Yüksek Tansiyona Karşı Kırmızı Pancar Suyu

Yüksek Tansiyona Karşı Kırmızı Pancar Suyu ile Bitkisel çözüm

Yüksek Tansiyona Karşı Kırmızı Pancar Suyu

Yüksek Tansiyona Karşı Kırmızı Pancar Suyunun iyi geldiğini uzman hekimler onayladı. Yüksek Tansiyonu olan kişiler Pancar Suyu Tüketirlerse Tansiyonlarının dengelediklerini göreceklerdir. Pancar Suyu Hazırlanışı kolaydır. İsterseniz Suyunu Sıkabilirsiniz yada Mikser Robottan Geçirerek de suyunu çıkartıp Günde 1 Bardak Sabah kahvaltısından sonra yada kahvaltıyla birlikte tüketmeniz tavsiye edilir. Aynı zamanda geceleri yatmadan 2 saat önce 1 bardak daha içerseniz Yüksek Tansiyona Karşı Kırmızı Pancar Suyunun ne kadar etkili olduğunu göreceksiniz.

Kırmızı pancar suyunun yüksek tansiyonu düşürebileceği belirlendi.
İngiltere’deki Barts ve Londra Tıp Fakültesi’nden bilim insanlarının yaptığı araştırma, günde bir bardak pancar suyu (250 ml) içenlerin yüksek tansiyonunun normal seviyeye indiğini gösterdi.
Kırmızı pancar suyunun etkisinin en fazla içildikten 3-6 saat sonra görüldüğü belirtildi.
Araştırmacılar, pancarda bulunan nitratın kan damarlarını genişlettiğini ve böylece tansiyonu düşürebildiğini vurguladı.
Bilim insanları, pancar suyunun idrarın pembeleşmesine yol açabileceğine de dikkati çekti.
“Hypertension” dergisinde yayımlanan çalışmaya imza atan bilim insanları , pancar suyunun uzun vadedeki etkisinin daha geniş çaplı araştırılması gerektiğini de kaydetti.

Yüksek Tansiyon için Pancar Suyu ile Bitkisel Tedavi Nasıl Yapılır?

Kırmızı pancar suyunun yüksek tansiyonu düşürebileceği belirlendi

İngiltere’deki Barts ve Londra Tıp Fakültesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırma, günde bir bardak pancar suyu (250 ml) içenlerin yüksek tansiyonunun normal seviyeye indiğini gösterdi.

Kırmızı pancar suyunun etkisinin en fazla içildikten 3-6 saat sonra görüldüğü belirtildi.

Araştırmacılar, pancarda bulunan nitratın kan damarlarını genişlettiğini ve böylece tansiyonu düşürebildiğini vurguladı.

Bilim adamları, pancar suyunun idrarın pembeleşmesine yol açabileceğine de dikkati çekti.

“Hypertension” dergisinde yayımlanan çalışmaya imza atan bilim adamları, pancar suyunun uzun vadedeki etkisinin daha geniş çaplı araştırılması gerektiğini de kaydetti.

Yüksek Tansiyon Nedir? Yüksek Tansiyon Nasıl Tedavi Edilir?

Yüksek Tansiyona Karşı Kırmızı Pancar Suyu Uzmanlar Tarafından iyi geldiği kanıtlanmıştır. Yüksek tansiyon (hipertansiyon) terimi atardamarlardaki büyük kan basıncının 150 mmHg (mm cıva basıncı), küçük kan basıncının ise 90 mmHg’ye eşit ya da daha yüksek olduğu durumlarda kullanılır. Tansiyonu uzun sürelerle bu değerlerin üstüne çıkan bireylerde beyin, böbrek, kalp ve damar has­talıklarının daha çok görüldüğü ve ge­nellikle tansiyonu normal olanlara oranla yaşam süresinin daha kısa olduğu kanıtlanmıştır.

Büyük kan basıncı (büyük tansiyon) kaç olursa olsun, küçük kan basıncı (küçük tansiyon) 90 mmHg ya da daha yüksekse sistemli yüksek tansiyon söz konusudur ve tedavi edilmesi gerekir. Son istatistiklere göre normalin üst sınırına yakın küçük kan basıncının (85-89 mmHg) bile bir risk etkeni olduğu anlaşılmaktadır.

Küçük (diyastolik) tansiyonun yük­sek olmadığı, yani 90 mmHg’nin altın­da kaldığı, yalnız büyük (sistolik) tansiyonun yükseldiği durumlarda sistolik yüksek tansiyon söz konusudur. 70 yaşın altındaki kişilerde küçük tansiyon 90 mmHg’nin altında kalırken büyük tansiyon 160 mmHg ve daha yüksekse tedavi edilmesi gerekir. 70 yaşın üzerinde tedaviyi başlatacak büyük tansiyon değeri 170 mmHg ve daha üstüdür.

Hipertiroidizm, aort kapak yetmezliği ve atar-toplar damar bağlantılarında büyük tansiyon yüksek olmasına karşın ilaç tedavisi gerekmez. Bu durumlarda asıl hastalık tedavi edilmelidir. Yüksek Tansiyona Karşı Kırmızı Pancar Suyu ilgili yazımızdaki bağlantı adresinde mevcut olan Tansiyon Düşürme ve Bitkisel Tedavi için Resimli anlatımlı Resim Galerimizi gezmenizi tavsiye ederiz.

Ayakta su içmek Günahmıdır Bilimsel Gerçeği

Ayakta su içmek Günahmıdır | Ayakta su içmek hadislere göre

Ayakta Su İçmenin Bilimsel Gerçeği Rastgele yerde meşrubatı alıp ayakta içenler bu tehlikeye daha fazla maruz kalırlar.

Ayakta su içmek Günahmıdır? Ayakta su içmenin zararları cevabı ve Hükmü, Ayakta su içmenin zararları ayakta su içmek neden günah? Sorularınıza Yanıtlar Burada !

Ayakta su içmek Günahmıdır? Bir hadiste ayakta su içmenin zararına şu şekilde işaret etmiştir:
“Eğer ayakta su içen kimse midesine verdiği zararı bilseydi içtiği suyu şüphesiz ki geri kusardı” (Abdürrezzak 10/427 Hadis 19588).

Yine aynı konu ile alakalı olarak; “Sizden biriniz ayakta su içmesin. Her kim unutur da içerse kusmaya çalışsın” buyurmuştur (Müslim eşribe Hadis 116).
Ayakta su içmek Günahmıdır? Bilimsel olarak açıklaması ise şudur: “İnsan midesinin ayakta ve oturur vaziyetteki pozisyonu farklıdır. Ayakta duran bir insan eğer sıvı gıda içerse doğrudan doğruya onikiparmak bağırsağına geçer.”
“Midenin küçük eğriliğine uyan kısmında Waldeyerin mide caddesi denen bir oluk bulunur.”
“Sıvı gıdalar bu yolu takip ederek zaten devamlı küçük bir açıklığı olan mide çıkışını (pilor) geçerek onikiparmak bağırsağına (duodenum) geçer.”
Ayakta su içmek Günahmıdır? Konulu yazımızda su içme adabı hakkında bilgiler yer almaktadır. “Eğer insan sıvı gıdayı oturarak içerse bunlar önce midede birikir asitle karışarak mikropları ölür ve sonra onikiparmak bağırsağına geçer. Bu durumda oturarak su içme usulüne uymakla insan kolera da dâhil birçok insan hastalıklarından korunmuş olur.”

Ayakta su içmek Günah mı Suyu içerken imkânlar ölçüsünde kıbleye yönelip, oturarak besmele çekip su bardağı sağ ele alınarak içmelidir. Her hususta olduğu gibi su içerken de itidal üzere hareket etmeli aşırı derecede su içmemeli, çok soğuk ve çok sıcak olanlardan da sakınmalıdır.

Peygamber efendimiz zaman zaman ayakta su içmiş ve bu şekilde su içmenin günah olmadığını göstermek istemiştir. Peygamber efendimiz ayakta su içerek ruhsat yönünü göstermiştir.

Ayakta su içmek Günahmıdır? Konuyla ilgili rivayetleri beraber değerlendirdiğimizde ayakta su içilebileceği, ancak oturarak içmenin ise daha uygun olduğu söylenebilir.

İbni Abbas radıyallahu anhümâ şöyle dedi: Peygamber sallallahu aleyhi ve selleme zemzem verdim. Onu ayakta içti.(Buhârî, Hac 76, Eşribe 76; Müslim, Eşribe 117-119)

Ali radıyallahu anh ayakta su içti. Sonra da: “Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin benim içtiğimi gördüğünüz gibi su içtiğini gördüm dedi. (Buhârî, Eşribe 16)

İbni Ömer radıyallahu anhümâ şöyle dedi: Biz Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin zamanında, yürürken bir şey yer, ayakta iken de su içerdik.” (Tirmizî, Eşribe 12. Ayrıca bk. İbni Mâce, Et`ime 25)

Abdullah İbni Amr şöyle dedi: “Ben Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin ayaktayken de otururken de su içtiğini gördüm. (Tirmizî, Eşribe 12. Ayrıca bk. Nesâî, Sehv 100)

Enes radıyallahu anh’ın rivayetine göre Resûli Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem bir kimsenin ayakta su içmesini yasaklamıştır. Râvi Katâde şöyle dedi: Biz Enese, ya ayakta yemek nasıldır? diye sorduk. Enes: Ayakta yemek daha beter (veya kötüdür), dedi. (Müslim, Eşribe 113. Ayrıca bk. Tirmizî Eşribe 11)

Resûli Ekrem sallallahu aleyhi ve sellem Ayakta su içmeyi yasaklamıştır” ifadesi, Müslimin bir başka rivayetinde “Ayakta su içmekten men etmiştir (zecere) şeklinde geçmektedir. (Müslim, Eşribe 112, 114)

Ebû Hüreyre radıyallahu anhdan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Hiçbiriniz ayakta su içmesin. Unutarak içen de kussun!” (Müslim, Eşribe 116)

Ayakta su içmenin Ayakta su içmek Günahmıdır? lehinde ve aleyhindeki hadisler dikkate alındığı zaman, Peygamber Efendimiz’in ayakta su içtiğine dair rivayetlerin, ayakta su içmeyi yasakladığını belirten hadislerden daha fazla olduğu anlaşılmaktadır

İmâm Buhârî’nin de, Kâmil Miras’ın dediği gibi (Tecrid Tercemesi, XII, 53), ayakta su içmekte bir sakınca olmadığı sonucuna vardığı anlaşılmaktadır

Demek oluyor ki, Ayakta su içmek Günahmıdır konulu yazımızda Peygamber Efendimiz, kendisi de zaman zaman ayakta su içmek suretiyle bunun yasak olmadığını göstermiş, belki de sağlık açısından uygun görmediği için bunun alışkanlık haline getirilmesini istememiştir Suyu oturarak içmenin daha uygun olduğunu belirtmek, insanları buna yönlendirmek ve tercihinin bu yönde olduğunu daha açık bir şekilde anlatmak için de ayakta su içmenin aleyhinde bulunmuştur

Peygamberimizin “Ayakta su içen kussun!” tehdidi kesin bir emir (yani vücup için) değildir Bazı âlimler, “Ayakta su içen kussun!” sözünü Resûl-i Ekrem’in değil, Ebû Hüreyre’nin söylediği kanaatindedir.

Sonuç olarak şunu söyleyebiliriz: Çarşıda pazarda ayakta bir şey içmek gerektiğinde ve oturacak bir yer bulunmadığında mutlaka oturacak yer aramamalı; bununla beraber oturarak içmenin sağlığa daha elverişli olduğu unutulmamalıdır.

1. Peygamber Efendimiz ile ondan gören bazı sahâbîler ayakta su içmişlerdir Bu sebeple ayakta su içmek günah değildir

2. Peygamber Efendimiz’in ayakta su içmeyi yasaklaması, oturarak içmeyi daha uygun gördüğünü belirtmektedir

3. Resûl-i Ekrem’in, ayakta su içenin içtiğini kusmasını söylemesi, mutlaka böyle yapılmasını istediği anlamına gelmez Zira Efendimiz Müslümanları eğitmek için bazen bu üslûbu kullanmıştır.

(Kaynak : Dr. H. İspirlioğlu) Ayakta su içmenin zararları hakkında Detaylı bilgi.

Okul sütü Programı

Okul sütü Programı

Okul Sütü Programı Hakkında Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun Güney Kore temsilcileri ülkemiz süt sektörü ve Türkiye’nin Okul Sütü Programı ile ilgili detaylı bilgi edinmek için İstanbul ve Ankara’da temaslarda bulundu.

Türkiye Okul sütü Programı Kapsamında Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun (IDF) Güney Kore temsilcileri ülkemiz süt sektörü ve  Türkiye’nin Okul Sütü Programı hakkında bilgi edinmek için İstanbul ve Ankara’da temaslarda bulundu. IDF, süt sektörünün Dünya Sağlık Örgütü (WHO), BM Uluslararası Gıda Standartları Komisyonu (CODEX) ve Uluslararası Standartlar Teşkilatı (ISO) gibi kuruluşlarda temsil edilen en önemli küresel kuruluşlarından biri olarak tanınıyor.

26 Şubat 2013; Dünyadaki en güçlü sektör federasyonlarından biri olan ve dünya süt üretiminin yüzde 86’sını temsil eden IDF’in Güney Kore temsilciliğinden görevlendirilen bir grup uzman ülkemiz süt sektörünü ve Türkiye’deki Okul Sütü Programı‘nı incelemek için Ulusal Süt Konseyi’ni ziyaret etti. Aralarında Güney Kore Süt Konseyi, Güney Kore Gıda, Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanlığı ve Güney  Kore Eğitim Bakanlığı’ndan üst düzey yetkililerin yer aldığı heyet, Ulusal Süt Konseyi genel merkezinde yapılan toplantıda Okul Sütü Programı‘nın işleyişi hakkında sorular sorup, notlar aldı.

Ulusal Süt Konseyi’nden sonra Tarım Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nı da ziyaret eden uzmanlar, Türkiye’deki Okul Sütü Programı’nın geniş kapsamlı bir uygulama olduğunu ve dünyadaki iyi örnekler arasında yer aldığını belirtti.  IDF heyeti İstanbul’da bulunan bir süt üretim tesisini de ziyaret ederek incelemelerde bulundu.

Ulusal Süt Konseyi Başkanı Harun Çallı, IDF heyetinin ziyaretini şöyle değerlendirdi:

“Ulusal Süt Konseyi 2011 yılında üyesi olduğumuz ve alanında en büyük organizasyon olan Uluslararası Sütçülük Federasyonu’na (IDF) üyeliğimiz ile ülkemiz süt sektörünü uluslararası platformda temsil etmekteyiz. Ayrıca, IDF tarafından her yıl farklı bir üye ülkede gerçekleştirilen Dünya Süt Zirvesi’ne ev sahipliği yapma yönündeki girişimlerimiz geçen yıl sonuç vererek 2017 zirvesinin İstanbul’da yapılmasına karar verilmiştir.”

Uluslararası Sütçülük Federasyonu

Dünyadaki en güçlü sektör federasyonlarından biri olan IDF, 56 üye ülkesi ile dünya süt üretiminin %86’sını temsil etmektedir. Çiftlikten sofraya süt ve süt ürünleri konusunda uzman, küresel, bilimsel ve ticari olmayan organizasyonun en önemli görevleri arasında, uluslararası organizasyonlar, hükümetler ve kanun yapıcılara bilimsel temele dayanan bilgi sağlamak yer almaktadır. Bu özelliğiyle, sektörle ilgili uluslararası mevzuatın oluşmasında çok etkin bir konuma sahip olan federasyon, bağlantıda olduğu 1200 uzman ile süt sektörünün öncelikli projeleri için bilimsel çalışmalar yürütmektedir. Federasyon çalışmalarına 17 ayrı komite ile devam etmektedir.

Ulusal Süt Konseyi

Ulusal Süt Konseyi, süt sektöründe piyasa ve fiyat istikrarının sağlanması için piyasa koşulları göz önünde bulundurularak gerekli çalışmaları yapmak ve tüketici bilincinin geliştirilmesini sağlamak amacıyla 2009’da kurulmuştur. Süt üreticilerinin ve sanayicilerin oluşturdukları birlikler, dernekler, kooperatifler, süt ile ilgili çalışmalar yapan araştırma ve eğitim kurumları, meslek odaları, tüketici örgütleri ile kamu kurum ve kuruluşlarının bir araya gelmesi ile oluşmuş bir sivil toplum kuruluşudur.

Süt sektörünün yıllardır ihtiyaç duyduğu, sektörün en üst düzeydeki çatı örgütü konumunda olan Ulusal Süt Konseyi bünyesinde; üreticiler, sanayiciler, kamu kurumları, süt sektörü ile ilgili sivil toplum kuruluşları ve süt sektörünün tüm paydaşlarını barındırmaktadır. Konsey, kısa bir süre içerisinde sektörün sorunlarının çözümleri için önemli kararlar almış ve bu kararların uygulanması için gerekli adımları atmaya başlamıştır.

Ulusal Süt Konseyi, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle 2012 yılı Mayıs ayında başlayan ve 2013 yılı Şubat ayı itibariyle 30 bin 885 okulda yürütülecek olan Okul Sütü Programı’nın resmi proje paydaşları arasında yer almaktadır

Soğuk Algınlığına Karşı Ayva Suyu

Uzmanlar, kış aylarında sıkça görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının önüne geçilebilmesi için ayva suyunu öneriyor.

Ayva suyu yüksek mineral ve bol vitamin içeriği ile birçok hastalığa karşı koruma sağlıyor. Uzmanlar özellikle kış aylarında ortaya çıkan öksürük, anjin, bronşit gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ayva suyu içilmesini tavsiye ediyor.

Ayva suyu içeriğindeki C vitamini, kalsiyum, demir, protein ve karbonhidratlar ile birçok hastalığa karşı kalkan görevi görüyor. Kış aylarında sıklıkla karşılaşılan bronşit, anjin, öksürük gibi rahatsızlıklarda ayva suyu desteği ile tedavi süreci hızlanabiliyor. Uzmanlar üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde ayva ve ayva suyunu öneriyor.

Soğuk Algınlığına Karşı Ayva Suyu Erciyes Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, soğuk havalarda görülen öksürük, anjin, bronşit gibi hastalıkların tedavisinde ayva suyunun kullanılabileceğine dikkat çekiyor. Ayva suyunun pek çok faydalı özelliği bulunduğunu belirten İnanç, “Soğukların artmasıyla birlikte üst solunum yolu enfeksiyonlarında önemli bir artış gözleniyor. Vitamin açısından güçlü meyve suları bu hastalıkların yayılmasını engellerken, özellikle ayva suyu yoğun C vitamini içermesi ile tedavi sürecinde etkili oluyor. Ayrıca antiseptik özelliği bulunan malikasit ihtiva etmesi sayesinde enfeksiyonel hastalıklardan koruyor.” şeklinde ekledi.

Soğuk Algınlığına Karşı Ayva Suyu ile Ayva suyunun, kış hastalıklarının yanı sıra içeriğindeki vitamin ve mineralin kalp ve damar hastalıkları, ishal problemleri ve hazımsızlık sorunlarının tedavisinde de etkili olabileceğini belirtiliyor.