Kadınlara Teşvik Kredisi 2018

Kadınlara Teşvik Kredisi 2018, Kadınlara devlet desteği birçok alanda sağlanmaktadır. İş alanında, doğum alanında, çocuk alanında gibi alanlarda kadınlara devlet desteği sunulmaktadır.Kadınlara Teşvik Kredisi 2018

Kadınlar için Teşvik kredisi nasıl alınır ve başvuru şartları nelerdir bu yazımızda bunları detaylıca açıklıyoruz. İşte Teşvik kredisi kullanmak isteyen kadınlar için gerekli evraklar ve şartlar.Kadınlara Sunulan Devlet Destekleri Nelerdir?

Aşağıda her kadına verilmekte olan devlet desteklerine ait bir liste bulunmaktadır.

 • Çocuk Parası: Doğum yapan annelere birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL, üçüncü ve daha sonraki çocuklar için 600 TL ödenmektedir.
 • Süt Parası: Doğum sonrası, annelere bir defaya mahsus olmak üzere verilen yardımdır. Bu yardım 2018 yılı için 133 TL’dir.
 • İşgöremezlik Ödeneği: Hamile olup çalışan kadınlar, doğum iznine ayrıldıkları zaman çalışamadıkları günlerin ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılmaktadır.
 • Dadı Yardımı: Belirli illerde bulunan annelere dadı ödemeleri için yardımda bulunulmaktadır.
 • İstihdam Önceliği: Kadınlara istihdam öncesi yaklaşık 770 TL devlet desteği sağlanmaktadır.

Listedeki ilk iki madde hem çalışan hem de işsiz kadınlara destek sağlamaktadır.Girişimci Kadınlara Verilen Kredi:

Kredi Garanti Fonu (KGF) küçük işletme sahiplerine ya da işletme kurmak isteyenlere destek sağlamaktadır. KGF kadın girişimci 2018 desteği de bu desteklerden biridir. İşletme için karşılanabilecek en yüksek tutar 2,5 milyon TL’dir. Ayrıca işletme bedelinin en fazla %90’ı karşılanmaktadır. İşletme kredilerine 1 yılı ödemesiz olmak üzere 5 yıla kadar vade sağlanmaktadır. Yatırım kredilerine 3 yılı ödemesiz olmak üzere 10 yıla kadar vade sağlanmaktadır. KGF anlaşmalı bankalar aracılığıyla kadın girişimciler istedikleri desteğe kavuşabilir. KGF desteklerine başvurmak için şu şartları taşımanız gerekmektedir:

 • Destekten yararlanmak isteyen kişinin en az ilkokul mezunu olması,
 • KOBİ olması (Gerçek veya Tüzel kişi işletmesi),
 • İşletmenin faaliyet süresi en fazla 2 yıl olması,
 • Kadın girişimcinin 55 yaşını aşmamış olması,
 • İşletmeye ait hisselerin en az %50’sinin 55 yaşından küçük bir kadına ya da kadınlara ait olması gerekmektedir.

Kadın Girişimcilere Destek Kredisi Veren Bankalar:

Avrupa Birliği, Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası sayesinde kadın girişimcilere destek sağlayan bankalar şunlardır: • QNB Finansbank: QNB Finansbank şubelerinden 36 aya kadar vade sağlanan Kadın Girişimci Destek Kredisi sağlanmaktadır. Bu krediyi işletme kurmak veya işletmenizi geliştirmek için kullanabilirsiniz.
 • Garanti Bankası: Şirketin tamamının veya bir kısmının sahibinin kadın olması, yıllık bilanço büyüklüğünün 10 milyon Euro’dan az olması ve çalışan kişi sayısının 50’den az olması gerekmektedir. En az 12, en fazla 36 ay vade sağlanmaktadır. İşletme bedelinin %70’i karşılanabilmektedir.
 • Halkbank KOBİ: KGF destekli bir kredidir. En fazla 1 milyon TL kredi sunulmaktadır. 12 ayı anapara ödemesiz dönem olmak üzere 60 aya kadar vade sağlanmaktadır. Ayda bir veya 3 ayda bir ödeme yapabilirsiniz.
 • Türkiye İş Bankası: İşini büyütmek isteyen kadınlara kredi sunulmaktadır. İşletmenin %51 hissesinin bir kadına ait olması gerekmektedir. En az bir kadın yönetici ve en az %20 kadın ortaklığı bulunan işletmelere de destek sağlanmaktadır.
 • Vakıfbank: Vakıfbank Kadın Girişimci Kredisi ile uygun faiz oranlarına sahip, 84 aya kadar vade sağlanabilen kredi kullanılabilir. Vakıfbank kredisini kullanabilecek firmalardan; en fazla 250 tam zamanlı çalışması, yıllık bilanço büyüklüğünün 43 milyon Euro’yu geçmemesi, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında faaliyet göstermesi ve kadın girişimciler tarafından oluşturulması gibi şartları karşılaması istenmektedir.
 • Yapı Kredi: Firmanın %51 veya üzeri hissesinin kadın ortağa veya ortaklara ait olması gerekmektedir. Kredi masrafında %50 indirim sağlanmaktadır. Ödemelerinizi ayda bir, 3 ayda bir veya 6 ayda bir yapabilirsiniz ve 3 aya kadar ödemesiz seçeneği sunulmaktadır.
 • Ziraat Bankası: Ziraat Bankası Kadın Girişimci Kredisi, KGF tarafından desteklenmektedir. Şubelerden başvuru yapılabilmektedir. En az 2 adet otomatik ödeme talimatı ve KOBİ Kart ürünlerine sahip olma olanağı sunulmaktadır.SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR