İş Arayan Kayıt Belgesi Nasıl Alınır?

İş Arayan Kayıt Belgesi Nasıl Alınır? İŞKUR kayıt belgesi iş arayan kişilere verilen bir belgedir. Bu belge 2017 yılından beri verilmektedir. Belge iş arayan ve işveren arasında bir aracı kurum olan İŞKUR tarafından sağlanmaktadır.İş Arayan Belgesi Ne İşe Yarar?

İŞKUR kayıt belgesi ne işe yarar? Bu kayıt belgesi kişinin İŞKUR’a üye olduğunu ve aktif olarak iş aradığını göstermektedir. Bu belge işveren tarafından görüşmelerde istenmektedir. İşverenlerin bu belgeyi isteme sebepleri ise; İŞKUR’a kayıt olduğunu gösteren belgeyi teslim eden adaylar arasından işe girenlerin sigorta ücretleri İŞKUR tarafından karşılanmaktadır.İş arayan belgesi e-Devlet aracılığıyla çıkarılabilmektedir. İŞKUR’a kayıt olma ve kayıt belgesini çıkarma işlemleri için yapmanız gerekenleri yazının geri kalanında bulabilirsiniz.

İŞKUR’a Nasıl Kayıt Olunur?

İŞKUR’a kayıt olmanız için İŞKUR (Türkiye İş Kurumu) sitesine girmeniz gerekmektedir. Kullanıcı Kaydı seçeneğini seçmelisiniz. Açılan sayfada bulunan boşlukları doldurmanız gerekmektedir. Bunlar; TC kimlik numaranız, adınız, soyadınız, babanızın adı ve doğum tarihinizdir. Bu bilgileri doldurduktan sonra verilerin koruması kanununu onaylayınız. Daha sonra karşınıza çıkan sayfada bulunan bilgileri de doldurunuz. Özgeçmişinizi tam doldurmanız gerekmektedir. Kayıt olduktan sonra girişinizi İŞKUR İş Arayan Girişi seçeneği ile yapabilirsiniz. Kayıt olan herkes bir danışman atanmaktadır. Danışmanlarınız aracılığıyla işlem yapabilirsiniz.Neden kayıt oluyorum? Veritabanına kaydolduğunuz ve özgeçmişinizi düzenlediğiniz zaman size uygun İŞKUR iş ilanlarını görebilirsiniz. Ayrıca eleman arayan işverenler, aradıkları profile uygun olan kişiler ile İŞKUR aracılığıyla iletişim kurmaktadır. İŞKUR ile kamu, kamu dışı, yurt içi ve yurt dışı birçok iş ilanına erişim sağlayabilirsiniz.

İş arayan belgenize ulaşmak için İŞKUR sitesinde aktif konumda olmanız gerekmektedir. Yani hala bir iş arayışında olmanız ve iş arayışında olduğunuzu İŞKUR’da belirtmeniz gerekmektedir. Uzun süre işlem yapılmadığı zaman İŞKUR profiliniz pasif konuma geçmektedir.İŞKUR üyeliğinize giriş yaptığınız zaman profiliniz aracılığıyla konumunuzu pasiften aktife geçirebilirsiniz. Pasif durumda kalanlar işçi arayan kurumlar tarafından görüntülenememektedir. Bu yüzden İŞKUR’da bulunan iş arayan durumunuzu ve bilgilerinizi arada bir güncellemeniz gerekmektedir.

E-Devlet İş Arayan Belgesi:E-Devlet birçok işlemi evinizden yapmanızı sağlayan bir portaldır. İŞKUR kayıt belgesi alma e-Devlet üzerinden yapılan işlemlerden biridir. Bu işlem için e-Devlet üyeliğinizi açmanız gerekmektedir. E-Devlet üyeliğinizi alttaki seçeneklerden birini kullanarak açabilirsiniz.

 • E-Devlet Şifresi: Bir PTT şubesinden kimliğiniz ile beraber alabilirsiniz.
 • Mobil İmza: Mobil hattınızın operatöründen çıkartabilirsiniz.
 • Elektronik İmza: Bir PTT şubesinden yaptırılabilir. Yıllık olarak ücretlendirilmektedir.
 • TC Kimlik Kartı: TC Kimlik Kartı’nı kart okuyucuya okutturabilirsiniz ya da PIN kodunuz ile giriş yapabilirsiniz.
 • İnternet Bankacılığı: Kullandığınız bankaya ait internet bankacılığı ile giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet’e giriş yaptıktan sonra e-Devlet’in anasayfasında bulunan arama kutucuğuna İŞKUR Kayıt Belgesi yazarak aratabilirsiniz. Çıkan işlemlerden uygun olanını seçiniz. Diğer bir yol ise; e-Devlet sitesinin üst tarafında bulunan e-Hizmetler seçeneğine gidiniz.

Bu seçenekte Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) kısmını bulunuz. Bu kısımda İŞKUR’a ait işlemlerin sıralanmış bir şekilde durduğunu göreceksiniz. Bu işlemlerden İŞKUR Kayıt Belgesi yazanı seçiniz. Bu belgeyi isterseniz indirebilir isterseniz de yazdırabilirsiniz.

E-Devlet’te yapabileceğiniz İŞKUR işlemleri şunlardır:

 • İşsizlik ödeneği ve iş kaybı tazminatı başvurusu
 • İşsizlik ödeneği ve iş kaybı tazminatı sorgulama
 • İş ve meslek danışmanından randevu al
 • Toplum Yararına Program (TYP) sorgulama ve başvuru
 • Kurs veya program ilanları ve ön başvurusu
 • Türk meslekler sözlüğü
 • İŞKUR kayıt belgesi
 • İş ilanları
 • Bana uygun işler
 • İş başvurusu sorgulama

Tüm işlemler için e-Devlet’e üyeliğiniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR