KOSGEB Market, Bakkal Açmak İçin Hibe Desteği

KOSGEB Market, Bakkal Açmak İçin Hibe Desteği nasıl alınır? Bakkal açmak için KOSGEB desteğine ihtiyaç duyan girişimciler başvurularını KOSGEB’e yaparak hibe ya da kredi desteği alabilirler. Market açmak sanıldığının aksine maliyetli olan bir işlemdir.Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde bakkal ya da market açmak isteyen girişimcilerin hesaplarını iyi yapmaları gerekmektedir. Dükkân kiraları Anadolu’nun birçok yerine göre İstanbul gibi illerde daha pahalıdır. Bu sebeple market ya da bakkal açacak kişilerin birçok opsiyonu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.Küçük Esnaf ve İşletmelere KOSGEB Desteği

KOSGEB’den her geçen yıl verdiği hibeleri arttırmaktadır. Birçok alanda hibe ve kredi imkânı sunan KOSGEB market, bakkal, şarküteri ve büfe açmak isteyenlere de birçok hibe vermektedir. KOSGEB küçük ve orta ölçekli işletmeleri uzun süredir desteklemekte ve desteklemeye devam etmektedir.

Küçük işletmelerin sanayiye dahil olması ile yerel ekonomi canlanmaktadır. KOSGEB market projesi de bu kapsamda yapılan bir destektir. Birçok banka ile anlaşmalı çalışan KOSGEB’den kredi almak sanıldığı kadar zor bir işlem değildir.KOSGEB Market Desteği

KOSGEB iş kurmak isteyen fakat bütçesi olmayan kişilere hibe sunmaktadır. Bu kapsamda market ya da bakkal açmak isteyen girişimcilere de 50.000,00 Türk Lirası hibe vererek küçük işletmeleri desteklemektedir. KOSGEB market desteği almak için KOSGEB’in resmî sitesinde yer alan başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir.

KOSGEB başvuru formunu doldurduktan sonra iş planı hazırlamalı ve bu iş planı dahilinde KOSGEB’e başvurmanız gerekmektedir. KOSGEB işletmelere geri ödemesiz destek (hibe) verdiği gibi 100.000,00 Türk Lirasına kadar da kredi vermektedir. KOSGEB kredileri uygun faiz oranlarına ve geri ödeme koşullarına sahiptir.Market Desteği Almak İçin Yapılması Gerekenler

KOSGEB’den market ya da bakkal desteği almak isteyen girişimcilerin yapması gereken bazı işlemler bulunmaktadır. Bu işlemleri yerine getiren girişimciler KOSGEB’e başvurabilmektedir. KOSGEB desteği almak için yapılması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

  • KOSGEB’e başvuru yaptıktan sonra KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi vermektedir. Bu eğitime kayıt olmalı ve devamsızlık yapmadan kursu takip etmeniz gerekmektedir.
  • Kurs bitiminde katılım belgesi ya da sertifika verilmektedir. Bu sertifikayı başvuru evraklarına eklemeniz gerekiyor.
  • Bakkal açmak için kredi başvurusu yapacak kişilerin iş planlarını KOSGEB’e sunmaları gerekmektedir. Eğer iş planları KOSGEB uzmanları tarafından onaylanır ise başvuru işlemlerinizi tamamlayabilir ve gerekli hibe ve kredinizi alabilirsiniz.

KOSGEB Market Desteği Alacak Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

KOSGEB’den market hibe ve kredi desteği alacak kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara göre dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;  • KOSGEB’den kredi ve hibe onayı gelene kadar işletmenizi açmamalısınız. Eğer bütçe sıkıntısı yaşıyor ve bu sebeple KOSGEB’e başvurmuş iseniz yapmanız gereken şey ön onay sonuçlarını beklemek olmalıdır. Başvurunuz onaylanmaz ise iş yeriniz için gereken malzeme ve ekipmanı almakta zorluk yaşayabilirsiniz.
  • Dükkânınızı açtıktan sonra tüm fatura, fiş ve ödeme yaptığınızı kanıtlayan diğer belgelerin kaybolmamasına özen göstermelisiniz. Bu faturalar ile birlikte KOSGEB’den destek alacaksınız.
  • Herhangi bir Sosyal Güvenlik Kurumu borcu ya da vergi borcu bulunan işletme ve girişimcilere KOSGEB desteği verilmemektedir. Bu sebeple borcunuz varsa bile başvuru öncesinde borcunuzu kapatıp öyle başvurmalısınız.
  • Aynı projeyi KOSGEB’in farklı şubelerine sunamıyorsunuz ve en fazla 3 kez ret cevabı alma hakkınız var. 3’den fazla ret cevabı alan girişimciler KOSGEB desteklerine başvuramamaktadır.
  • KOSGEB market iş planınızın doğru ve net olduğuna emin olmalısınız.
  • Eğer başvuru aşamasında sıkıntı yaşıyor ve nasıl ilerlemeniz gerektiğini kestiremiyorsanız KOSGEB müşteri hizmetlerinden yardım alabilirsiniz.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR