SSK İş Göremezlik ödeneği hesaplama

SSK İş Göremezlik ödeneği hesaplama

SSK İş Göremezlik ödeneği hesaplama ve iş göremezlik ödeneği alma hakkında açıklamalı bilgiler bu sayfamızda yer almaktadır ! Hizmet akdiyle veya kendi nam ve hesabına bağımsız çalışanların iş kazası, meslek hastalığı, hastalık veya analık hakları nedeniyle çalışmaması durumunda, Kurumca yetkilendirilen hekim veya sağlık kurullarından istirahat raporu alınmış olması şartıyla sigortalıya her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.

Okumaya devam et “SSK İş Göremezlik ödeneği hesaplama”

Sigortam Yatıyor mu?

sigortam yatıyormu ödeniyormu

Sigortam yatıyor mu ödeniyor mu? kontrol etmek için bu sayfamızdan yararlanabilirsiniz. Sigorta sorgulama sayfamızdaki SSK Sorgulama uygulamasını kullanarak sigorta hizmet dökümü alabilirsiniz ve ssk prim ödemeleriniz yatıyor mu kontrol edebilirsiniz. Sigorta sorgula sayfasının linkini aşağıda sizler için paylaşacağız siz sevgili ziyaretçilerimiz için faydalı bilgiler sunmak için hizmet vermekteyiz. Sizlerde bu sorgulama linkini kopyalayıp sık kullanılanlar sayfanıza eklemeniz yeterli olacaktır. İstediğiniz zaman anında erişim sağlayacaktır bu davranışınız sizin için daha kolay hizmetlerimizden yararlanmanızı sağlayacaktır.

Okumaya devam et “Sigortam Yatıyor mu?”

TC Kimlik no ile src sorgulama

TC Kimlik no ile src sorgulama

TC Kimlik No ile SRC Sorgulama yapabilirsiniz

TC Kimlik no ile src sorgulama yapabilirsiniz bu sorgulama işleminizi İnternet’ten yapmak için gerekli sorgulama işlemi için yapmanız gerekeni bu sayfada paylaşacağız. SRC Sorgulama ve SRC belgesi sorgulama işleminizi aşağıdaki sorgulama ekranından kolaylık anında görüntüleyebilirsiniz. TC Kimlik no ile src sorgulama sayfamızdaki Sorgulama ekranına tc kimlik numaranızı yazmalısınız daha sonra Sorgula butonuna basınız ardından ekranda SRC Sorgulama işleminiz görüntülenecektir.

TC Kimlik no ile src sorgulama yapmak için Gazi Üniversitesi resmi sitesindeki “SRC Sorgulama” sayfası yoluyla “SRC Belgesi Sorgulama” işleminizi yapabilirsiniz. SRC Sorgulaması için, “SRC Sorgulama Ekranı”ndaki tüm alanları eksiksiz doldurunuz. SRC Sorgulaması için TC Kimlik No girmeniz yeterli olacaktır. SRC Sorgulama için bu sayfamızdaki sorgulamama ekranına bakınız.

SRC Belgesi Sorgulama Ekranı

SRC Belgesi Sorgulama

ÖNEMLİ NOT: Anayasanın 20. maddesinin son fıkrası uyarınca; herkes, kendisiyle ilgili kişisel verilerin korunmasını isteme hakkına sahiptir. Mesleki yeterlilik belgeleri “e-Devlet” üzerinden takip edilecektir. TC Kimlik no ile src sorgulama sayfamızdan SRC Başvurusu için gerekli evrakları ve Başvuru sonuçlarını öğrenebilirsiniz. Bu sayfa üzerinden “ubgup.gazi.edu.tr” daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

TC Kimlik no ile src sorgulama

 

C,D,E SINIFI SÜRÜCÜ BELGESİNDEN HERHANGİ BİRİSİNE SAHİP OLMAYANLAR İSE(B SINIFI EHLİYETİ OLANLAR), 25.02.2003 TARİHİNDEN ÖNCE SOSYAL GÜVENLİK KURUMLARINDAN ALINMIŞ, ÇALIŞTIĞI İŞYERİ, ÜNVANI VE SÜRELERİNİN BELİRTİLDİĞİ YAZI, VEYA TÜRÜ EN AZ T2 OLAN TİCARİ TAŞIT KULLANMA BELGESİNDEN EN AZ BİRİNİ İBRAZ ETMEK ZORUNDADIRLAR.

SRC BELGESİ NEDİR?

Türkiye’nin AB mevzuatına uyum çalışmaları çerçevesinde, Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren gerçek veya tüzel kişiler ile bunlar tarafından istihdam edilen kişilerin Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmaları şart koşuldu.

Karayolu Taşıma Yönetmeliği kapsamında faaliyet gösteren firmalar için, Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi en az bir (ÜDY) istihdam etme zorunluluğu getirilmiştir. Ayrıca sürücülere de (SRC) Mesleki Yeterlilik Belgesi sahibi olma zorunluluğu getirilmiş bulunmaktadır.

KİMLER SRC BELGESİ ALMAK ZORUNDA?

1- Eşya taşımacılığında kullanılan her türlü kamyon, kamyonet, çekici, yarı römork, tanker v.b. araçları kullanan sürücüler,

2- İl sınırları içinde ve 100 KM ye kadar mesafedeki şehiriçi taşımalar hariç olmak üzere, yolcu taşımalarında kullanılan otobüs, minibüs, otomobil (sadece A yetki belgesi kapsamındaki) sürücüler.

KYK Burs Sorgulama

KYK Burs Sorgulama

KYK Burs Sorgulama Sistemi KYK Bursu ve Kredisi Nasıl Alınır?

KYK Burs Sorgulama sistemi sayfamızı kullanarak burs ücretlerinizi ve KYK Burs Kredisini nasıl alacağınızı kolayca öğrenebilirsiniz. KYK Burs Nedir? KYK Burs Sorgulaması nasıl yapılır? KYK Burs almak istiyorum diyenler için bu sayfamızdaki makalemizi bu konuda sizlere yardımcı olması adına hazırlamış bulunmaktayız. KYK Başvuru Sonuçları ve Yeni başburular yapmak için Lütfen Sayfanın sonundaki e-Hizmetler Ekranını Kullanın. KYK Burs için Lise eğitiminin ardından yüksek öğretime geçiş yapan öğrenciler için devlet tarafından çeşitli destekler sağlanmaktadır. KYK Burs almak Yurt imkanları  krediler, katkı payları ve burslar olmak üzere öğrencilerin daha iyi bir şekilde eğitim görmesini amaçlayan bu imkanlardan belirli şartlar dahilinde öğrenciler yararlanabilmektedir. Özellikle geri ödemesiz KYK bursları kaynakları yetersiz öğrencilerin eğitim hayatlarında büyük bir yere sahiptir.

KYK Burs Sorgulama sistemini kullanarak burs alma durumunuz var mı yok mu kolayca öğrenebilirsiniz. Günümüzde eğitim alan öğrenci kitlesine bakıldığında büyük bir kısmın KYK burs ve kredilerinden yararlandığı görülmektedir. Eğer sizler de üniversitede okuyor ya da yeni bir üniversiteye başlayacaksanız KYK kredi ve burslarına başvuruda bulunabilirsiniz.

KYK Bursu Nedir?

KYK Burs Sorgulama yapmak için öncelikle ne olduğunuz iyi anlamak gerekir. KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu) bursunun en önemli özelliği geri ödemesi olmamasıdır. Özellikle ailesinin maddi gücü olmayan öğrencilere için düşünülen bu yardımda önemli olan öğrencinin hem ihtiyacı olması hem de başarılı olmasıdır. Bu nedenle herkes bu bursu alamamaktadır. Bu bursun verilmesi ile ilgili düzenlenme 5102 sayılı kanunda açıklanmıştır.

KYK Bursundan Kimler Yararlanabilir?

  • Üniversite öğrenimi görüyor olmak (Açık öğretim öğrencileri için anne ve babasının vefat etmiş olması ve ya şehit ve gazi çocuğu olması şartları aranmaktadır.)
  • Milli sporcular
  • Örgün öğretimin yanında ikinci öğretim öğrenimi almak
  • Üniversitelere giriş sınavlarında ilk 100’e girmek
  • Üniversitelerde yüksek lisans eğitimi almak

KYK Burs Sorgulama sistemini kullanarak KYK Burs Ücretlerinizi ve Yukarıdaki şartları taşıyan öğrenciler için Kyk bursundan yararlanmak söz konusudur. Öyle ki eğer daha önce burs ya da kredi almışsanız bu bursu almanız söz konusu olmayacaktır. Ayrıca okulunu uzatan, belgelerde sahtekarlık yapan, hazırlık sınıfı okuyan, 1 yıl sınıfta kalan ve yabancı öğrenciler için bu burstan yararlanmak gibi bir durum bulunmamaktadır.

Bu şartlar dahilinde burs imkanından yararlanan öğrenciler hiçbir şekilde bir ücret ödemeyecek ve aldıkları bu bursların geri ödemesini yapmayacaktır. Fakat burs alan öğrenciler yine aynı kurum tarafından verilen kredi gibi imkanlardan da yararlanamayacaktır. Bu şartları taşıyan öğrenciler belirli dönemlerde başlayan burs kayıt başvurularına kayıt yaptırmaları yeterli olacaktır. Bu şartlar dahilinde olan öğrencilere bursları çıkartılacaktır.

KYK Kredisi Nedir?

Burs haricinde diğer bir maddi yardım olan kredi, burs gibi olmamakla beraber geri ödeme gerektirmektedir. Öğrenciler, öğrenim hayatları boyunca aylık olarak alacakları bu kredileri, okulları bittikten sonra ödemeye başlayacaktır.  2013 itibari ile 280 TL gibi bir aylık rakam olan kredi için isteyen pek çok öğrenci bu yardımdan yararlanabilmektedir. Her yıl çeşitli belirli miktarda artış yapılan bu krediyi geri ödeme konusunda da esnek taksitler yapılabilmektedir.

Öğrenim Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

  • Üniversite öğrencileri
  • DGS ile yeni bir üniversiteye geçiş yapan öğrenciler
  • Yüksek lisans programlarına kayıt yaptıran öğrenciler

Bu şartları taşıyan öğrenciler kredi imkanından yararlanabilmektedir. Fakat bu noktada burs gibi imkanlardan yararlanılmaması gerekmektedir. Aksi halde kredi bağlanmayacaktır. Ya da kredi alındığı sırada burs gibi imkanlara başvuran ve kabul gören öğrencilerin yine kredilerinde sıkıntılar çıkabilmektedir.

KYK Burs Ve Kredi Hizmetlerine Nasıl Başvuru Yapılır?

KYK Burs Sorgulama
KYK Burs Sorgulama

Üniversiteye başvuracak öğrenciler için bu işlem oldukça kolaydır. Öyle ki üniversiteye giriş sınavı için başvuru yapılırken bu seçenekler de formlarda bulunmaktadır. Burs ya da kredi isteyen öğrenciler bu şıkları da işaretleyerek otomatik olarak bu imkanlara kayıt yaptırabilirler. Ayrıca bu yardımları alması kabul edilen öğrencilerin noterden onay almaları gerekecektir.

Tüm işlemlerinin tamamlanmasının ardından öğrenciler ilk ödemelerini Ziraat bankasından alabilecek, sonraki ödemelerini ise adına çıkartılan hesap kartı ile ATM’lerden alabilecektir. ATM kartları için bir şey yapmaya gerek yoktur. Krediniz onaylandıktan sonra banka tarafından adınıza kart çıkarılacaktır. İlk ödemenizi almaya gittiğinizde kartınız da sizlere sunulacaktır.

Geri Ödemeler Nasıl Yapılmaktadır?

KYK kredisi alan öğrenciler eğitimlerini tamamladıktan 2 yıl sonra geri ödemeye başlayacaktır. Kredi alındığı gibi aynı şekilde ödenebilmektedir. Gerekli prosedür 2 yıl içerisinde posta yolu ile kişilere iletilmektedir.

KYK Burs Sorgulama
KYK Burs e-Hizmetler Ekranı

 

Yaşlılar Evde bakım Aylığı alabilir

Yaşlılar Evde bakım parası

Yaşlılar Evde bakım parası ve yardım Maaşı alabilirler. Evde bakım maaşı nasıl alınır?

Yaşlılar Evde bakım parası nasıl alınır? evde bakım aylığı ne kadar? Evde Bakım Aylığı başvurusu nasıl yapılır? Sormak istediğiniz tüm sorularınızın yanıtı burada, Evde Bakım Aylık ücretleri nasıl hesaplanır ve belirlenir. Büyüklerimiz için devletimiz tarafından sağlanan evde bakım çalışması çok faydalı bir çalışmadır. Devletimiz tarafından sağlanan sosyal yardımlar sayesinde evimizde büyüklerimizi bakmak onlara yardımcı olmak için evde bakım ücreti verilmektedir. Yaşlılarımıza Evde bakım yaparken bulunduğumuz il deki sosyal yardımlar kurumundan bu talebiniz doğrultusunda Yaşlılarınıza evde bakmak için aylık ücret bağlatabilirsiniz.

Önemli Not:  Evde bakım maaşı başvurusu nereye yapılır? Evde bakım aylığı almak için yapılması gerekenler ve başvuru nereye nasıl yapılacaktır. Kısaca bilgi verelim daha önceden SHÇEK vardı artık kaldırılıp, görevleri Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na devredilmiştir. Dolayısıyla Evde Bakım Maaşı başvuruları artık Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Bilginize…

2013 için Evde Bakım Maaş ücretleri 

2013 yılında asgari ücret bedellerinin belli olmasıyla birlikte 2013 yılında alınacak evde bakım maaşı miktarlarıda belli oldu.
Buna göre;

  • 2013 yılı ilk altı ayında alınacak evde bakım maaşı miktarı: 700,58 TL
  • 2013 İkinci altı ayında alınacak evde bakım maaşı miktarı: 731,29 TL olacaktır…

Yaşlılar Evde bakım parası için Evde bakım maaşlarındaki artışa paralel olarak 2013 yılında evde bakım maaşı almak için gelir kriterleri de değişmiş oldu. Bu konuda Bakım ücreti alabilmek için kişi başı gelirin 2013 yılı ilk 6 ayı için 467.00 TL, ikinci 6 ay içinse, 487.52 TL olmuştur.

Evde bakım ücretleri 6 yıl öncesinden bu yana  devletin engellilerin bakımını gerçekleştirme politikası olarak evde engelli yakınına bakanlara verilen sosyal maddi bir haktır.  Yaşlılar Evde bakım parası için Devlet engellilerin bakımını çeşitli yatılı ve yatısız kurumlar aracılığıyla yapmak yerine bu kişilerin yakınlarına belirli bir miktarda aylık vererek engellilerin yakınları tarafından evde bakılmasına ve bakımlarının aile ortamı içinde yapılmasına salık vermektedir.

Yaşlılar Evde bakım parası

Yaşlılar Evde bakım parası almak için yapılması gerekenler Eğer bakımı gerçekleştirilen kişi yaşlı ise bu kişiye bakan bakıcıya (ilgilinin yakını) sadece yaşlıya baktığı herhangi bir evde bakım ücreti ödemesi yapılmaz. Evde bakım maaşı engellilerin bakımının gerçekleştirilmesi şartıyla verilen bir aylık olduğu için bakımı yapılan kişinin sadece yaşlı olması, engelli olmaması, bakım maaşının en temel şartı sağlanmadığından ilgilinin evde bakım maaşı almasına engeldir; fakat yaşlı olan kişi ayrıca engelli ise ve bu engelini alacağı bir özürlü sağlık kurulu raporu ile kanıtlarsa -diğer şartları da uyuyorsa- evde bakım ücretinden yararlanabilir. Bakım ücretinin temel şartları engelli sağlık kurulu raporunda “Ağır Özürlü” ibaresinin bulunması ve engellinin %50 ve üzeri oranda engele sahip olmasıdır. Bu şartlarla birlikte diğer tüm özel şartları yerine getiren kişilere yaşlarına bakılmaksızın evde bakım ücreti bağlanır.

Yaşlılar Evde bakım parası hakkında Sonuç olarak özetlemek gerekirse, yaşlılara, yatalak olsalar dahi, sadece yaşlı olduklarından dolayı evde bakım maaşı bağlanmaz. Evde bakım ücretlerinin engellilere verilen bir hak olduğu düşünüldüğünde bu haktan yararlanabilmek için engelli olmak temel şarttır. Yaşlılar yaşına bakılmaksızın engelli olduklarını kanıtlayan bir sağlık kurulu raporuna sahipseler eğer, bu kişiler de engelli statüsünde değerlendirilerek evde bakım maaşına başvuru yapabilirler. Yaşlılar Evde bakım parası almak için genel olarak sormak istediğiniz tüm konuları bize yorum yazarak bildirebilirsiniz.

Dinimizce Büyüklerimizin ve Yaşlılarımızın Önemi !

Ana-baba hakkı üzerinde Kur’ân’da ısrarla durulur. Bu konudaki âyetlerden bir kaçı şöyledir:
Her insanın vebalini, kendi nefsine bağladık, her insan yaptıklarına göre muamele görür. Nitekim kıyamet günü hesap defterini önünde açılmış bulacaktır. Şöyle deriz ona: “Defterini oku. Bugün muhasebeci olarak kendi işini görmeye kendin yetersin!” (İsra, 17/23-24)

Biz insana, annesine babasına iyi davranmasını emrettik. Zira annesi onu nice zahmetlerle karnında taşımıştır. Sütten kesilmesi de iki yıl kadar sürer. İnsana buyurduk ki: “Hem Bana, hem de annene babana şükret, unutma ki sonunda Bana döneceksiniz.” “Eğer onlar seni, şerik olduğuna dair hiçbir bilgin olmadığı şeyleri, Bana ortak saymaya zorlarlarsa sakın onlara itaat etme. Ama o durumda da kendileriyle iyi geçin, makul bir tarzda onlara sahip çık. Bana yönelen olgun insanların yolunu tut. Sonunda hepinizin dönüşü Bana olacak ve Ben işlediklerinizi tek tek size bildirip karşılığını vereceğim.” (Lokman, 31/14-15)

Not: Emeklilik hakkında sormak istediklerinizi ve ne zaman emekli olacağınızı veya Emekli maaşı öğrenme ile ilgili konumuzu okumanızı tavsiye ederiz.