Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği

Mantar yetiştiriciliği için devlet desteği KOSGEB kredileri ve TKDK tarafından mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen herkese verilir. Teşvik, hibe ve destek kapsamında verilen bu yardımı almak için, öncelikli şart olarak Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt olmak gerekiyor.Mantar Yetiştiriciliği Devlet Desteği nasıl alınır?

Mantar yetiştirmek isteyen kişi sadece üretim kısmını değil, üretimden paketlenmeye, paketlemeden pazarlamaya kadar muazzam bir proje hazırlamalıdır. Başarılı bir proje hazırlamak için ise mantar yetiştiriciliği kurslarına giderek kendini yetiştirebilir. Kaliteli mantar üreticisi olmak için kültür mantarı yetiştiriciliği proje örnekleri inceleyebilirsiniz.Mantar Yetiştiriciliği Hibe 2018

Mantar yetiştiriciliği için iki yerden destek alma imkânınız mevcut. Biri hepimizin bildiği KOSGEB kredileri bir diğeri ise Tarımsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu mantar yetiştiriciliği hibesidir. Bu kredileri mantar tesisi kurulumunun veya mantar çadırı kurulumu aşamasında yararlanıp kaliteli mantar üretimi yapmak için kullanabilirsiniz. Eğer profesyonel mantar tesisi kurup kültür mantarı yetiştirmeyi amaçlıyorsanız önceden inşa edilmiş tesisleri satın alabileceğiniz gibi kendiniz de kurdurabilirsiniz. Bunun için dikkat etmeniz gereken bazı kriterler vardır;

 • Tesisin, yerleşim yerlerine olan uzaklığı ruhsat alma konusunda önemli olacağı için dikkat edilmelidir.
 • Tesisin kurulduğu bölgenin su ve elektrik kaynaklarına yakın olması önemlidir. Aksi takdirde yeni bir kaynak kurmanız size pahalıya mal olacaktır.
 • Ulaşımı kolay bir bölgeye tesisin kurulması sizi her yönden rahatlatacaktır.

Devlet Destekli Hibe İle Mantar Üretim Tesisi Kurulumu2016 yılından itibaren genç çiftçi projesi kapsamında kültür mantarı üretimi projeleri için 30 bin TL hibe desteği veriliyor. Bu destekle beraber 2018’e kadar birçok mantarhane kurulumu gerçekleşmiştir. 30 Bin TL destekli Kültür Mantarı Projesin için gerekli şartlar:

 • En az 100 metrekare alan
 • 3 katlı ranza sistemi
 • Termometre, aspiratör, vantilatör, sulama sistemi, sırt pompası, nemölçer bulunması
 • Yetiştirilecek mantarın beyaz şapkalı (kültür mantarı)

30 bin TL destekli İstiridye Mantarı Projesi için gerekli şartlar: • Yetiştirilecek mantarın istiridye mantarı(kaya mantarı) olması
 • En az 1.000 metrekare alan

Yukarıdaki şartları yerine getirdiğiniz takdirde kredileri almanız kolaylaşacaktır. Kaliteli istiridye mantarı üretmek için istiridye mantarı proje örneği incelenebilir.

TKDK Mantar Üretimi Desteği

Kırsal kalkınmayı destekleme kuruluşu olarak, mantarı üreticiliği yapmak isteyen çiftçi ve diğer vatandaşlara destek vermektedir. Bu kuruluştan destek almak istiyorsanız TKDK mantar desteği 2018 proje başvuru tarihlerini özenle takip etmelisiniz. Sabit yatırımların 1.000.000 TL ‘den fazla olamayacağını da bilmeniz gerekiyor.Kosgeb Mantar Üretimi İçin Hibe

Kosgeb kapsamında tesis kurulumu, paketleme için makine ve teçhizatların alımı, paketleme için hibe vermektedir. Destek verdiği mantar paketleri:

 • Kültür mantarı toptan ticareti
 • Manav ürünleri ve kültür mantarının dahil olduğu; mağazalar da taze sebze ve meyce perakende ticareti
 • Mantar ve Yer Mantarları yetiştirilmesi

Yukarıda belirttiğiniz alanlarda hibe destek başvurusu alabilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği Bayisi

Mantar yetiştiriciliği, sürekli büyüyen ve rağbet gören bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. Son zamanda artan yaprak mantar yetiştiriciliği, istiridye mantar yetiştiriciliği ve kültür mantarı yetiştiriciliği geleceği olan bir sektördür. 3 yılda %600 büyüme gösteren bu sektörde yatırımcılar iş sahalarını büyüterek bayilik veriyorlar. Profesyonel anlamda mantar bayiliği veren firmalar:

 • Hiera Mantar: İstiridye mantar yetiştiriciliği alanında faaliyet göstermek isteyen kişilere bayilik veriyor. Bayilik yanında eğitimler, hukuki destek, eleman temini ve teknolojik altyapı desteği de sunuyor.
 • Marmara Mantar: İstanbul merkezli faaliyet gösteren bu firma Türkiye geneli bayilik vermektedir. Bayilik kurulumu için 20.000 TL gereklidir. Ardından 3 ay içinde bu ücreti temin edebileceğiniz firma yetkilileri tarafından belirtiliyor.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR