Bağ Kur Yapılandırma 2018

Bağ kur borcunu yapılandırmak, vatandaş yararına yürürlüğe giren bir yasadır. Bağ kur borcu yapılandırmanın ne işe yaradığını ve nasıl yapıldığına geçmeden önce, Bağ kur’un hangi sigorta grubunu kapsadığını ve ne gibi özelliklere sahip olduğuna değinelim.Bağ Kur Yapılandırma 2018

Bağ kur, diğer tüm sigorta türleri gibi vatandaşlara sağlık ve emeklilik hizmeti veren bir sistemdir. Ancak bu hizmet grubu, herhangi bir özel ya da kamu kuruluşunda çalışmayan ve kendi işinin sahibi olan insanları kapsar. Bağ kur kapsamında çalışan insanlar, kendi sigorta primlerini kendi yatırır. Bağ kur ile emekli olmak isteyen bireylerin şartlara göre 15 ile 25 yıl arasında ödenmiş primi olmak zorundadır. Bunların dışında Bağ Kur’un diğer Sosyal Güvenlik Kurumu kapsamındaki sigorta sistemlerinden hiçbir farkı yoktur. Bağ Kur’a sigorta sistemleri gruplandırmasında 4B denmektedir. Sosyal Sigortalar Kurumu çalışanlarının 4A, Emekli Sandığı çalışanlarının 4C olarak isimlendirildiği gruplandırma, son karara göre birleştirilerek SSK’ya bağlanmıştır.Bağ Kur’lu olmanın detaylarını öğrendiğimize göre Bağ Kur yapılandırmasının ne demek olduğunu ve nereden yapılabileceğini öğrenelim.

Bağ Kur Yapılandırması Nedir?

Yeni getirilen Bağ Kur yapılandırması kanunu ile Bağ Kur’luların süreleri biten vergi borcu ve sigorta prim ödemeleri yeniden değerlendirilecek ve yine bu kanun kapsamında Bağ Kur çalışanlarına erken emeklilik fırsatı verilecek.Ödemeler için yeniden bir fırsat verilen Bağ Kur çalışanlarının bunun için birçok seçeneği bulunuyor. Bu seçenekler arasında

  • Altı eşit taksit ile ödeme
  • Dokuz eşit taksit ile ödeme
  • On iki eşit taksit ile ödeme
  • On sekiz eşit taksit ile ödeme

Yer alıyor. Özellikle çok miktarda birikmiş vergi borcu bulunan bağ kur çalışanları için yapılandırmayla gelen bu taksit seçenekleri çok büyük önem arz ediyor. Bu taksit seçenekleri dışında Bağ Kur yapılandırması ile yapacağınız ödemelerin nasıl hesaplandığını ve bu ödemelere ilişkin tüm detayları öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.Bağ Kur Yapılandırması İle Yapılan Ödemeler Nasıl Hesaplanır?

Bağ Kur yapılandırma ödemeleri, o yıl için açıklanan son ödeme tarihinde yapılır. Eğer son ödeme tarihi, yıl içindeki bir resmi tarihe denk gelirse ödeme, bir sonraki iş günü içinde alınmaktadır. Bağ Kur yapılandırma ödemelerinizi peşin ya da taksit olarak dilediğiniz şekilde ödeyebilirsiniz. Bunun dışında ödemeye dair bilmeniz gerekenler:  • Eğer belirlediğiniz taksitlerden ilk ikisini zamanında ve tam miktarıyla birlikte ödediyseniz kalan taksitlerden birini, gecikme tutarını da ekleyerek bir ay gecikmeli şekilde ödeyebilirsiniz.
  • Eğer belirlenen taksitlerden iki tanesini zamanında ödemezseniz Bağ Kur yapılandırmasından yararlanma hakkınızı kaybedersiniz.

Bunların dışında Bağ Kur yapılandırması ödemeleri, yapılandırma öncesindeki ödemelerle aynıdır. Ödeme kurallarına uyarak kısa sürede Bağ Kur borçlarınızı tamamlayabilirsiniz.

Bu ödeme koşullarından yararlanmak için Bağ Kur yapılandırma başvurusunda bulunmak ise son derece kolaydır. Bunun için Bağ Kur yapılandırma başvuru formunu, ilgili kuruma iletmeniz yeterli olacaktır.

Bağ Kur Yapılandırmasının Takibini Nasıl Yapabiliriz?

Bağ Kur özelindeki tüm uygulamaların takibini yapabileceğiniz iki adet güvenilir yöntem vardır. Bunlar SGK internet sitesi ve e- devlet hizmetidir

E- devlet ile bağ kur yapılandırması ödemelerinizin takibini yapmak için e- devlet hesabınıza giriş yapmanız yeterlidir. Emekliliğinize ve sigortanıza dair tüm bilgilere e- devlet hesabınızdan kolayca erişebilirsiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden ödemelerin takibini yapmak da son derece kolaydır. Bunun için tek yapmanız gereken Sosyal Sigortalar Kurumu resmi internet sitesine giriş yapmak ve ana sayfadan ilgili menüye tıklamaktır.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR