KOSGEB Sıfır Faizli Kredi

KOSGEB Sıfır Faizli Kredi, Faizsiz KOSGEB kredisi 2017 yılında pek çok kişinin faydalandığı bir fırsat oldu. 2018 yılı için de aynı uygulamanın getirilip getirilmeyeceği merak konusuydu. 2017 yılının şubat ayında yapılan duyuruyla 9 bankayla anlaşma yapıldığı bildirildi. KOSGEB bu duyuruda 50.000 TL faiz kısmını karşılayacağını duyurmuştur. Ana para ödemesi ise yine esnaflara ait olacaktı.KOSGEB Sıfır Faizli Kredi

Sıfır faizli esnaf kredisinde sıralanan özellikler şu şekildeydi:  1. İlk 12 ay ödemesiz,
  2. Tüm ödemeler 3 aylık periyotlarla yapılacak ve 3 yıl içerisinde tamamlanacak
  3. KGF Esnaf Kefalete başvurarak da teminat ihtiyaçları karşılanacak

Esnafın sıfır faizli krediye olumlu bakmasının sebebi, bankaların uyguladığı yüksek faiz oranlarının altından kalkamıyor oluşlarıdır. KOSGEB’in sunduğu sıfır faizli kredilerle, hayalini kurdukları işletmeyi açmak ve sürdürmek çok daha kolay. Bu sebeplerle 2017 yılında 400 bine yakın esnaf, sıfır faizli kredi imkanından faydalandı. Ancak buradaki önemli nokta, sıfır faizli kredi imkanından faydalanmak için sadece KOSGEB kredi şartlarını tamamlamamanın yetmiyor oluşu konusudur. Anlaşmalı 9 bankanın da şartlarının sağlanıyor olması gerekir. Aksi halde esnaflar bu imkandan faydalanamayacaktır. 2017 senesinde başvurular sififaiz.kosgeb.gov.tr adresinden gerçekleştiriliyordu. 2018 senesinde de buradan yapılabileceği öngörülmekte. Ancak KOSGEB faizsiz kredi 2018 konusunu hala netleştirmedi. Sadece belli konularda faizsiz kredi imkanları sunarak duyuru gerçekleştirdi.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Şartları:KOSGEB 2018 başvuruları ve şartları, 2017 yılındaki yoğun talepten sonra merakla beklenen konulardan biriydi. 2018 yılında sıfır faizli kredi makine ve teçhizat konusunda verilecek şekilde duyuruldu. Programın adı: 2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği. Programa başvuru tarihleri ise 4 Haziran 2018- 1 Ağustos 2018 olarak belirlenmiş.

Programın amacı, KOSGEB veri tabanına kayıtlı olan ve imalat sanayisinde faaliyet gösterecek olan işletmeler için, kullanmak üzere alacakları makine ve teçhizat için uygun koşullarda mali destek sağlanmasıdır. Bu program kapsamında, 300.000 TL’ye kadar olan faiz/kar payı bedelinin KOSGEB tarafından karşılanacak olması, sıfır faiz uygulanmasıyla ilk 6 ay ödemesiz olmak üzere kalan aylar üçer aylık eşit taksitlere bölünecek şekilde hesaplanmıştır. Vade süresi 36 aydır.Programa başvurmak isteyenler, kosgeb.gov.tr üzerinden 2018 Yılı Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Başvurusunu doldurarak, belirlenen tarihlerde KOSGEB Müdürlükleri’ne götürmelidir.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Detayları:2018 KOSGEB destekleri arasında bulunan Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği, içerisinde pek çok detayı barındırmaktadır. Her sene KOSGEB’in yaptığı duyurularla, kredi ve hibe desteklerine binlerce kişi başvurmaktadır. Ancak bu başvuruların birçoğu konuyla alakasız olmaktadır. İşte bu yanlış anlaşılmaların olmaması adına, 2018 yılında verilen Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği Programı’nın içeriğini şöyle irdelemek gerekir:

Makine ve Teçhizat deyiminden ne anlaşıldığı önemlidir. Makine; tek başına kullanıldığında istenilen amaca ulaşmayı sağlayan, işleme, taşıma gibi işlemler yapabilen kontrol altındaki makineler grubudur. Teçhizat; bir makineyi veya makineler grubuna yerleştirilmek üzere piyasaya sürülen yazılım ve gereçlerdir. Genelde çalışma verimini artırmak için kullanılır.

Sıfır Faizli KOSGEB Kredisi Hakkında Merak Edilenler:

Kullanılmış makine ve teçhizat, bu programın kapsamının dışında yer almaktadır. Satın alınacak makine ve teçhizatlar, Yerli Malı Tebliği’ne uygun olarak alınmalıdır. Önceki senelerde Makine Teçhizat Kredi Faiz Desteği programından faydalananlar bu programdan faydalanamayacaktır. Teminat sıkıntısı yaşayan kişiler Kredi Garanti Fonu’nun sağladığı imkanlardan faydalanarak, kefalet hizmetlerini kullanabilecektir. İşletme başına 300.000 TL olarak belirlenen bedel, tamamen KOSGEB tarafından karşılanacaktır. KOSGEB Müdürlüğüne getirilen başvuruların onaylanması halinde, her bir işletme için yazılım kodu oluşturulacaktır.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR