KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır?

KOSGEB Engelli Desteği Nedir, Nasıl Alınır?  KOSGEB engelli hibesi girişimci olmak isteyen engelli bireylere verilmekte olan geri ödemesiz bir kredi türüdür. Ayrıca KOSGEB engelli bireylere sabit yatırım desteği de sunmaktadır.Toplamda 150 bin Türk Lirasına kadar destek verilmektedir. Geçtiğimiz yıllarda 30 bin Türk Lirası olan KOSGEB engelli desteği 2018 yılında 50 bin Türk Lirasına yükseltmiştir.KOSGEB ENGELLİ DESTEĞİ NEDİR?

KOSGEB engelli desteği engelli bireylerin de hayatın içinde olmalarını desteklemek amacı ile verilen bir destek türüdür. Girişimcilere ya da girişimci adayı engelli bireyler verilen bu destek ile küçük işletmeler de desteklenmektedir. Geri ödemesiz 50 bin Türk Lirası kadar hibe ve 100 bin Türk Lirasına kadar ise kredi verilmektedir.

Engelli bireylerden 2 yıl boyunca geri ödeme istenmemektedir. KOSGEB ve İŞKUR ortaklığı ile verilen engelli desteğinin birçok avantajı bulunmaktadır. Engelli bireylerin de ekonomiye ve sanayiye katkı sağlarken kendilerini de kalkındırmaları amaçlanmaktadır.KOSGEB Engelli Desteği Şartları

KOSGEB ve İŞKUR ortaklığında verilen engelli desteğinde birçok şart bulunmaktadır. Bu şartlar yerine getirilebilecek kolay şartlardır. Şartları yerine getiren vatandaşlara engelli kredisi verilmektedir. Engellilere hibe kredi şartları şu şekilde sıralanabilir;

 • İŞKUR’a kayıtlı olmak aranan şartlar arasındadır.
 • Engel oranının yüzde 40 ve üstünde olması gerekmektedir. Sağlık kurulu onaylı engelli raporunun da KOSGEB’e sunulması gerekiyor.
 • Reşit olma şartı da bulunmaktadır, 18 yaşının doldurulmuş olması şartlar arasındadır.
 • Engelli bireylerin emekli olmamış olması gerekmektedir. Emekli olan vatandaşlar bu destekten yararlanamamaktadır.
 • Aktif olan bir işletmenin ortağı ya da sahibi olmamak gerekmektedir.
 • İş yerinin kurulacağı yerde ikametgahınızın bulunması gerekmektedir. İkamet edilen yer ile iş yeri adresinin aynı il sınırları içinde bulunması gerekiyor.
 • Kurulacak iş için ustalık belgesi olması gerekmektedir.

KOSGEB Engelli Desteği Miktarı

KOSGEB girişimci desteklerini geri ödemesiz hibe ve kredi olarak iki ayrı kategoriye ayırmıştır. 2 ayrı kategoride yer alan ücretler birbirinden farklılık göstermektedir. KOSGEB engelli desteği kredi ve hibe miktarlarını şu şekilde sıralayabiliriz; • KOSGEB engelli girişimci ve küçük ve orta ölçekli işletme sahiplerine işletme kuruluş desteği olarak 2 bin Türk Lirası vermektedir. İşletme kuruluş desteği geri ödemesiz olup hibe olarak kategorize edilmektedir.
 • KOSGEB engelli desteklerinde geri ödemesiz olarak makine, teçhizat ve donanım malzemeleri alınabilmesi için engelli bireylere 18 bin Türk Lirası vermektedir.
 • KOSGEB işletme giderleri için 30 bin Türk Lirası kadar destek vermektedir. Ayrıca engelli girişimcinin bulunduğu bölgeye göre yüzde 80 ve yüzde 90 oranında destek yapılmaktadır.
 • KOSGEB engelli girişimcilere toplamda 50 bin Türk Lirası geri ödemesiz destek vermektedir.
 • KOSGEB ek olarak sabit yatırım desteği adını verdiği destek ile de 100 bin Türk Lirası geri ödemeli kredi vermektedir. Yine engelli girişimcinin bulunduğu bölgeye göre yüzde 80 ile yüzde 90 arasında destek sağlanmaktadır.

KOSGEB Destek Bölgeleri

KOSGEB, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde kalan illeri 6 bölgeye ayırmıştır. Bu altı bölgeye göre engellilere yüzde 80 ya da yüzde 90 oranında destek vermektedir. 1. ve 2. Bölgeye yüzde 80 oranında destek sağlarken 3, 4, 5 ve 6. Bölgeye yüzde 90 oranında destek vermektedir.

Birinci ve ikinci bölge Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgesini kapsamaktadır. 3, 4, 5 ve 6. Bölgeler ise İç Anadolu, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz Bölgesini kapsamaktadır. Engellilere iş yeri açma imkânı sunan KOSGEB bu bölgelerde yer alan engelli bireylere ek desteklerde sunmaktadır.SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR