4A Emeklilik Hesaplama Tablosu

4A Emeklilik Hesaplama Tablosu

4A Emeklilik Hesaplama Tablosu ve Emeklilik şartları ile ne zaman emekli olacağım sorularınıza yanıt bulacaksınız. 4A’dan emeklilik hesabı, çalışma yaşamında prim ödemleri SSK üzerinden yapılan vatandaşlar için geçerli olmaktadır. Sosyal Çalışma ve Politikalar Bakanlığının getirdiği düzenlemelerle bağlı olunan tüm sosyal ve sağlık kurumları tek çatı altında toplanmıştır. Tüm sağlık ve emeklilik haklarının kazanılması Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yürütülmeye başlanmış ve kurumlar için farklı emeklilik hakları belirlenmiştir.4A Emeklilik Hesaplama Tablosu

Tüm kurumlar kategorilendirilmiş, SSK da 4 – A başlığı altında değerlendirilmeye alınmıştır. 4-A emeklilik tablosu kişinin yaşı, ilk sigorta giriş tarihi ve cinsiyeti baz alınarak oluşturulmuştur.4A’ya Bağlı Erkeklerin Emeklilik Şartları

4A’ya bağlı erkeklerin emeklilik şartları için en önemli kıstas, ilk sigorta başlangıç tarihidir. SSK başlangıç tarihi 8 Eylül 1976’dan önce olan erkekler, 25 yıllık sigortalı olma sürecini doldurmaları ve 5000 günlük prim gün sayılarının ödenmiş olması dahilinde, hangi yaşa olursa olsun emekli olabilmektedirler. Ancak sigorta giriş tarihi, 9 Eylül 1976 ile 23 Mayıs 1979 tarihleri arasında olan erkekler, 44 yaşını doldurmaları, minimum 25 yıllık sigortalı olmaları ve de 5000 günlük prim ödemelerini tamamlamaları dahilinde emekli olabilirler.

1999’dan sonra yapılan yeni düzenlemelerle erkeklerde emeklilik yaşı tablosu da değişmiş; ödenecek pirim gün sayısı ve de emeklilik yaşı da yükseltilmiştir. 9 Eylül 1999 tarihinden itibaren SSK girişi yapılan kişiler(erkek) emekli olmak için 7000 günlük prim ödemelerini tamamlamaları ve 60 yaşını doldurmaları gerekmektedir. Belirtilen iki koşulun da sağlanması durumunda emekli olunabilir. • Emeklilik hesaplamasında kişilerin ilk sigorta girişinin SSK üzerinden olmasına gerek yoktur.
 • İlk işe başlandığı tarihte prim ödemeleri BağKur ya da Emekli Sandığı tarafından da yapılabilir.
 • Bu ödemeler de SSK üzerinden yapılacak emeklilik hesaplamalarında geçerli sayılır.
 • Örnek vermek gerekirse; 26 Kasım 1994’te Bağkurlu olarak çalışmaya başlayan bir kişi, bu kuruma bağlı işini bırakıp 30 Kasım 1995’te SSK’ya bağlı işçi statüsünde çalışmaya başladığında emeklilik işlemleri için baz alınacak tarih yine 26 Kasım 1994 olacaktır.

4A’ya Bağlı Kadınların Emeklilik Şartları

4A’ya bağlı kadınların emeklilik yaşı tablosu da tıpkı erkeklerde olduğu gibi işe başlama tarihi ve ödenmiş prim gün sayısı kıstas alınarak değerlendirilir. İşe başlama tarihi 8 Eylül 1981 tarihinden önce olan SSKlı kadınlar, 20 yıllık sigortalı olma süreçlerini tamamlayarak ve de 5000 günlük prim ödemelerini yaparak, hangi yaşta olurlarsa olsunlar emekli olma hakkınızı kazanırlar.

 • Kadın SSKlılar’ın işe başlangıç tarihleri 24 Mayıs 1997 ile 23 Mayıs 1998 tarihleri arasında olduğunda, en az 20 yıllık sigortaları olmaları ve 54 yaşını doldurmaları şartıyla emekli olabilmektedirler.
 • 1999 yılıyla 2008 tarihi aralığında ise bu koşul, 58 yaşını doldurma ve 7000 günlük prim ödemesi olarak belirlenmiştir.
 • 2008 yılından sonra sigorta girişi yapılan kadın SSKlı çalışanların emeklilik için 7200 günlük prim ödemelerini tamamlamış olması gerekir.

Emeklilik Yılı Hesaplaması İçin Bilgiler

4A’ya bağlı kadın ve erkek çalışanların yaştan emeklilik hesaplama işlemlerine ulaşabilecekleri en kolay yöntemler, e-devlet uygulaması ile SGK’nın resmi internet sitesidir. • E-devlet şifresi ile giriş yapıldıktan sonra e-hizmet bölümü seçilerek SGK üzerinden 4A kategorisine ulaşılmalıdır.
 • Açılan sayfa üzerinde emeklilik yılı ve maaşı hesaplama butonu ile hizmet döküm belgesi alanı yer alır.
 • stenilen işlem kategorisi seçildikten sonra emeklilik yaşı hesaplanabilir.
 • Aynı işlem SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden kişisel bilgilerin girilmesiyle de yapılabilmektedir.
 • SGK üzerinden işlemler şifresiz yapılır.SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR