Bireysel Emeklilik Alternatif Katkı Fonu

Bireysel Emeklilik Alternatif Katkı Fonu, Bireysel emeklilik, Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden her vatandaşın bilgi sahibi olması gereken bir konudur. Genç yaşından itibaren çalışma hayatının içinde olan vatandaşların, kendilerini bir şekilde güvenceye alması gerekir.Bireysel Emeklilik Alternatif Katkı Fonu

Her ne kadar toplumda refah bir yaşayış sürse de her birey, uzun vadeli planlamalar yapmalı ve başına gelebileceklere karşı önlem almalıdır. Bu şekilde, aniden meydana gelen talihsiz durumlar, daha az hasar alarak atlatılabilir. Çoğu kurum ve kuruluş, devlet veya özel fark etmeksizin bu amaca hizmet etmek için çalışmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının uzun vadede de, sahip olduğu konforu ve refahı sağlaması adına bireysel emeklilik mutlaka yapılmalıdır.Eğer bireysel emeklilik hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, endişelenmenize gerek yok. Bu yazıda bireysel emekliliğe dair bilmeniz gereken her şeye değineceğiz.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emekliliğe dair en çok karıştırılan konu, bu uygulamanın hâlihazırda var olan sosyal güvenlik sisteminin neresinde durduğudur. Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, sosyal güvenlik sistemi ve bireysel emeklilik birbirinden bağımsızdır. Bireysel emeklilik, sahip olduğunuz sosyal güvenlik sistemine ek olarak hizmet veren ve gelir sağlayan bir çeşit tasarruf sistemidir.Bireysel emekliliğin amacı, vatandaşların emekli olduktan sonra daha konforlu bir hayat sürmesi için birikim yapmasına yardımcı olmaktır. 18 yaşını geçen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, bireysel emeklilik hizmetinden yararlanabilir.

Şimdi ise, bireysel emekliliğe katkı fonlarının neler olduğundan bahsedelimBireysel Emeklilik Katkı Fonları Nelerdir?

Bireysel emekliliğin işleyiş şekli son derece basittir. Siz emekli olana kadar yaptığınız ödemelerle, birikim yapmanıza olanak sağlar. Bireysel emeklilik şirketlerinin hemen hemen hepsi aynı prensiple çalışmaktadır.

Ancak, emeklilik zamanlarınınız için yaptığınız bu birikimleri hızlandırmanın kolay bir yolu vardır. Buna da, Bireysel emeklilik katkı fonları denir. Bireysel emeklilik katkı fonları ile birikim için yatırdığınız paralar, kendi kendine katlanır. Bu katkı fonlarını sağlayan çok az uygulama vardır. Ancak yine de, bu bireysel emeklilik katkı fonlarını kullanarak, emekliliğiniz için biriktirdiğiniz parayı arttırabilirsiniz. En yaygın kullanılan bireysel emeklilik katkı fonu devlet katkısıdır. Herkesin kolaylıkla yararlanabileceği devlet katkı fonu hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin.Bireysel Emeklilik Sistemi Devlet Katkısı Nedir?

Bireysel emeklilik hizmetiniz için en güvenli ve kolay geri dönüş alabileceğiniz katkı fonu devlet katkısıdır. Bireysel emeklilik sistemi devlet katkısı, sizin düzenli olarak yatırdığınız miktara ek olarak hesabınıza ödeme yapar.

Bireysel Emeklilik için Garanti Bankası’nı tercih ettiğiniz takdirde sahip olacağınız devlet katkısı oranları şu şekildedir:

  • Devlet katkı fonu ile garanti bankası bireysek emekliliğe yatırdığınız her 100 Türk Lirası için, devlet tarafından hesabınıza 25 Türk Lirası yatırılır. Bu %25’lik katkı oranı ile çok kısa sürede büyük yatırımlar yapabilirsiniz.
  • 2018 yılı içerisinde bireysel emeklilik devlet katkı fonu kapsamında toplamda, 6.088,50 Türk Lirası alabilirsiniz. Artan yatırımlarınız için devlet katkı fonu herhangi bir ödeme yapamaz.
  • Bireysel emeklilik devlet katkı fonu fırsatından da, tabi ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Mavi Kart sahipleri yararlanabilir.

Bunun dışında bireysel emeklilik sistemlerinize katkı fonu sağlayan bankalar ve özel kuruluşlar da bulunmaktadır. Tüm bu imkânları kullanarak, sahip olduğunuz geliri uzun vadede korumak için bireysel emeklilik sistemine geçmeyi unutmayın. Üstelik bireysel emeklilik hesabınıza katkıda bulunacak çeşitli uygulamalarla, hayal ettiğiniz birikim miktarını elde etmek sandığınızdan çok daha kolay olacak. Bunun için tek yapmanız gereken bireysel emeklilik hizmeti için size en uygun adresi bulmak.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR