Engelli Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli Maaşı Nasıl Alınır? Engelli maaşı almak için gerekli şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Engelli aylığı olarak da bilinen engelli maaşı, engelli vatandaşların bakım hizmetleri masraflarının karşılanması ve muhtaçlığın giderilmesi amacıyla verilmektedir.Engelli maaşının yanı sıra evde bakıma muhtaç olan engelli vatandaşlar için evde bakım parası da verilmektedir.Engelli maaşı için nereye başvurulur? merak ediyorsanız hem evde bakım parası hem de engelli maaşı başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine yapılmaktadır.  Başvurular online olarak yapılamamakta olup bizzat ya da vekil olan kişi tarafından yapılmalıdır.

Engelli Maaşı Ne Kadar, Kimler Alabilir?

Gerekli şartlara uygunluk sağlayan engelli vatandaşlar için ödenen engelli maaşı, engel oranına ve muhtaçlık durumuna değişiklik göstermektedir. Her yıl değişen engelli maaşı, 2018 yılı için şu şekilde ödenmektedir; • Yüzde 40 ve yüzde 69 engel oranına sahip olan vatandaşlar için 1.197,44 TL engelli maaşı ödenmektedir.
 • Yüzde 70 ve üzeri engel oranına sahip olan vatandalar için ise 1.796,17 TL engelli maaşı ödemesi yapılmaktadır.

Engelli maaşını almaya hak kazanılabilmesi için, ilgili kişinin çalışmıyor olması gerekmektedir. Kimler engelli maaşı alabilir? sorusunun yanıtı bu durumda;

 • Gerekli şartlara uygunluk sağlayan,
 • Çalışmayan ve SGK’dan gelir elde etmeyen,
 • %40 üzeri engeli bulunan,
 • 18 yaşını doldurmuş her T.C vatandaşı engelli maaşı alabilmektedir.

Engelli Maaşı Almak İçin Gerekli Şartlar Hangileridir?

Engelli maaşı alınabilmesi için kişinin taşıması gereken özellikler haricinde gelir durumunda da uygunluk gösterilmesi gereken şartlar bulunmaktadır. Engelli maaşı şartları 2018 yılı için şu şekilde sıralanabilmektedir; • Engelli bireyin yaşamını sürdürdüğü hane içerisinde, kişi başına düşen gelir miktarının asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir.
 • Engelli bireyin sigortalı olarak herhangi bir kurumda çalışmıyor olması gerekmektedir.
 • Nafaka bağlanmamış ya da bağlanma olasılığı bulunmaması da gerekmektedir.

Bu şartlara uygunluk sağlayan her T.C vatandaşı engelli birey, engelli maaşı için başvuruda bulunabilmektedir. Engelli maaşı 3 ayda bir olarak, PTT aracılığıyla ödenmektedir.

Engelli Maaşı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Engelli maaşları sorgulama işlemi online olarak E-Devlet üzerinden kolay ve pratik bir şekilde yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinde sorgulama yapabilmek için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı E-Hizmetler bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı hizmetleri içerisinde bulunan ‘Sosyal Yardım Bilgileri Sorgula’ seçeneğine tıkladığınızda, sorgulama sonuçlarınız otomatik olarak açılacaktır.Bu sorgulaması işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine giriş yapmanız yeterlidir. Bu sayfaya giriş yaptığınızda açılan ekranda ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklamanız gerekmektedir. Ardından T.C kimlik numaranız ve şifreniz ile kimlik doğrulaması işlemini tamamlamalısınız. Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra açılan ekranda sorgulama sonuçlarınız otomatik olarak görüntülenmektedir.

Emekli Maaşı Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

Emekli maaşı ödemeleri, ilgili kişinin doğum tarihinin son rakamına göre belirlenmektedir. Bu durumda;

 • Son rakamı 4 ila 9 arasında olan kişilerin engelli maaşı her 3 ayda bir, ayın 9. gününde yapılmaktadır.
 • Son rakamı 3 ila 8 arasında olan kişilerin engelli maaşı her 3 ayda bir olmak üzere döneme denk gelen ayın 8. gününde yapılmaktadır.
 • Son rakamı 0 ila 5 arasında olan kişilerin engelli maaşı her 3 ayda bir olmak üzere denk gelen ayın 5. Gününde yapılmaktadır.
 • Son rakamı 1 ila 6 arada olan kişilerin engelli maaşı her 3 ayda bir olmak üzere denk gelen ayın 6. gününde yapılmaktadır.
 • Son rakamı 2 ila 7 arasında olan kişilerin engelli maaşı her 3 ayda bir, ayın 7. gününde yapılmaktadır.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR