Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar hangisi? Kredi kartı veya kredi alma şartları! Kara listeden çıkma.  Kırmızı kalemlilere kredi veren bankaların sayısı geçtiğimiz yıllara göre artış göstermiştir. Kara listeye alınan ve takip eden dönem içinde tüm borçlarını bitiren vatandaşlara kredi imkanı sunulmaktadır.Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Bankanıza sunacağınız iyi niyetli belgeler ile sicilinizi temize çekebilir ve kara listeden çıkabilirsiniz. Kredi alacağınız banka ile ilişkiniz de bu durumda bir hayli etkilidir. Puansız kredi veren bankalar sağlayacağınız belgeler ile kredi kullanımınızı ve kredi kart almanıza yardımcı olacaktır. Sicili bozuk olanlara kredi avantajı sağlayan bankalardan kredi kartı almak ve kredi kullanımı yapmak için bu yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.Bankaların Kara Listesi Nedir?

Bankaların yasal takip işlemine verdikleri birçok isim bulunmaktadır. Kırmızı kalemliler, kara liste ve sicil bozukluğu gibi terimler yasal takip işlemine verilen isimlerdir. Bir bankadan kredi alan müşterinin, borçlarını geciktirmesi ya da ödememesi durumunda bankanın başlattığı işleme denilmektedir. Kredi sorunu olanlar bankanın yasal işlemleri ile borcunu ödemek zorunda bırakılır ve kişinin üzerinde bir mal var ise banka haciz işlemleri başlatabilir. Yasal takip işlemi ile birlikte kişi kara listeye dahil edilir.

Kara Listede Olanlar Kredi Alabilir Mi?

Kara listede bulunan kişiler sicillerini temizledikleri takdirde kredi alabilmektedir. Kredi notu düşük ve kara listeden çıkamamış kişilere de kredi veren bankalar bulunmaktadır. Günümüzde işsizliğin artması ile birlikte birçok vatandaşın kredi puanı da düşüş göstermiştir. Bu sebeple bankalar kredi notunu göz ardı ederek sicili bozuk olan kişilere de kredi vermeye başlamıştır.Bu durum arz – talep ilişkisi ile doğrudan orantılıdır. Kara listede olanlara kredi imkânı tanıyan bankalar kişiden bazı evraklar istemektedir ve bu evrakları sunan vatandaşlara ise kredi verilmektedir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

Kara listeden çıkmak isteyen vatandaşların izlemesi gereken bazı yollar bulunmaktadır. Bu yolları şu şekilde sıralayabiliriz; • Bankalar sicillerini her 5 yılda bir düzenlemektedir. Eğer kara listede iseniz 5 yıl boyunca herhangi bir ödeme düzensizliği yaşamamanız gerekmektedir.
 • Bankanız ile aktif ilişki içinde olmanız da sizi listeden çıkaracak bir etkendir. Örneğin faturalarınızı ve diğer ödemelerinizi bankanız aracılığı ile yapabilir, otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Borçlarınızı düzenli ödemeniz bankanız için pozitif bir etkendir.
 • Yasal takipte kaldığınız süre boyunca düzenli geri ödeme yapmanız da oldukça önemlidir.
 • Düşük limitli kredi kartı kullanabilirsiniz. Bu sayede aylık borcunuzu düzenli bir şekilde ödediğinizi bankanıza kanıtlamış olursunuz.

Kara Listede Bulunanlardan Kredi Sırasında Hangi Evraklar İstenir?

Kara listede yer alan kişiler yeni bir kredi başvurusu yaptıkları zaman düzenli bir gelirleri olduğunu kanıtlamak zorundadırlar. Düzenli gelirlerinin yanı sıra ipotek ettirebilecekleri bir malvarlığı ya da kefil gösterebilirler ise kredi alabilirler. Kara listede bulunan kişilere sorunsuz kredi veren bankalar tarafından aşağıdaki belgeler istenmektedir;

 • Maaş bordrosu (düzenli gelir olduğunu kanıtlayan belge)
 • Bankalara göre değişmekte olup 1 ila 3 arasında kefil istenmektedir.
 • Bankalara göre değişmekte olup ek teminat gösterilmesi istenmektedir. (Ev, araba, arsa gibi kişinin üzerinde bulunan mallar)

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Kara listede bulunan ve düşük kredi puanına sahip kişilere kredi veren banka sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Yasal takipte olanlara kredi veren bankaları şu şekilde sıralayabiliriz; • Aktif Bank
 • Fibabank
 • Finansbank
 • ING Bank
 • Enpara
 • Burgan Bank
 • Garanti Bankası

Garanti Bankası Kara Listedekilere Kredi İmkânı

Garanti Bankası kredi ihtiyacı duyan ve kredi notu düşük kişilere de kredi vermektedir. Düzenli bir gelirinin olduğunu kanıtlayan herkese kredi verebilen Garanti Bankasının dikkat ettiği tek bir nokta bulunmaktadır. Kişinin gelirinin, istediği kredi miktarını ödemeye yetecek durumda olması gerekiyor. Garanti Bankası ayrıca düşük faiz seçeneği ile de tercih edilmektedir. %1.39 ve %1.60 arasında aylık faiz uygulamaktadır. Kara liste sorgulama işlemi için her hangi bir bankaya müracaat etmeniz yeterlidir.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR