ATM Para Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM Para Yuttu Ne Yapmalıyım?, ATM paramı yuttu nasıl geri alabilirim, kartım ATM’de kaldı. Param bankamatikte kaldı ya da ATM paramı yuttu gibi şikayetler, para çekme ya da yatırma işlemlerini ATM’ler üzerinden gerçekleştiren pek çok kişi tarafından en çok şikayet edilen durumdur.ATM Para Yuttu Ne Yapmalıyım?

ATM’ler üzerinden yatırılan paranın hesaba geçmemesine ya da çekilmek istenen tutar çekilemeden işlemin sona ermesine Atm para yutması denir. Para yutması durumuyla hafta içinde ve mesai saatleri arasında karşılaşıldığına hemen işlem yapılan bankanın güvenlik görevlisinden destek istenmelidir. Teknik arızadan kaynaklı bir para yutması olursa, şubede bulunan güvenlik görevlisi ilgili yerlere durumu bildirerek sorunun çözümünü sağlar.ATM Para Yutmasında Yapılması Gerekenler

Hafta içi ve mesai saatlerinde banka şubelerinde bulunan ATM’lerden para çekilirken para yutması durumuyla karşılaşıldığında, yukarıda da belirtildiği gibi banka görevlisinden destek istenmelidir. Ancak mesai saatleri dışında ya da şube önü bankamatikler haricinde yaşanılan para yutma durumlarında, öncelikle bankanın müşteri hizmetleri aranmalıdır. Müşteri hizmetlerine, kişisel ve kart bilgileri verildikten sonra yaşanan durum aktarılmalıdır. Müşteri temsilcisi, veri tabanından işlem hareketlerine bakarak sebebi size açıklar. Çekilmek istenen tutar çekilemeden hesap bakiyesinden düşmüşse, mağduriyet hafta içi mesai saatleri içinde çekilmek istenilen tutarın bakiyeye eklenmesiyle giderilir.

ATM para yutması durumlarında telefon bankacılığı ile birlikte bankanın şubeleri de kullanılabilir. Finans ilişkisi kurulan bankanın şubesine giderek gişe işlemleri sırası alınır. Gişe işlemlerini gerçekleştiren yetkili kişiye durum aktarılır ve hesap hareketleri kontrol edilir. Ardından Atm’de kalan para için dilekçe yazılır. Dilekçe, bankanın merkezine iletilir. ATM işlemleri ile kişinin hesap bilgileri kontrol edildikten sonra ATM’nin yuttuğu tutar, kişi bakiyesine eklenir.Hangi Durumlarda ATM Para Yutar?

Bankamatik paramı vermedi hesaptan düştü şeklindeki şikayetlerin doğmasında öncelikli sebep, banka ATM’lerinde yaşanan arızalar olmaktadır. ATM’lerin düzenli olarak bakımının yapılmaması, para çekme ve yatırma işlemlerinde aksaklık yaşanmasına neden olur. Böyle bir durumla karşılaşmamak için eski ATM’lerin yenilenmesi ya da teknik bakımlarının yapılmasına yönelik şikayet dilekçesi yazılmalıdır.

ATM’ler üzerinden çekilmek istenen tutar çekilemeden hesaptan bakiye düşmesi, blokeli hesap kullanımlarında da mümkün olmaktadır. Para çekilmek istenen bankaya uzun süreli ödenmemiş ve takibe düşen kredi kartı ya da kredi borcu olduğunda ya da kişilerin devlet kurumlarına olan borcunu taahhüt ettiği zaman ödemeyip yine yasal takip süreci başlatıldığında, çekilmek istenen tutara banka el koyabilir. Bu gibi durumların yaşanmaması için öncelikle borç ödemelerinin düzenli olarak yapılması gerekmektedir. Ancak yasal takibe düşmüş borçlar için kişinin hesaplarına el koyulabilmektedir. Yasal takip sürecinden çıkmak için cüzi bir ödeme yapmak ve ondan sonra para çekme işlemlerine devam etmek gerekir. Şikayet Dilekçesi Oluşturmak İçin

Atm para sıkışması durumunun tekrarlanmaması için yutulan tutar banka tarafından tekrar bakiyeye eklenmiş olsa dahi şikayet dilekçesi oluşturulmalıdır. Şikayet dilekçesi oluşturmak için bankanın şubelerine gidilmelidir. Ancak bankaların internet bankacılığı, mobil uygulamaları ya da telefon bankacılığı aracılığıyla da şikayet dilekçesi oluşturulabilir. Telefon bankacılığında, görüşme yapılan müşteri temsilcisine durumla ilgili şikayet oluşturulmak istenir ve temsilci sizin adınıza şikayet dilekçesi oluşturur.

İnternet bankacılığı ve mobil uygulamalarda, bankanın sunduğu hizmetler menüsünde öneriler ve şikayetler alanı yer alır. Bu alan tıklandıktan sonra şikayetler kısmına girilir. Yaşanılan durumun kategorisi seçildikten sonra online olarak şikayet dilekçesi oluşturulur. Kullanılacak tüm yöntemlerde, şikayet dilekçeleri bankalar tarafından oldukça ciddiye alınmaktadır. Müşteri odaklı çalışan bankalar sorunun tekrarlanmaması için ilgili ATM ve verilen hizmet süreci üzerine iyileştirme çalışmalarına gider.SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR