacaktır;

a) Erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması ve en az 7000 gün,

b) Erkek ise 60 yaşını doldurmuş olması, 25 yıldan beri sigortalı bulunması ve en az 4500 gün,

Emeklilik primi ödemiş olmaları şartı ile aylığına hak kazanacaklardır.

Yani, reformun yürürlük tarihinden önce işe girmiş olanlar için halen geçerli olan emeklilik yaşları ve şartlarında herhangi bir değişiklik yapılmayacaktır.

Halen hem memurlar, hem Bağ-Kur’lular hem de SSK’lılar için kadınlarda 58 ve erkeklerde de 60 yaş sınırı 1999′dan beri uygulanıyor.

Ayrıca, yaşlılıktan emeklilik de sistemin sigortası işlevini görüyor. Yani, kadınlarda 58 ve erkeklerde de 60 yaşına gelmesine rağmen prim gün sayısı yeterli olmayanlar da 5400 günle emekli olabiliyor.

İlk Defa Reformun Yürürlük Tarihinden Sonra Sigortalı Olan Erkeklerin Emekliliği

İlk defa reformdan itibaren sigortalı olacak erkekler için emeklilik yaşı 2036 yılına kadar 60, 2036 yılından itibaren ise kademeli olarak artacak ve 2044 yılında 65′e ulaşacaktır.

 

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR