GBT Sorgulama

e Devlet GBT Sorgulama

GBT Sorgulama e-Devlet gbt ve ehliyet sorgulama işleminiz hakkında detaylı bilgi içerir. Ayrıca e devlet şifresi ile veya şifresiz gbt sorgulama yapabilirsiniz.

Tc kimlik no ile GBT Sorgula işlemini bu sayfadan kolaylıkla yapabilirsiniz.

GBT Sorgulama online GBT Bilginizi alabileceğiniz tek adres internet üzerinden GBT Sorgulama işlemleri Güvenlik Sebebiyle genelde gizli ve saklı tutulmaktadır. Buna önlem ve tedbir için e devlet şifresi almanız şart e devlet ile gbt sorgulama işlemleri genelde Hakkında yakalama ve tutuklama kararı çıkartılmış ya da yurt dışına çıkma yasağı bulunan kişilerin askerlik birliklerine teslim olması gerektiğini belirten GBT’de, herhangi bir nedenden dolayı göz altına alınan kişiler ve disiplin cezası almış olan kimselerin bilgileri yoktur.Genel Bilgi Taraması(“GBT Sorgulama“) kapsamında yalnızca suç kayıtları bulunmaktadır. Herhangi bir trafik çevirmesinde ya da polis sorgusunda, herhangi bir suçu ya da tutuklama kararı bulunan kimseler GBT taramasında ortaya çıkmaktadır. Polis ve jandarmanın aynı sistem altında tuttuğu kayıtlar olan GBT kararı ile bir insanın emniyete götürülmesi için, kişinin mahkemelerce yakalama kararı çıkmış olması gerekmektedir. Herhangi bir dava ya da tutuklama kararınız varsa, polis çevirmesinde GBT aracılığı ile bu tutuklama kararı ortaya çıkacaktır.

Siz de, hakkınızda herhangi bir dava açılıp açılmadığını, ya da bir olaydan dolayı yakalama kararı çıkıp çıkmadığını, sabıka kaydınızı kısacası GBT ‘de çıkabilecek tüm uygulamaları e-devlet şifresi yardımı ile, internet üzerinden öğrenebilirsiniz. Herhangi bir PTT şubesinden 2 TL karşılığında alabileceğiniz e-devlet şifreniz yardımı ile, karakol, mahkeme ve devlet dairelerini dolaşmak ve saatlerce beklemek zorunda kalmadan, sabıka kaydınıza ulaşabilir ve GBT sorgulamanızı yapabilirsiniz.Polis ya da jandarmadan herhangi bir yakalama kararınız olup olmadığını merak ediyorsanız, size özel e-devlet şifreniz ile sadece birkaç saniye içinde tüm GBT bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

Başbakanlık, vatandaşın Genel Bilgi Toplama (GBT) kayıtlarına ulaşabilmesini sağlayacak emsal bir karara imza attı.

Avukatı aracılığıyla emniyete başvurarak GBT kaydının olup olmadığı soran bir kişinin geri çevrilmesiyle başladı.BAŞBAKANLIK önemli bir karara imza atarak, isteyenin Emniyet ve Jandarma’nın kullandığı Genel Bilgi Toplama (GBT) kayıtlarına ulaşabilmesinin yolunu açtı. GBT kayıtlarını “şeffaflaştıran” bu süreç, avukatı aracılığıyla emniyete başvurarak hakkında GBT kaydı olup olmadığını soran bir vatandaşın talebinin reddedilmesiyle başladı.

Beşiktaş İlçe Emniyet Müdürlüğü’nce bu talebi, “Bilgi Toplama Yönergesinin 16/c-6” maddesi uyarınca geri çevrilen vatandaş, konuyu Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na taşıdı. Kurul da ocak ayında aldığı ve kamuoyu ile yeni paylaştığı kararında, bilgi edinme yasasının, “Kurum ve kuruluşlar, bu Kanunda yer alan istisnalar dışındaki her türlü bilgi veya belgeyi başvuranların yararlanmasına sunmak ve bilgi edinme başvurularını etkin, süratli ve doğru sonuçlandırmak üzere, gerekli idarî ve teknik tedbirleri almakla yükümlüdürler” ve “Başvurunun reddedilmesi hâlinde bu kararın gerekçesi ve buna karşı başvuru yolları belirtilir” hükümlerini anımsattı. Kurul, ardından da şu gerekçelerle GBT kaydına erişim yolunu açtı:Erişime açılmalı

“Anılan kurumca verilen cevapta ise yukarıda bahsi geçen mevzuata uyulmadığı, bir yönerge hükmünden bahisle Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapılan bir başvurunun reddedilemeyeceği tespitiyle başvuru sahibince itiraza konu bilgi talebinin müvekkili hakkındaki kayıtlı bir bilgi talebi olduğu ve iş bu talebin de 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun istisna hükümleri kapsamında olmadığı değerlendirildiğinden başvuru sahibinin erişimine sunulması gerektiğinin; Beşiktaş Kaymakamlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bildirilmesine oy birliği ile karar verilmiştir.”Emsal olarak gösterip emniyet müdürlüğüne başvurulabilir

Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’nun “emsal” niteliğindeki kararları bütün kurumlar için bağlayıcı özellik taşıyor.  Bilgi Edinme Yasası, kararların gereğini yerine getirmeyenler için yaptırım da öngörüyor. Kurulun GBT kayıtlarına erişim yolunu açan kararı da aynı şekilde bütün güvenlik birimleri için “emsal” niteliği içeriyor. Buna göre, GBT kayıtlarına ulaşmak isteyenler, kurulun ( www.bedk.gov.tr ) adresli resmi internet sitesinde yer alan 27 Ocak 2012 tarihli ve 2012/83 sayılı bu kararını emsal göstererek emniyet müdürlüklerine başvurabilecek. Emniyet müdürlüklerinin de bu karar uyarınca vatandaşların bu başvurularını olumlu karşılık vermesi gerekiyor.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR