Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Nasıl Alınır? Çeyiz hesabı ve konut hesabı şartları ve kullanım koşulları. Devlet evlilik yardımı dünya evine girmek isteyen gençlerin desteklenmesi amacıyla 2018 yılında uygulamaya devam ediliyor.Devlet destekli çeyiz hesabı ve konut hesabından sonra maddi yetersizlikler yüzünden evlenemeyen gençlere belirli şartları sağlamaları halinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı destekli faizsiz evlilik kredisi sunuluyor. Bir yıl ödemesiz olarak verilen 10 Bin TL’lik bu krediden faydalanabilmek için bilmeniz gereken tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.Devlet Destekli Evlilik Kredisi Şartları Nelerdir?

Genç yaşta evlenecek olan vatandaşlarımızın yuva kurmak için çektikleri nakit sıkıntısı çözümlemek adına sunulan devlet destekli evlilik kredisi 2018 şartları;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • 24 yaşını aşmamış olmak,
 • Adli sicil kaydında herhangi bir ağır cezadan yargılanmamış olmak,
 • Maddi olarak elverişsiz olmak

Olarak belirlenmiştir. Başvuru sırasında belirlenen şartların kontrolü için detaylı araştırma gerçekleştirilecek olup şartların herhangi birisinin sağlanmaması halinde başvurular olumsuz sonuçlanacaktır. Üniversite mezunları 26 yaşına kadar bu krediden faydalanabilmektedirler.Krediler için ilk yıl geri ödeme yapılmamakta olup 1 yılın sonunda 24 ay eşit taksitli olarak geri ödeme gerçekleştirilmektedir. Evliliğin ilk yılında çocuk sahibi olunması halinde geri ödemesiz dönem 2 yıla uzatılabilmektedir. Evlilik kredisi Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank tarafından hak sahiplerine verilmektedir.

Yeni Evlenenlere Verilen Devlet Yardımları Nelerdir?

Evlilik yardımı 2018 destek üst sınırları artırıldı. Açılacak çeyiz hesabı ve konut hesabına uygulanan devlet destekleri artırılarak yeni evlenecek çiftlerin 55 Bin TL devlet desteğinden yararlanabilmesinin önü açıldı. 27 yaşını doldurmadan evlenecek gençler 55 Bin TL devlet desteğinden faydalanabilmek için aşağıdaki hesaplara sahip olarak hesaplarına düzenli ödeme gerçekleştirmelidirler. • Çeyiz Hesabı: Yeni yasa ile çeyiz hesaplarına uygulanacak devlet desteği tutarı yüzde 50 artırılarak 7.500 TL’ye çıkarıldı. Yeni evlenenlere çeyiz parası desteğinden faydalanmak isteyen hesap sahipleri kamu bankalarına açtıkları çeyiz hesabında paralarını 3 yıl tutmaları yeterlidir. Evlilik birikimlerini yaparken devlet katkısı almak için açılacak çeyiz hesaplarına ilk açılışta 15 Bin TL’ye kadar para yatırılmasına müsaade edilirken evlenene kadar her ay düzenli olarak para yatırılması gerekmektedir. Çeyiz hesabı desteğinden eşlerin her ikisi de aynı anda faydalanabilmektedir.
 • Konut Hesabı: Çeyiz hesabı desteğini artıran yasada açılan konut hesaplarına uygulanan devlet desteği üst sınırı 20 Bin TL’ye çıkartıldı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank aracılığıyla açılacak konut hesaplarına aylık veya üçer aylık periyotlarla para yatıran hesap sahipleri, alacakları konutlar için 20 Bin TL devlet desteği alabilecekler. Destekten eşlerin her ikisi de aynı anda faydalanabilecekleri gibi kullanacakları konut kredilerinde faiz indirimi ve tapu harcı indirimi haklarından yararlanabileceklerdir. Hesaplara minimum 250 TL yatırılması gerekirken 2.500 TL’den fazla aylık para yatırılamamaktadır. Yeni yasa ile konut hesabı sahipleri dilerlerse haklarını kaybetmeden yılda iki kez hesaplarından para çekebilirler.

Çalışanlara Sunulan Evlilik Destekleri Nelerdir?

Yukarıda sayılan desteklerin haricinde evlenenlere devlet tarafından farklı şekillerde desteklenmektedir. Kamu ve özel sektör çalışanları kendilerine sunulan bu haklardan koşulsuz ve şartsız olarak yararlanabilmektedir.

 • Özel sektörde evlilik parası alan çalışanların aldığı bu ikramiyeler vergiden muaf tutulmaktadır.
 • Kamu çalışanlarının evlenmeleri halinde 5 gün izin hakları bulunurken, özel sektör çalışanları 3 gün ücretli evlilik izni kullanabilmektedir.
 • Kamu çalışanları her ay maaşlarına ek olarak;
  • Eşlerinin çalışmaması halinde maaşlarına ek olarak her ay 262,09 TL,
  • Eşlerinin emekli olması halinde maaşlarına ek olarak her ay 30,44 TL

Eş yardımı alabilmektedir.SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR