SGK’da Yurtdışı Borçlanma İşlemi

SGK’da Yurtdışı Borçlanma İşlemi

SGK’da Yurtdışı Borçlanma İşlemi, SGK yurt dışı borçlanması yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yurt dışında geçirdikleri süreleri sosyal güvenlik mevzuatları gereğince değerlendirerek emekliliğe hak kazanabilmeleri için gerçekleştirilen işlemler.SGK’da Yurtdışı Borçlanma İşlemi

SGK’da Yurtdışı Borçlanma İşlemi nasıl yapılır? Bahsedeceğimiz işlemler, Dolayısıyla da bu işlemler sonucundaki borçlanmayı ifade etmektedir. İlgili mevzuatın yakın geçmişte birkaç kez önemli değişiklikler geçirmesinin yanında son yayınlanan 17 Ekim 2017 tarihli yönergeye göre işlemlerin yürütüldüğünden de bahsedilmesi gerekmektedir.SGK Yurtdışı Borçlanması Ne Anlama Gelir?

SGK yurtdışı borçlanması tanımına göre yurtdışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yurtdışında geçirdikleri çalışma sürelerini çeşitli şekillerde belgelendirmelerinin ardından sosyal güvenlik ve emeklilik prosedürlerinde Türkiye’de yaşayan vatandaşlarla aynı haklara sahip olma şansı yakalamaktadır. Bu durum yurtdışında yaşayan kadın vatandaşların medeni durumlarına bakılmaksızın ev hanımlığı için geçirilen sürenin de borçlanma süresine dahil olmasını da kapsamaktadır. Tüm işlemler için ilgili belgelerin SGK’ya teslimi ve ödeme işlemlerinin ardından yurtdışı borçlanması 2018 tamamlanarak emeklilik işlemleri tamamlanabilmektedir.

SGK Yurtdışı Borçlanma İşlemleri Nasıl Yapılır?

SGK yurtdışı borçlanma işlemleri farklı şekillerde ve statülerde yapılabilirken, bu konuda yapılacak işlemlerin kişiden kişiye değiştiği de görülecektir. Yurtdışı borçlanması için gerekli evraklar ve durum ayrıntıları değerlendirilecek olursa;  • Bu yönde yurtdışı borçlanması yapmak isteyen kişilerin e-devlet üzerinden yurda giriş – çıkış belgesi almaları gerekmektedir.
  • Ev hanımları için yurtdışında geçen sürelerin yurtdışı borçlanmasına dahil edilebilmesi için hizmet belgesi ibrazı yapmaları gerekmektedir.
  • Borçlanma talebinin hemen ardından borçlanma şartlarının değişmesi durumunda farklı prosedür uygulanabilmesi mümkündür.
  • Yurtdışında geçirilen çalışma süreleri aralarında ya da hemen ertesinde işsiz kalınan süreler varsa bu sürelerin bir yıla kadar olan bölümü borçlanmaya dahil edilebilir.
  • 5/1 kapsamında çalışma süreleri mevcutsa bu sürelerin de borçlanmaya dahil edilebilmesi mümkündür.
  • Yurtdışı borçlanması yapacak olan kişilerin ödemeleri TL üzerinden hesaplanıp döviz yoluyla ödeneceği için olası kur farkı durumlarında alınacak aksiyonlar da mevzuatla belirlenmiş durumdadır.
  • Yurtdışı borçlanma durumunda gerek görülmesi halinde mensup tarihinin belirlenmesi de mümkündür.
  • Yurtdışı borçlanma durumlarında farklı koşullara göre bazen te bir belgeyle işlemler halledilebilirken, bazı durumlarda farklı prosedürler de uygulanabilmektedir. Ancak tüm işlemler yurt içindeki SGK müdürlüklerinde yapılacağı için ortaya çıkan problemlere ivedi olarak müdahale edilebilmektedir.

SGK Yurtdışı Borçlanma İşlemleri Yapılması

SGK yurtdışı borçlanma işlemlerinde en önemli belgelerin başında e-devlet üzerinden alınabilen giriş- çıkış belgesi gelmektedir. Barkotlu olarak alınabilen belgenin geçerlilik süresi 30 gün olmakla birlikte, belgeler 2009 yılından sonraki giriş çıkışları kapsamaktadır. Daha öncesi için SGK’ya yazılı olarak başvuru yapılması yeterli olacaktır. Yurtdışı borçlanma 2018 kapsamında yurtdışı borçlanması yapmak isteyen kadın vatandaşlar ev hanımı olarak ilgili süreyi borçlanabilirken bu durumun ülkeden ülkeye değişkenlik gösterebildiği de belirtilmelidir. Yurtdışı borçlanma işlemlerinde yurtdışında işsiz olarak geçirilen sürelerin bulunması durumunda bu sürelerin bir yıla kadar borçlanmaya dahil edilebilmesi de mümkündür. Son olarak usulsüz yapılan başvurular ve olması gerektiğinden hariç belge ibrazlarında borçlanmanın kurum tarafından iptal edilmesi de mümkündür.

Borçlanma Ertesinde Ödeme İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

SGK yurtdışı emeklilik işlemleri için temel oluşturan yurtdışı borçlanma süresi 90 gün olarak belirlenmiştir. Borçlanma talebinde bulunulduktan ve bu talep kurum tarafından kabul edildikten üç ay içerisinde ödeme yapılması gerekmektedir. Ödeme işlemlerinde ödeme günündeki Merkez Bankası döviz kurları belirleyici olmaktadır. Buna göre yapılan ödemeler kurum kayıtlarına geç bile geçse kur farkı borçlanan kişinin lehineyse, ilgili tutar ilk emekli maaşından kesilirken, tersi olan durumlarda ilk maaşa ek olarak ödenmektedir.SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR