SSK Dul Maaşı

Dul maaşı 2018 itibariyle ne durumda diye merak edenler için, öğrenmek istediğiniz tüm bilgileri derledik. Dul maaşının kimlere verildiğini ve nasıl yararlanabileceğini bilmeyen vatandaşlar, böyle talihsiz bir durum başlarına geldiğinde sıkıntı yaşayabiliyor. Bu nedenle, her ihtimale karşı dul maaşına dair birtakım bilgilere sahip olmanız gerekir.SSK Dul Maaşı Aylığı Nasıl bağlanır?

Öncelikle şunu söylemeliyiz ki, dul maaşı yalnızca kadınlara verilen bir maaş türü değildir. Eşini kaybeden erkeklere de aynı şartlar altında dul maaşı verilir. Dul maaşının ne kadar olduğunu, dul ve yetim maaşının ne kadar arttığını daha detaylı öğrenmek için okumaya devam edin.Dul Maaşı Nedir?

Dul, kelime anlamı olarak, bir evlilik içerisindeyken eşini kaybeden bireyler için kullanılır. Bu nedenle dulun cinsiyet olarak bir ayrımı yoktur. Dul maaşı da, eşini kaybeden bireylere devlet tarafından sağlanan bir gelirdir.

Eşini kaybeden bir bireyin, dul maaşından yararlanabilmesi için gereken bazı şartlar vardır. Bu şartları yerine getiren her birey devletten dul maaşı alabilir.Dul Maaşı Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Dul maaşı almak için temelde iki şart gerekmektedir.

  • İlk olarak, ölen eşin en az 5 yıllık sigortalılık süresini doldurmuş olması gerekmektedir.
  • Sigortalı olduğu bu 5 yıllık süre içerisinde en az 900 günlük priminin ödenmiş olması gerekir.

Eşleri bu iki şartı yerine getirmeyen insanların dul maaşı alması mümkün değildir. Bu iki şart, çiftlerden ölen tarafın yerine getirmesi gereken şartlardır. Diğer tarafın da dul maaşına sahip olması gereken bazı şartlar vardır. Bunlar:  • Öncelikle, eşlerden biri ölmeden önce çiftin evli olması gerekmektir. Eğer çift olaydan önce boşanmışsa dul maaşı alınamaz.
  • Eşi ölen tarafın da hâlihazırda bir sosyal güvenlik sisteminde çalışıyor olması dul maaşı almasına engel olmaz. Yalnızca çalışmayan birine göre daha az dul maaşı alır.
  • Çiftin çocuklarının yetim maaşı alabilmesi için çocukların herhangi bir sigorta kapsamında çalışmıyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde çocuklar yetim maaşına tabii olamazlar.

Eşi ölen bireylerin aldığı dul maaşı, ölen tarafın bağlı bulunduğu sigorta türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. SSK, Bağ kur veya emeli sandığına bağlı bulunması alınan dul maaşı miktarına etki etmektedir. Bu nedenle şimdi de, Sosyal Sigortalar Kurumu’na bağlı olan çalışanların ölmesi durumunda eşlerinin ne kadar dul maaşı hesaplamasının ne kadar olduğuna değineceğiz.

SSK Üzerinden Alınan Dul Maaşı Ne Kadardır?

Sosyal Sigortalar Kurumu çalışanlarının ölmeleri durumunda eşlerine bağlanan dul maaşı, çalışanın ölüm tarihine göre değişiklik göstermektedir. 1 Ekim 2008 tarihinden önce ölen sigortalıların eşleri için dul maaşları, günlük kazançlarına göre hesaplanır. Bu da, aylık kazancın %35’ ine karşılık gelmektedir. Ancak ölen tarafın bakmakla yükümlü olduğu çocukları varsa bu oren %40’ a kadar çıkabilmektedir.2018 itibariyle Sosyal Sigortalar Kurumu dul maaşlarına %5,69 oranında bir zam uygulanmaktadır.

2018 dul maaşı ne kadar oldu diye merak edenler için güncel rakamlar şu şekilde:

  • 2000 yılından önce sigortalı olup, 2008 yılından önce vefat edenler için 1.260,97 Türk Lirası
  • 2000 yılından önce sigortalı olup, 2008 yılından sonra vefat edenler için 1.259,11 Türk Lirası
  • 2000 yılından sonra sigortalı olup, 2008 yılından önce vefat edenler için 744, 35 Türk Lirası
  • 2000 yılından sonra sigortalı olup, 2008 yılından sonra vefat edenler için 600,59 Türk Lirası’dır

İşte, dul maaşı hakkında bilmeniz gereken her şey, 2018 itibariyle bunlardan ibarettir.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR