Bağ Kur Canlandırma 2018

Bağ Kur Canlandırma 2018, çalışanlar ve bağ kurunu devam ettirmek isteyenler için Bağ kur ihya borcu ödemesi olarak da bilinen Bağ Kur canlandırma, Bağ Kur çalışanları için son derece yararlı bir uygulamadır. Bağ Kur canlandırma işleminin ne olduğundan bahsetmeden önce, hangi sigorta grubundaki insanların Bağ Kur çalışanı sayıldığına değinmemiz gerekiyor.Bağ Kur Canlandırma 2018

Sağlık ve emeklilik hizmetleri veren üç ayrı sigorta sistemi vardır. Bunlar, Sosyal Sigortalar Kurumu, Bağ Kur ve emekli sandığıdır. Bağ Kur sistemine dâhil olanlar, herhangi bir özel ve kamu kuruluşunda çalışmayan, kendi işinin sahibi olan insanlardır. Birazdan bahsedeceğimiz canlandırma işlemi de, bu gruba giren insanları kapsayan bir işlemdir.İsterseniz şimdi de, bu canlandırma işleminin ne olduğunu ve Bağ Kur çalışanlarına nasıl etkileri olduğundan bahsedelim.

Bağ Kur Canlandırma Uygulaması Nedir?

Bağ Kur canlandırma işlemini anlatmadan önce, Bağ Kur çalışanlarına uygulanan geçmiş işlemleri hatırlamamız gerekiyor. 2008 yılında yürürlüğe giren bir yasa ile Bağ Kur’a 60 aydan fazla prim borcu olan çalışanların tüm prim borçları silinmişti. Ayrıca bu silinen döneme ait tüm Bağ Kur hizmetleri de borçlarla birlikte iptal edilmişti.Ardından 2015 yılında yürürlüğe giren bir yasa ile Nisan 2015 tarihinden önce Bağ Kur’a 12 aydan fazla borcu olan çalışanların tüm borçları ve hizmetleri durdurulmuştu.

Yeni yürürlüğe giren Bağ Kur ihya ödemesi ile beraber, silinen tüm bu borçların ödenmesi durumunda, iptal edilen hizmetlerin yasal olarak sayılmasına karar verildi. Bağ Kur canlandırma işlemi temel olarak bu prensibe dayanan bir işlemdir. Peki, bu Bağ Kur canlandırma işleminden kimler faydalanabilir? Cevabı merak ediyorsanız okumaya devam edin.Bağ Kur Canlandırma Uygulamasından Kimler Faydalanabilir?

Bağ Kur sistemine, hiçbir kamu ve özel kuruluşta çalışmayıp, kendi işine sahip olan vatandaşların dâhil olduğundan bahsetmiştik. Ancak Bağ Kur canlandırma uygulamasından her iş sahibi yararlanamıyor. Bu şartlar şunlardır:

  • Hem kendi adına hem de yanında çalıştırdığı bağımsız çalışanlar adına vergi kaydı olan bireyler,
  • Şirket ortaklığı nedeniyle zaruri Bağ Kur çalışanı olan bireyler,
  • Köy veya mahalle muhtarları,
  • Tarım sektöründe kendi adına ve bağımsız olarak çalışmayı sürdüren bireyler,

Bağ- Kur canlandırma işleminden faydalanabilirler. Eğer gerekli şartlara uyuyorsanız, bu uygulamadan faydalanmak için yapmanız gereken Bağ Kur ihya dilekçesi ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmaktır.Bağ Kur Canlandırma Uygulaması İçin Borç Hesaplama ve Ödeme Nasıl Yapılır?

Bağ Kur canlandırma uygulaması için ödemeniz gereken Bağ Kur ihya borcunu hesaplamak son derece kolaydır. Bunun için yukarıda da bahsettiğimiz 2008 ve 2015 yıllarında yürürlüğe giren yasaları takip etmeniz yeterli olacaktır.

2008 veya 2015 yılında yürürlüğe giren yasalarla birlikte, kaç aylık prim borcunuzun silindiğini hesapladığınız takdirde ödemeniz gereken miktarı bulabilirsiniz. Bunun için o zaman için geçerli olan günlük prim miktarını da bilmeniz gerekmektedir. Bu bilgileri güncel olarak bilmiyorsanız yapmanız gereken, e- devlet hesabınıza giriş yapmaktır. E- devlet hesabınıza giriş yaparak, çalışma döneminize ait tüm geçmiş bilgilerin dökümünü alabilirsiniz.

E- devlet, devletin vatandaşları verdiği hizmetlere online olarak ulaşma imkanı veren bir internet sitesidir. Emeklilik ve sağlık hizmetlerine dair tüm bilgilere e- devlet üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Bağ Kur ihya ödemesi için kapısını çalacağınız kurumlar tabi ki, sigorta kurumlarıdır. Borcunuzu hesaplayıp, ödeme planını çıkardıktan sonra, muhatabı olduğunuz sigorta kurumuna ödemenizi yapabilirsiniz. Bunun için ödemenizi peşin mi yoksa taksitle mi yapacağınıza ise yine kendiniz karar verirsiniz. İşte, Bağ Kur canlandırmasına dair tüm bilmeniz gerekenler bunlardır.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR