E Devlet İcra Dosyası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E Devlet İcra Dosyası Sorgulaması Nasıl Yapılır? E devlet ile icra dosyası sorgulama işlemi yapmak günümüzde çok daha kolaydır. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan her vatandaş adına günün birinde hukuki bir dava açılabilir. Vatandaşlar, şahıslarına açılmış davaların ve icra dosyalarının takibini yapamazsa, yasal işlemler aksayabilir.Bu nedenle her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı icra dosyalarını ve diğer hukuki davaları takip edebilmeli ve dilediğinde detaylı bilgelere erişebilmelidir. Günümüzde bu bilgilere erişebilmek saniyelere indirgenmiştir. Diğer tüm devlet hizmetleri gibi bu bilgilere de, internet üzerinden çok kısa sürede ulaşabilmekteyiz. İcra dosyası sorgulama yöntemlerinin neler olduğunu ve e devlet üzerinden nasıl yapılacağını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.İcra Dosyası Takibi Yapma Yolları Nelerdir?

Kısa bir süre öncesine kadar kendinize ait icra dosyalarının sorgulamasını yapmak son derece zahmetli bir işti. Yalnızca Adalet Bakanlığı üzerinden ulaşabileceğiniz bu bilgiler, sanal olmayan yollarla elde edilerek takip edilirdi. Ancak kısa bir süre önce, internet sitelerinden icra takibi ve dava sorgulaması yapabilme seçenekleri getirilerek vatandaş büyük kolaylıklar sağlandı.

İnternet sitelerinden icra dosyası sorgulamasının en önemli yöntemi e- devlettir. E devlet ile icra takibi yapmak vatandaşlara istediği zaman hukuki işlemlerini sorgulayabilme imkânı sunar. Bu imkânla birlikte, bilgi edinilmesi acil olan durumlarda icra dosyanız hakkında anında bilgi sahibi olabilirsiniz. ,Aynı zamanda bilgi almak için devlet kurumlarına bizzat giderek yorulmazsınız. Şimdi de, e devlet ile icra dosyası takibini nasıl yapabileceğinizden bahsedeceğiz.

E- Devlet Üzerinden İcra Dosyası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E devlet, devletin sunduğu tüm hizmetleri internet ortamına taşıyan bir internet sitesidir. Bu site kapsamında, Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen tüm hizmetlerin takibini yapabilir ve kendinize dair ulaşmak istediğiniz bilgilere anında ulaşabilirsiniz. E- devlet’ten icra dosyanızı sorgulamak için izlemeniz gereken adımlar sırasıyla:  • E devlet hesabınıza giriş yapınız
  • E devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra ana sayfada çıkan “Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı (UYAP) Hizmetleri” başlığına tıklayın.
  • Ardından, açılan sayfadan “İcra Dosyası Sorgulama” bölümüne giriş yapın.
  • İcra Dosyası Sorgulama sayfasında, icra davanıza dair tüm bilgileri görebilirsiniz. Sorgulamayı başlatmak için açılan sayfada istenilen bilgileri girmeniz gerekmektedir. Bu noktada, sizden istenilen bilgileri girerken yazdığınız bilgilerin doğru olmasına dikkat ediniz. Aksi takdirde e- devlet üzerinden istediğiniz sorgulamayı yapamazsınız.

E- devlet ile yapacağınız icra dosyası takibi işte bu kadar kolaydır. E- devlet ile icra dosyası sorgulamak için ihtiyacınız olan tek şey internet erişimidir. İnternet erişimi olan herhangi bir yerde “e- devlet” internet sayfasına giriş yaparak icra dosyanızı saniyeler içinde sorgulatabilirsiniz.

E- Devlet’e Nasıl Giriş Yapılır?

E devlet’e, günümüzde pek çok işlem için giriş yapmaktayız. Devlet tarafından verilen hizmetlere anında ulaşabilmek için en kısa ve zahmetsiz yol olan e –devlet, her gün milyonlarca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı tarafından kullanılmaktadır.E- devlet’in bu kolaylıklarından faydalanabilmek için öncelikle e- devlet hesabınıza giriş yapabiliyor olmanız gerekmektedir. e- devlet hesabına giriş yapmak son derece kolay bir işlemdir. Bunun için sizden istenen iki adet bilgi vardır. Bunlar:

  • TC kimlik numaranız ve
  • E- devlet şifrenizdir

TC kimlik numarası, her vatandaşın sahip olduğu bir bilgidir. E- devlet şifresini ile sonradan almanız gerekmektedir. Eğer hâlihazırda bir e- devlet şifresine sahip değilseniz yapmanız gereken en yakın PTT şubesine giderek bir e- devlet şifresi almaktır. Böylelikle kısa sürede e- devlet hesabınıza giriş yapabilirsiniz.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR