KYK Burs Sorgulama

KYK Burs Sorgulama

KYK Burs Sorgulama Sistemi KYK Bursu ve Kredisi Nasıl Alınır?

KYK Burs Sorgulama sistemi sayfamızı kullanarak burs ücretlerinizi ve KYK Burs Kredisini nasıl alacağınızı kolayca öğrenebilirsiniz. KYK Burs Nedir? KYK Burs Sorgulaması nasıl yapılır? KYK Burs almak istiyorum diyenler için bu sayfamızdaki makalemizi bu konuda sizlere yardımcı olması adına hazırlamış bulunmaktayız. KYK Başvuru Sonuçları ve Yeni başburular yapmak için Lütfen Sayfanın sonundaki e-Hizmetler Ekranını Kullanın. KYK Burs için Lise eğitiminin ardından yüksek öğretime geçiş yapan öğrenciler için devlet tarafından çeşitli destekler sağlanmaktadır. KYK Burs almak Yurt imkanları  krediler, katkı payları ve burslar olmak üzere öğrencilerin daha iyi bir şekilde eğitim görmesini amaçlayan bu imkanlardan belirli şartlar dahilinde öğrenciler yararlanabilmektedir. Özellikle geri ödemesiz KYK bursları kaynakları yetersiz öğrencilerin eğitim hayatlarında büyük bir yere sahiptir.

KYK Burs Sorgulama sistemini kullanarak burs alma durumunuz var mı yok mu kolayca öğrenebilirsiniz. Günümüzde eğitim alan öğrenci kitlesine bakıldığında büyük bir kısmın KYK burs ve kredilerinden yararlandığı görülmektedir. Eğer sizler de üniversitede okuyor ya da yeni bir üniversiteye başlayacaksanız KYK kredi ve burslarına başvuruda bulunabilirsiniz.

KYK Bursu Nedir?

KYK Burs Sorgulama yapmak için öncelikle ne olduğunuz iyi anlamak gerekir. KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) bursunun en önemli özelliği geri ödemesi olmamasıdır. Özellikle ailesinin maddi gücü olmayan öğrencilere için düşünülen bu yardımda önemli olan öğrencinin hem ihtiyacı olması hem de başarılı olmasıdır. Bu nedenle herkes bu bursu alamamaktadır. Bu bursun verilmesi ile ilgili düzenlenme 5102 sayılı kanunda açıklanmıştır.

KYK Bursundan Kimler Yararlanabilir?

  • Üniversite öğrenimi görüyor olmak (Açık öğretim öğrencileri için anne ve babasının vefat etmiş olması ve ya şehit ve gazi çocuğu olması şartları aranmaktadır.)
  • Milli sporcular
  • Örgün öğretimin yanında ikinci öğretim öğrenimi almak
  • Üniversitelere giriş sınavlarında ilk 100’e girmek
  • Üniversitelerde yüksek lisans eğitimi almak

KYK Burs Sorgulama sistemini kullanarak KYK Burs Ücretlerinizi ve Yukarıdaki şartları taşıyan öğrenciler için Kyk bursundan yararlanmak söz konusudur. Öyle ki eğer daha önce burs ya da kredi almışsanız bu bursu almanız söz konusu olmayacaktır. Ayrıca okulunu uzatan, belgelerde sahtekarlık yapan, hazırlık sınıfı okuyan, 1 yıl sınıfta kalan ve yabancı öğrenciler için bu burstan yararlanmak gibi bir durum bulunmamaktadır.

Bu şartlar dahilinde burs imkanından yararlanan öğrenciler hiçbir şekilde bir ücret ödemeyecek ve aldıkları bu bursların geri ödemesini yapmayacaktır. Fakat burs alan öğrenciler yine aynı kurum tarafından verilen kredi gibi imkanlardan da yararlanamayacaktır. Bu şartları taşıyan öğrenciler belirli dönemlerde başlayan burs kayıt başvurularına kayıt yaptırmaları yeterli olacaktır. Bu şartlar dahilinde olan öğrencilere bursları çıkartılacaktır.

KYK Kredisi Nedir?

Burs haricinde diğer bir maddi yardım olan kredi, burs gibi olmamakla beraber geri ödeme gerektirmektedir. Öğrenciler, öğrenim hayatları boyunca aylık olarak alacakları bu kredileri, okulları bittikten sonra ödemeye başlayacaktır.  2013 itibari ile 280 TL gibi bir aylık rakam olan kredi için isteyen pek çok öğrenci bu yardımdan yararlanabilmektedir. Her yıl çeşitli belirli miktarda artış yapılan bu krediyi geri ödeme konusunda da esnek taksitler yapılabilmektedir.

Öğrenim Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

  • Üniversite öğrencileri
  • DGS ile yeni bir üniversiteye geçiş yapan öğrenciler
  • Yüksek lisans programlarına kayıt yaptıran öğrenciler

Bu şartları taşıyan öğrenciler kredi imkanından yararlanabilmektedir. Fakat bu noktada burs gibi imkanlardan yararlanılmaması gerekmektedir. Aksi halde kredi bağlanmayacaktır. Ya da kredi alındığı sırada burs gibi imkanlara başvuran ve kabul gören öğrencilerin yine kredilerinde sıkıntılar çıkabilmektedir.

KYK Burs Ve Kredi Hizmetlerine Nasıl Başvuru Yapılır?

KYK Burs Sorgulama
KYK Burs Sorgulama

Üniversiteye başvuracak öğrenciler için bu işlem oldukça kolaydır. Öyle ki üniversiteye giriş sınavı için başvuru yapılırken bu seçenekler de formlarda bulunmaktadır. Burs ya da kredi isteyen öğrenciler bu şıkları da işaretleyerek otomatik olarak bu imkanlara kayıt yaptırabilirler. Ayrıca bu yardımları alması kabul edilen öğrencilerin noterden onay almaları gerekecektir.

Tüm işlemlerinin tamamlanmasının ardından öğrenciler ilk ödemelerini Ziraat bankasından alabilecek, sonraki ödemelerini ise adına çıkartılan hesap kartı ile ATM’lerden alabilecektir. ATM kartları için bir şey yapmaya gerek yoktur. Krediniz onaylandıktan sonra banka tarafından adınıza kart çıkarılacaktır. İlk ödemenizi almaya gittiğinizde kartınız da sizlere sunulacaktır.

Geri Ödemeler Nasıl Yapılmaktadır?

KYK kredisi alan öğrenciler eğitimlerini tamamladıktan 2 yıl sonra geri ödemeye başlayacaktır. Kredi alındığı gibi aynı şekilde ödenebilmektedir. Gerekli prosedür 2 yıl içerisinde posta yolu ile kişilere iletilmektedir.

KYK Burs Sorgulama
KYK Burs e-Hizmetler Ekranı