İŞKUR İşsizlik Maaşı 2018

İŞKUR İşsizlik Maaşı 2018 yılında ne kadar oldu? İşsizlik maaşı alma şartları ve yeni avantajları. İŞKUR’un verdiği işsizlik maaşı birçok vatandaşın yararlandığı bir hizmet olup Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı olarak çalışmış vatandaşlara sunulan geçici bir hizmettir.İŞKUR İşsizlik Maaşı 2018

İŞKUR tarafından verilen işsizlik maaşı asgari ücretin yüzde 80’inden fazla olamamaktadır. İşsizlik maaşı almak isteyen vatandaşların yerine getirmesi gereken şartlar bulunmaktadır.İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından sağlanan geçici bir hizmet türüdür. İşsiz kalan vatandaşları mağdur etmemek ve yeni iş bulana kadar geçinmelerine yardım edecek miktarda bir maaşın bağlanmasına işsizlik maaşı denilmektedir. İşsizlik maaşı ne kadar 2018 yılında diye merak edenler için; işsizlik maaşı 2018 yılında maksimum 16.232,00 Türk Lirası olmasına karar verilmiştir. İşsizlik maaşına birçok kez başvuru yapılabilmektedir.

İşsizlik Maaşı Şartları Nedir?

2018 yılında da diğer yıllar ile aynı şartlar geçerlidir. İşsizlik maaşı alabilmek için vatandaşların bir süre sigortalı olarak çalışmış ve gerekli prim ödemelerinin gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir. İşsizlik maaşı şartları 2018 yılında şu şekildedir; • İşten ayrılmadan önceki son 120 gün içinde prim ödemesi yapmış olmak,
 • İşsiz kalmadan önce son 3 yıl içinde 600 günlük işsizlik priminin yatırılmış olması,
 • İşsiz kalınan tarihi takip eden 30 iş günü içinde İŞKUR’a işsizlik maaşı için başvuru yapmak gerekmektedir. 30 gün içinde başvuru yapmayan kişiler başvuru haklarını kaybederler.
 • Kendi kusuru dışında işini kaybetmek,
 • Çalışmak için gerekli donanıma sahip iken (yeterlilik, yetenek, istek ve sağlık) işini kaybedenler ve şartları yerine getiren kişiler başvuru yapabilmektedir.

İşsizlik Maaşının Süresi Nedir?

İşsizlik maaşının süresi çalışma süresi ve prim gün sayısına göre değişmektedir. İşsizlik maaşı kaç ay boyunca verilmektedir şu şekilde sıralayabiliriz;

 • SGK kapsamında 600 gün çalışan ve işsizlik sigorta primini yatıranlar 180 gün,
 • SGK kapsamında 900 gün çalışan ve işsizlik sigortası primini ödeyenler 240 gün,
 • 1080 gün boyunca sigortalı olarak çalışmış ve işsizlik sigortası prim ödemesini gerçekleştiren SGK’lı işsizlere 300 gün ödeme yapılmaktadır.

İşsizlik Maaşının Avantajları Nedir?

İŞKUR tarafından sigortalı olarak çalışmış ve kendi istekleri dışında işsiz kalmış vatandaşlara verilen işsizlik ödeneğinin birçok avantajı bulunmaktadır. Kişi yeni bir sigortalı işe girene kadar verilen bu maaş süresi boyunca İŞKUR ilgili kişiye iş önerileri sunmaya devam edecektir. Eğer kişi bilinçli bir şekilde önerilen işleri reddeder ise İŞKUR tarafından ödeneği kötüye kullanım maddesi ile işsizlik maaşı kesilecektir.İşsizlik maaşının avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • İşsiz kaldığınız süre boyunca geçiminizi devam ettirebileceğiniz kadar ödenek alırsınız.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamında genel sağlık sigortası primleriniz ödenmeye devam eder.
 • İŞKUR size uygun iş ilanlarından sizi haberdar eder ve sizi bir işe yerleştirir.
 • İŞKUR tarafından sunulan meslek edindirme kurslarına giderek istediğiniz bir alanda bilgi edinebilir, sertifika alabilir ve o meslek ile ilgili bir kuruma İŞKUR tarafından yerleştirilirsiniz.

İşsizlik Maaşı Kesinti Sebepleri Nedir?

İşsizlik ödeneğinin süresi, sigortalı çalışma süreniz ve prim ödemenize bağlı olarak değişmektedir. İşsizlik ödeneğini hak ettiğiniz süreden önce kesintiye uğrayabilir. Uygun olmayan davranışlar sebebi ile birçok vatandaşın işsizlik maaşı kesintiye uğramıştır. İşsizlik maaşı kesinti sebeplerini şu şekilde sıralayabiliriz; • İŞKUR tarafından size en uygun işler bulunacak ve bu durumda sizi haberdar edeceklerdir. Bu işleri haksız sebepler ile sürekli olarak reddederseniz işsizlik maaşınız İŞKUR tarafından kesilir.
 • İşsizlik maaşı alınan dönemde yasa dışı olarak sigortasız bir şekilde çalıştığı tespit edilen vatandaşların işsizlik maaşı kesilir.
 • İşsizlik maaşı sırasında emekli maaşı almaya başlayanların da işsizlik ödeneği kesilmektedir.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR