KOSGEB Bilgisayar Desteği

KOSGEB Bilgisayar Desteği nasıl alınır? Bilgisayar Alma şartları ve başvuru. KOSGEB’den PC desteği de verilmeye başlanarak, girişimcilere verilen destekler genişletilmiştir. KOSGEB resmi sitesi üzerinden de yayınlanan KOBİGEL-KOBİ Destek Programı 2018 Yılı Teklif Çağrısı’na göre, toplamda 700 milyon liralık bir bütçe oluşturuldu.KOSGEB Bilgisayar Desteği

Bu bütçenin 200 milyon lirası ise yazılım sektöründeki iş fikirlerine ayrılıyor. Yazılım sektörü, son birkaç yıldır büyük bir önem kazandı. Avrupa ve Amerika kıtasında yazılımcılara önemli destekler sağlanıyor. Günümüzde akıllı elektronik aletlerin yaygın olarak kullanılmaya başlaması ile yazılımcı ihtiyacı da artmaktadır.Yazılım sektöründe henüz çok fazla ilerleyemeyen Türkiye’nin sektörde daha ön plana çıkmasını sağlamak adına, yazılık sektörüne dair iş planı olanlara destek verilmektedir. Bu destekler kredi, hibe ya da bilgisayar desteği olarak temin edilebilmektedir.

Yazılım Desteği İle İlgili Ayrıntılar

Yazılım sektörü ile ilgili verilen destekler, 8 alt kategoriye ayrılmıştır. Veri madenciliği, bulut bilişim, nesnelerin interneti, yapay zeka, akıllı uygulamalar, bilgi güvenliği, robot ve otomasyon yazılımları ve bilgisayar oyunları alanında destek başvurusunda bulunmak mümkündür.Toplamda ayrılan bütçe 200 milyon lira olup, üst limit olarak da 1 milyon TL verildiği açıklandı. Sundukları projeleri kabul edilen kişiler, 300 bin TL geri ödemesiz, 700 bin TL geri ödemeleri olarak destek almaktadır. Verilen destekler projenin tamamlanması için gerekli personel, makine-teçhizat kalıp, hizmet ve yazılım alımı giderlerinde kullanılabilmektedir. En az 6 ay, en fazla ise 12 aylık projelere destek verilmektedir.

KOSGEB Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Yazılım sektörü ile ilgili KOSGEB desteklerine yapılan başvurular, 22 Haziran’da sonlandı. Gelen binlerce başvurunun her biri büyük bir ayrıntı ile incelenmektedir. Sunulan iş planlarının artıları ve eksileri, oluşturulan kurullar tarafından tartışılarak analiz edilmektedir.Tüm başvuruların incelenmesi ve destek alacak projelerin açıklanması Ekim ayını bulacak. Ekim ayı içerisinde, KOSGEB’in resmi sitesi üzerinden sonuçlar yayınlanacaktır. Desteklerden yararlanabilecekler, KOBİ statüsündeki firmalardır. Büyük firmalara destek verilmemektedir. 2018 yılı KOSGEB destek başvurularını kaçıranlar, 2019 yılında gerçekleştirilecek destek ilanlarını yakından takip etmeli ve son başvuru tarihlerine dikkat etmelidir.

KOSGEB Desteklerine Nasıl Başvuru Yapılır?

KOSGEB desteklerine başvuru yapmak isteyenlerin izlemesi gereken adımlar KOBİ ya da birey olmalarına göre değişiklik göstermektedir. KOBİ olarak başvuru yapmak isteyenler öncelikle KOSGEB giriş ile sisteme kayıtlarını yaptırmalıdır. Sisteme ilk kayıt gerçekleştirildikten sonra desteklere başvuruda bulunulabilir. Kayıt işlemi oldukça basit adımlardan oluşmakta ve tamamen internet üzerinden gerçekleştirilmektedir.Kayıt ekranında girilmesi gereken bilgilerin dikkatli bir şekilde girilmesine dikkat edilmelidir. Kayıt bir kez tamamlandıktan sonra bilgileri değiştirmek daha çok zaman alabilir. KOSGEB Bilgisayar Yazılım Desteği KOBİ’lere verildiğinden, bir sonraki yılda başvuru yapmak isteyenler kayıtlarını erkenden yaptırmalıdır.

Henüz bir iş kurmamış ancak iş kurmak isteyenler ise hemen destek alamamaktadır. Öncelikle KOSGEB tarafından verilen “Uygulamalı Girişimcilik Eğitim Programı”na katılmak gerekmektedir. Bu eğitim, çok uzun süreli bir eğitim değildir. Birkaç hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Eğitim sırasında nasıl iş planı hazırlanacağı ile ilgili bilgiler verilmektedir. Eğitimi başarı ile tamamlayan herkes sertifika sahibi olur ve bu sertifika ile KOSGEB desteklerine başvuru yapılabilir.

Yazılım sektöründe bireysel olarak çalışan ve iş kurmak isteyenlerde bu eğitime katılmalıdır. Desteğe başvuru için detaylı bir iş planı hazırlanmalıdır. Proje için tüm onaylar alındıktan sonra firmanın kurulması aşamasına geçilebilir. Firma masrafları faturalandırılmalı ve faturalar KOSGEB’e gösterilerek hibe ya da kredi temin edilmelidir. Başvuru sonuçlarını takip etmek isteyenler E-Devlet KOSGEB hizmetlerini kullanarak, internetten sorgulama yapabilir.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR