Devlet Bursları Nasıl Alınır?

Devlet Bursları Nasıl Alınır? Devlet’ten burs desteği almak, öğrenciler için çok faydalı bir destektir. Günümüzde milyonlarca öğrenci, eğitimlerini finanse edecek maddi yardımı bulamadığı için okul hayatını tamamlayamamaktadır. Bu nedenle, devlet tarafından verilen burslar, öğrencilerin eğitim hayatlarının devam edebilmesi için çok önemlidir.Devlet Bursu Nasıl Alınır?

Devlet bursu, eğitim masrafları aileleri tarafından karşılanamayan öğrencilere devlet tarafından verilen aylık yardım paralarıdır. Öğrenciler bu burslar yardımı ile eğitim hayatlarındaki giderleri karşılayabilirler. Devlet tarafından, her eğitim kademesindeki öğrenciye eğitim bursu verilebilmektedir. Şimdi de, devletin verdiği bu eğitim burslarının neler olduğuna ve nasıl alınabileceğine değineceğiz.Öğrencilere Burs Veren Kurumlar Hangileridir?

Devlet eliyle öğrencilere burs veren birçok kurum ve kuruluş vardır. Öğrencilere maddi destek sağlayan kurum ve kuruluşların çokluğu, öğrencilerin maddi yardım alma şanslarını arttırmaktadır. Ancak bunun için öğrenciler, bu kurum ve kuruluşlar hakkında bilgi sahibi olarak belirtilen tarihlerde başvuru yapmalıdır. Türkiye Cumhuriyetinde öğrencilere burs veren kurum ve kuruluşlar sırasıyla şu şekildedir:

 • Türk Dil Kurumu
 • Türk Tarih Kurumu
 • Kredi ve Yurtlar Kurumu
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü
 • İstanbul Ticaret Odası
 • Türk Eğitim Vakfı
 • İstanbul Sanayi Odası
 • Çağdaş Eğitim Vakfı
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
 • Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı

Öğrenciler İçin Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet burslarına her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencileri başvurabilir. Bunun için gereken şart örgün eğitime devam ediyor olmak gereklidir. Her ne kadar üniversite yardım bursları yaygın olsa da lise devlet bursu da verilmektedir. Üniversite öğrencileri için en yaygın olan eğitim bursu Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) bursudur. Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun geri ödemesiz bursu ve geri ödemeli kredi yardımı olmak üzere iki çeşit burs imkânı vardır. Kredi ve Yurtlar Kurumu’ndan aylık eğitim bursu alabilmek için başvuru sırasında istenen belgeler sırasıyla: • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı
 • Son altı ay içinde çekilmiş 4 adet vesikalık fotoğraf
 • Eğer 18 yaşından küçükseniz ebeveynler tarafından doldurulan onay belgesi
 • Ailenin maaş bordrosu
 • Hâlihazırda devam edilen okuldan alınmış eğitim belgesi
 • Burs alınacak kuruma yazılan ve burs alınmak istediği belirtilen imzalı bir dilekçe

Yukarıda bahsedilen evraklarla, burs almak istediğiniz kuruma başvurarak eğitim bursu başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvurunuz, kurum tarafından değerlendirilir. Eğer kurum tarafından eğitim bursu almak için uygun olduğunuza karar verilirse başvuru esnasında belirttiğiniz iletişim bilgileri ile tarafınıza geri dönüş yapılır. Böylece, aylık eğitim bursunuzu almaya hak kazanmış olursunuz.

Üniversite Öğrencilerine Verilen Devlet Bursları Ne Kadardır?

Öğrencilere devlet tarafından verilen eğitim bursları değişiklik göstermektedir. Aylık olarak verilen eğitim bursları, bursun verildiği kuruma veya bursu alan öğrencinin bulunduğu eğitim kademesine göre değişmektedir. Bu parametrelere bağlı olarak verilen eğitim bursları ana hatları ile 456 Türk Lirası ile 821 Türk Lirası arasında değişmektedir.Aylık olarak öğrencilere verilen devlet bursları, belirli aralıklarla devlet görevlileri tarafından denetime tabi tutulur. Görevliler tarafından artık burs almaya uygun görülmeyen öğrencilerin aylık bursları kesilebilir. Bu nedenle burs almak için yaptığınız başvuruda verdiğiniz bilgilerin doğruluğu çok önemlidir. Bu aşamada verdiğiniz bilgiler doğru olmadığı takdirde, kurumun, o güne kadar verdiği tüm bursları yasal olarak geri alma hakkı vardır.

Bu nedenle başvuru esnasında paylaştığınız kişisel bilgilerinizin doğruluğundan emin olun. Devlet bursu almak için danışabileceğiniz kurumlardan ödemelere dair detaylı bilgi almayı unutmayın.SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR