Emeklilik primi ne kadar?

Emeklilik primi ne kadar?

Emeklilik primi ne kadar? Emeklilik prim hesaplamaları için Çok çalışıp emek veren için daha az emekli maaşı aldığı mevcut sistem ortadan kaldırılacak. İş hayatını etkileyen emeklilik için en önemli unsurlardan birisi olarak ön görülen yeni sistemde emeklilik Prim günü çok olanın emekli maaşı da fazla olacak.Emeklilik prim ne kadar? sorularınızın yanıtlarının yer aldığı sayfamızda emeklilik prim hesaplarında yeni sistemle birlikte Çok çalışanın daha az emekli maaşı aldığı mevcut sistem rafa kaldırılacak. Yeni sistemde Prim günü çok olanın emekli maaşı da fazla olacak. Bu Şekilde planlandığı ve uygulamaya sokulacağı görüşülmektedir. Sorgulama sistemlerimiz kullanarak ne zaman emekli olurum sorgulamanızın yanıtını bulabilirsiniz.Emeklilik primi hakkında !

Emeklilik primi ne kadar? Sosyal güvenlik sistemindeki açıkların en önemli sebeplerinden olan ‘erken emekliliği’ önlemek için teşvik edici sistem hazırlanıyor. Yeni sistem ile kişiler ne kadar uzun süre çalışma hayatında kalırlarsa o kadar fazla emekli maaşı alabilecek. Hükümetin 21.6 milyar lira açık beklediği 2014 programı hazırlanırken gündeme getirilen çalışmayla, sosyal güvenlik sistemindeki gelir-gider dengesinin iyileştirilmesi amaçlanıyor. Emeklilik primi ne kadar? bu düşünüldüğünde Bunun için de emekli aylığı hesaplamalarında kullanılan parametrelerin çalışma süresini uzatmayı teşvik edecek şekilde düzenlenmesi hedefleniyor. Düzenleme ile çalışma süresi uzadıkça aylık bağlama oranı da artacak. Emeklilik primi ne kadar? Programa göre, tıbbi ve ekonomik değerlendirme çalışmalarını dikkate alan bir geri ödeme sistemi oluşturulacak, geri ödeme kapsamında olmayan sağlık hizmetlerinin sağlanması için tamamlayıcı sağlık sigortacılığı teşvik edilecek. Tanı İlişkili Gruplara (TİG) dayalı geri ödeme yönteminin yaygınlaştırılması kapsamında pilot çalışmalara başlanacak. Hükümeti, bu çalışmaya teşvik eden ise her yıl artan sosyal güvenlik açıkları oldu. Sosyal sigorta sistemi gelirlerinin giderleri karşılayamadığı belirtiliyor.

Emeklilik primi ne kadar? olacak sorusu akıllara gelince öncelikle şu hatırlanırdı. Geçmişte seçim yatırımı olarak getirilen erken emeklik ve yüksek aylık bağlama oranlarının devam etmesi ve sağlık harcamalarının giderek artması sebebiyle sosyal güvenlik açığı arttı. 2014 yılında sosyal güvenlik kuruluşlarının toplam gelirinin 174.4 milyar, toplam giderlerinin 196 milyar lira, gelir-gider açığının ise 21.6 milyar lira olması öngörülüyor. Hükümetin 2014 programına göre GSYH’ye oran olarak, gelirlerin yüzde 10.15, giderlerin yüzde 11.40 ve açığın yüzde 1.26 olması hedefleniyor. 2014 yılında SGK’ya faturalı ödemeler, ek karşılıklar, emeklilere yapılan ek ödeme, devlet katkısı, prim teşviklerinden kaynaklanan transferler ile prim ödeme gücü olmayanların GSS primi de dahil olmak üzere toplam 77 milyar TL tutarında ve GSYH’nin yüzde 4.48’i oranında bütçe transferi yapılması öngörülüyor.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR