Banka Kredisi Alabilmek için Kredi Notu Aralıkları

Banka kredisi için kredi puanı konusu en önemli meselelerdendir. Bankalar müşterilerine kredi verirken, geri ödeme yapabileceklerinden emin olmak isterler. Günümüzde birçok kişi bankalardan çektikleri kredileri ödeyememiştir ve hukuki süreçlere dahil olmuştur.Banka Kredisi Alabilmek için Kredi Notu Aralıkları

Bu durum hem kişinin bankalardaki siciline leke sürer hem de kredi puanlarını inanılmaz seviyede düşürerek kredi alamamalarına sebep olur. Kredi notunun düşmesinde birçok sebep vardır. Bu sebeplerin başında kredi kartı borcunun düzenli olarak ödenmemesi gelir.Kredi Notu Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Krediler günümüzde çeşitlilik göstermektedir. En çok tercih edilen kredi tipleri, ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisidir. Tüm bu kredilerde hesaplanan kredi notu bilgisi vardır. Kredi notu hesaplanırken tüm kredi hareketleri tespit edilerek bir analiz oluşturulur. Bu puanlama sisteminin hesaplaması belli kriterlere göre yapılır. Bu sistem hakkında bilmeniz gerekenler şu şekilde sıralanabilir:  1. Veriler değerlendirilerek kredi notu oluşturulur. Kredi notu aralığı 1-1900 arasında seyreder. Notunuz yükseldikçe kredi alma imkanınız da artar.
  2. Kredi Kayıt Bürosu adı verilen sistem bu düzenlemeleri yapar. Tüm bankalar buradaki düzenlemeleri dikkate alır.
  3. Kredi Kayıt Bürosu’nun hizmet platformu Findeks kredi notu işlemlerini yürütür.

Kredi Notu Değerlendirmesi:

Kredi notu belirlenirken kullanılan ölçütlerin amacı, kredi talebinde bulunan kişilerin ilk elemesini yapmaktır. Bankalar kredi verdikleri müşterilerin kredi borçlarını geri ödemesini isterler. Bazı faiz uygulamaları da getirerek kazançlı çıkarlar. Kredi puan tablosu, değerlendirme yapmanın en hızlı ve kolay yoludur. Bu tabloda kişilerin risk durumları gözetilir. Tablodaki bilgiler şu şekilde yer alır:  1. 1-699: En riskli
  2. 700-1099: Orta riskli
  3. 1100-1499: Az riskli
  4. 1500-1699: İyi
  5. 1700-1999: Çok iyi

5 yıl aktif kredi veya kredi kartı kullanmayan kişilerin kredi notu genelde 0 olur ya da yoktur. Bankalar, müşterilerinin kredi taleplerine bu tabloya göre cevap verir. Örnek olarak kredi notunuz 1-699 arasında ise banka hemen ret cevabı verecektir. Ama bu da bir son değildir. 800 puana kredi veren bankalar da vardır. Yüksek kredi notu olan kişilerin kefil olması çözüm önerilerinden biridir. Kredi notları belirlenirken aylık gelirler, meslekler gibi faktörlerle de değişiklik gösterebilir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?Kredi çekmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de kredi notumu nasıl yükseltilir sorusudur. Bu konuyu 2 ana başlıkta ele almak gerekir: Ödeme güçlüğü çekmek ve geçmişte kredi takibinizin olması. Ödeme güçlüğü çekiyorsanız, ödemelerinizi bütçenize göre ayarlamanız önerilir. Yüksek tutarlı ödemeler sizi yıpratacak ve ödemelerinizi yapamamanıza sebep olacaktır. Borçlarını tek bir krediye transfer etmek de size kolaylık sağlar. Farklı bankalara borcunuz varsa ödemelerinizi unutabilirsiniz veya karışabilir. Tek bir kredide birleştirerek kredinizi tekrardan yapılandırabilirsiniz. Ödemelerinizi geciktirmemek de en önemli huşulardandır. Ödemenizi yapmamanız kredi notunuzu aşağı çekse de, geç ödemek de oldukça negatif bir faktördür. Günü gününe yapılan ödemeler kredi notunuzu yükseltir. Geçmişte kredi takibiniz varsa, limiti düşük olan bir kredi kartı edinmeniz faydanıza olacaktır. Bu kredi kartının ödemelerini düzenli yatırın ve bankalarla aktif olarak çalışın. Bu bankalara güven veren tipik çözüm önerisidir. Ödemelerinizi geciktirmeden günü gününe yatırmak kredi notunuzu yükseltecektir. Kredi başvurunuzu yaparken de sürekli başka bankalara giderek çözüm aramayın. Bankalardan alacağınız her ret cevabı kredi notunuzun düşmesinde büyük bir etkendir. Önceden kredi kartına sahip olduğunuz bankayla kredi çalışması yapmak lehinize olacaktır çünkü size dair hemen hemen tüm bilgiler bu bankada mevcuttur.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR