Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır?

Engelli Kimlik Kartı Nasıl Alınır? Engelli kimlik kartı başvurusu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri tarafından gerekli belgeler ile başvurulduğu takdirde verilmektedir. Doğum ile birlikte ya da bir kaza sonucu sonradan bedensel yeteneklerinin yüzde 40’ını kaybeden kişilere kimlik kartı verilmektedir.Engelli kimlik kartını çıkarmak için bazı belgeler istenmektedir. Bu belgeler ile başvuru yapan kişiler kriterlere uyuyor ise engelli kimlik kartı başvuruları kısa bir süre içinde onaylanarak teslim edilmektedir.Engelli Kimlik Kartı Nedir?

Engelli kimlik kartı Türkiye Cumhuriyeti tarafından engelli vatandaşlara verilen bir kart türüdür. 2008 yılında resmî gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Engelliler için veri tabanı oluşturma, engelli kimlik kartı çıkarma gibi yeniliklere gidilen 2008 yılı itibariyle kart verilmeye başlamıştır. Zihinsel, duyusal, bedensel ve sosyal yeteneklerinin yüzde 40 kadarını kaybeden kişiler engelli kartı alabilmektedir. Bu kart engelliler için hazırlanan tüm hizmetlerden ve haklardan yararlanılmasını sağlamaktadır. Türkiye Cumhuriyetinin sosyal devlet yapısı gereği engelli bireylerin birçok hakkı bulunmaktadır. Bu haklardan yararlanabilmek için ise bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. İlk şart ise engelli kimlik kartı almaktır.

Engelli Kimlik Kartı Ne İçin Kullanılır?

Engelli kimlik kartını birçok amaç için ve birçok yerde kullanılmaktadır. Engelli kimlik kartları ile engelli bireyler günlük hayatlarında birçok olanaktan yararlanabilmektedir. Çoğu kurum ve kuruluşun engelli kartı ile olan bir anlaşması bulunmaktadır. İşe giriş sırasında istendiği gibi otobüse binerken de istenmektedir. Birçok alanda engellilere yardımcı olan bir karttır. Engelli kartı olanlar nelerden faydalanır şu şekilde sıralayabiliriz; • Belediyelere bağlı olan su faturası ödeme işleminde faturalarında indirim gerçekleşir.
 • Devlet Deniz Yollarını kullanarak seyahat edecek engelli vatandaşlar engelli kimlik kartları ile indirimli bilet alabilir.
 • Devlet Demir Yolları ile seyahat edecek engelli bireyler kimlik kartları ile indirim hakkına sahiptir.
 • Hava yolu ile seyahat edecek engelli vatandaşların da engelli kimlik kartlarını gösterdikleri takdirde indirimli bilet alabilecekler.
 • Yurt içinde ve yurt dışında bulunan birçok kültürel ve tarihi mekân ve müzeye giriş sırasında engelli kimlik kartı ile ücretsiz giriş yapma hakkına sahipler.
 • Engelli kimlik kartı olan bireylerin vergi indirim hakları da bulunmaktadır.
 • Şehir içi otobüs yolculuğu gibi hizmetlerden de engelli kimlik kartlarını göstererek ücretsiz yararlanabilirler.
 • Engelli kartı ile birçok engelli birey sosyal haklardan yararlanmaya devam etmektedir. Birçok alanda daha engelli kimlik kartının avantajı bulunmaktadır.

Engelli Kimlik Kartı Nereden Alınır?

Engelli kimlik kartı nereden alınır merak edenler için; engelli kimlik kartı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden alınmaktadır. Gerekli belgeler ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvurulması gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gerekli düzenlemelerin ardından en kısa süre içinde engelli kimlik kartınızı oluşturacak ve size teslim edecektir.

Engelli Kimlik Kartı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Engelli kimlik kartı başvurusu sırasında birçok evrak istenmektedir. Bu evrakları temin ederek il ya da ilçenizde bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğüne üzerinden başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Engelli kimlik kartınız 7 iş günü içinde sonuçlanacak ve tarafınıza teslim edilecektir. Engelli kimlik kartı için istenen belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz; • Türkiye Cumhuriyeti kimlik fotokopisi
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Sağlık kurulu tarafından onaylı engelli raporu en az yüzde 40 ve üzeri olmalıdır.
 • Engelli kimlik kartı başvuru formu
 • Engelli kimlik kartı başvuru dilekçesi
 • Kart kayıp ise kayıp kart dilekçesi, refakatçi için alınacak ise refakatçi kart dilekçesi, engel oranı değişmişse oran değişikliği dilekçesi yazılmalıdır.SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR