Bedelli Askerlik 2018

2018 yılı bedelli askerlik hakkında yayınlanan düzenleme ile beraber bedelli askerliğin sınırları çizilmiş oldu. Düzenlemede belirlenen şartlar ve başvuru seçenekleri ile bedelli askerlik hakkındaki tüm bilgileri bu yazıda bulabilirsiniz.Bedelli Askerliğe Kimler Başvurabilir?

Bedelli askerlik yaş sınırı herkes tarafından merak edilen bir konu olmuştu. 2018 yılı için bedelli askerliğe başvuracak kişilerin 1 Ocak 1994 yılından önce doğmuş olmaları gerekecektir. Bedelli askerliğe başvurmuş olan kişiler 21 gün süren bir askerlik dönemi yaşayacağını kabul etmiş sayılmaktadır. Bedelli askerlik için 15.000 TL ödeme yapılması gerekmektedir. Bedelli askerlik şartları 2018 için bu kadar olup düzenleme ile beraber kesinliğini kazanmıştır.Bedelli Askerlik 2018

Bedelli askerlik için ödenen ücret adına kredi veren bankalar da bulunmaktadır. Düşük faiz ve vade uygulamalarıyla bedelli askerlik kredisi kullanabilmektedir. Bedelli askerlik için özel kredi seçeneği sunan bankalardan bazıları; ING BANK, Türkiye İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Şekerbank, Türkiye Ekonomi Bankası (TEB), Denizbank, Türkiye Finans Katılım Bankası ve Halkbank’tır. Bu bankalar aracılığıyla 15.000 TL krediyi, %1,70’ten başlayan faiz oranları ve 48 ay süren vadeler ile kullanabilirsiniz.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Bedelli askerlik için yurt içinde başvuru yapacak kişiler e-Devlet veya askerlik şubeleri aracılığıyla başvurularını yapabilir. Yurt dışında yaşayan kişiler ise bulundukları ülkedeki Türk konsoloslukları ve yine e-Devlet aracılığıyla başvuru yapabilir. Bedelli askerlik başvurusu yapan kişilerin sonrasında 15.000 TL yatırması gerekmektedir. 3 Ağustos – 3 Kasım 2018 tarihleri arasında Ziraat Bankası ya da Halkbank’a 15.000 TL yatıran kişilerin başvuruları kabul edilecektir. Yurt dışında yaşayanlar için ise bu ücret 2000 Euro olmaktadır.E-Devlet’ten Bedelli askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden bedelli başvurusu yapmak için öncelikle e-Devlet’e giriş sağlamanız gerekmektedir. E-Devlet’e giriş için yapmanız gereken şey bir PTT şubesinden kimliğiniz ile e-Devlet şifresi almaktır. Daha sonra e-Devlet’e TC kimlik numaranız ve PTT’den aldığınız şifre ile giriş yapabilirsiniz.E-Devlet’e giriş sağlayan kişiler, sonrasında arama kısmına bedelli başvurusu yazabilir. Diğer bir yol ise e-Hizmetler kısmında bulunan Milli Savunma Bakanlığı bölümünden “Asal Bedelli Başvurusu” işlemini seçmelidir.

Başvuru Sonrasında Ne Olacak?Belirtildiği üzere, verilen 3 aylık süre içinde e-Devlet, askerlik şubeleri veya konsolosluk üzerinden başvurularınızı tamamlayıp başvuru belgeniz ile bankaya gitmeniz ve 15.000 TL ücreti yatırmanız gerekmektedir. Bankadan aldığınız dekontu askerlik şubesine götürmeniz gerekmektedir.

Bedelli askerlik ne zaman başlayacak? Başvurusunu tamamlayan kişiler celp duyurusunu beklemelidir. Celp duyurusu gelen aday yoklama işlemleri için askerlik şubesine gitmeli veya e-Devlet üzerinden gerekli işlemleri yapmalıdır. Yoklamadan sonra birliğinize size belirtilen tarihte sevk olacaksınız. Birliğinizde 21 gün boyunca askerlik yapacaksınız. Askerlik sürecinin Ekim ayında başlayacağı düşünülmektedir. Yani 3 aylık başvuru sürecinde askerliğe alımlar başlayacaktır.

Yurt dışında yaşayanlar da belirtilen şekillerde başvurularını yapmalıdır. Yurt dışında yaşayan kişiler bedelli askerlik olarak, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı eğitimlerde bulunacaktır.

Bedelli askerliğe başvuran kişiler 21 günlük süre boyunca askerlik eğitimi almalıdır. Bu 21 gün askerlik süresinin öğrencileri ve çalışanları nasıl etkileyeceği bir tartışma konusu olmuştu. YÖK’ün açıkladığı karar ile beraber, bedelli askerlik yüzünden sınavlarına giremeyen öğrencilere mazeret sınavı yapılacağı belirtilmiştir. Bu durumda öğrenciler, bedelli askerlik yaptığını kanıtlayan belgeyi okulun gerekli departmanına teslim ettiği takdirde istediği mazeret sınavına girebilir. Çalışanlar ise bedelli askerlik döneminde ücretsiz izinde sayılabilmektedir. Bazı firmalar bu dönem için çalışanlara yıllık iznini kullandırtabilir. Bu durum firmaya göre değişebilmektedir.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR
 1. Ahmet m.

  Cuma günü kredi çekmek için bankaya gittim bankacı krediler geçici olarak durduruldu dedi bir bilgisi olan var mı?

  cevap yaz
  1. Fatih89

   Ortalık kızışmadan kredimi çekeyim öyle gideyim bayram tatiline dedim vakıfbanka gittim, krediler durduruldu şuan bedelli askerlik kredisi vermiyoruz dediler bayramdan sonra gelin yine deneriz dediler.

   cevap yaz