Yaşlılar Evde bakım Aylığı alabilir

Yaşlılar Evde bakım parası

Yaşlılar Evde bakım parası ve yardım Maaşı alabilirler. Evde bakım maaşı nasıl alınır?

Yaşlılar Evde bakım parası nasıl alınır? evde bakım aylığı ne kadar? Evde Bakım Aylığı başvurusu nasıl yapılır? Sormak istediğiniz tüm sorularınızın yanıtı burada, Evde Bakım Aylık ücretleri nasıl hesaplanır ve belirlenir. Büyüklerimiz için devletimiz tarafından sağlanan evde bakım çalışması çok faydalı bir çalışmadır. Devletimiz tarafından sağlanan sosyal yardımlar sayesinde evimizde büyüklerimizi bakmak onlara yardımcı olmak için evde bakım ücreti verilmektedir. Yaşlılarımıza Evde bakım yaparken bulunduğumuz il deki sosyal yardımlar kurumundan bu talebiniz doğrultusunda Yaşlılarınıza evde bakmak için aylık ücret bağlatabilirsiniz.

Önemli Not:  Evde bakım maaşı başvurusu nereye yapılır? Evde bakım aylığı almak için yapılması gerekenler ve başvuru nereye nasıl yapılacaktır. Kısaca bilgi verelim daha önceden SHÇEK vardı artık kaldırılıp, görevleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devredilmiştir. Dolayısıyla Evde Bakım Maaşı başvuruları artık Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Bilginize…

2013 için Evde Bakım Maaş ücretleri 

2013 yılında asgari ücret bedellerinin belli olmasıyla birlikte 2013 yılında alınacak evde bakım maaşı miktarlarıda belli oldu.
Buna göre;

  • 2013 yılı ilk altı ayında alınacak evde bakım maaşı miktarı: 700,58 TL
  • 2013 İkinci altı ayında alınacak evde bakım maaşı miktarı: 731,29 TL olacaktır…

Yaşlılar Evde bakım parası için Evde bakım maaşlarındaki artışa paralel olarak 2013 yılında evde bakım maaşı almak için gelir kriterleri de değişmiş oldu. Bu konuda Bakım ücreti alabilmek için kişi başı gelirin 2013 yılı ilk 6 ayı için 467.00 TL, ikinci 6 ay içinse, 487.52 TL olmuştur.

Evde bakım ücretleri 6 yıl öncesinden bu yana  devletin engellilerin bakımını gerçekleştirme politikası olarak evde engelli yakınına bakanlara verilen sosyal maddi bir haktır.  Yaşlılar Evde bakım parası için Devlet engellilerin bakımını çeşitli yatılı ve yatısız kurumlar aracılığıyla yapmak yerine bu kişilerin yakınlarına belirli bir miktarda aylık vererek engellilerin yakınları tarafından evde bakılmasına ve bakımlarının aile ortamı içinde yapılmasına salık vermektedir.

Yaşlılar Evde bakım parası

Yaşlılar Evde bakım parası almak için yapılması gerekenler Eğer bakımı gerçekleştirilen kişi yaşlı ise bu kişiye bakan bakıcıya (ilgilinin yakını) sadece yaşlıya baktığı herhangi bir evde bakım ücreti ödemesi yapılmaz. Evde bakım maaşı engellilerin bakımının gerçekleştirilmesi şartıyla verilen bir aylık olduğu için bakımı yapılan kişinin sadece yaşlı olması, engelli olmaması, bakım maaşının en temel şartı sağlanmadığından ilgilinin evde bakım maaşı almasına engeldir; fakat yaşlı olan kişi ayrıca engelli ise ve bu engelini alacağı bir özürlü sağlık kurulu raporu ile kanıtlarsa -diğer şartları da uyuyorsa- evde bakım ücretinden yararlanabilir. Bakım ücretinin temel şartları engelli sağlık kurulu raporunda “Ağır Özürlü” ibaresinin bulunması ve engellinin %50 ve üzeri oranda engele sahip olmasıdır. Bu şartlarla birlikte diğer tüm özel şartları yerine getiren kişilere yaşlarına bakılmaksızın evde bakım ücreti bağlanır.

Yaşlılar Evde bakım parası hakkında Sonuç olarak özetlemek gerekirse, yaşlılara, yatalak olsalar dahi, sadece yaşlı olduklarından dolayı evde bakım maaşı bağlanmaz. Evde bakım ücretlerinin engellilere verilen bir hak olduğu düşünüldüğünde bu haktan yararlanabilmek için engelli olmak temel şarttır. Yaşlılar yaşına bakılmaksızın engelli olduklarını kanıtlayan bir sağlık kurulu raporuna sahipseler eğer, bu kişiler de engelli statüsünde değerlendirilerek evde bakım maaşına başvuru yapabilirler. Yaşlılar Evde bakım parası almak için genel olarak sormak istediğiniz tüm konuları bize yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Dinimizce Büyüklerimizin ve Yaşlılarımızın Önemi !

Ana-baba hakkı üzerinde Kur’ân’da ısrarla durulur. Bu konudaki âyetlerden bir kaçı şöyledir:
Her insanın vebalini, kendi nefsine bağladık, her insan yaptıklarına göre muamele görür. Nitekim kıyamet günü hesap defterini önünde açılmış bulacaktır. Şöyle deriz ona: “Defterini oku. Bugün muhasebeci olarak kendi işini görmeye kendin yetersin!” (İsra, 17/23-24)

Biz insana, annesine babasına iyi davranmasını emrettik. Zira annesi onu nice zahmetlerle karnında taşımıştır. Sütten kesilmesi de iki yıl kadar sürer. İnsana buyurduk ki: “Hem Bana, hem de annene babana şükret, unutma ki sonunda Bana döneceksiniz.” “Eğer onlar seni, şerik olduğuna dair hiçbir bilgin olmadığı şeyleri, Bana ortak saymaya zorlarlarsa sakın onlara itaat etme. Ama o durumda da kendileriyle iyi geçin, makul bir tarzda onlara sahip çık. Bana yönelen olgun insanların yolunu tut. Sonunda hepinizin dönüşü Bana olacak ve Ben işlediklerinizi tek tek size bildirip karşılığını vereceğim.” (Lokman, 31/14-15)

Not: Emeklilik hakkında sormak istediklerinizi ve ne zaman emekli olacağınızı veya Emekli maaşı öğrenme ile ilgili konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.