ORKÖY Hayvan Desteği

ORKÖY hayvancılık kredisi, orman köylerinde hayvancılık yapanlara yönelik bir kredidir. ORKÖY, Orman ve Köy İşleri Genel Kurumu’dur. Orman ve çevresinde kurulmuş olan köylerde hayvancılığı teşvik etmek amacıyla çeşitli kredi ve destek kampanyaları düzenlenmektedir.ORKÖY’de kayıtlı tüm orman köylerinde hayvancılık yapanlar, bu desteklerden faydalanmak için başvuruda bulunabilirler. Orman yakınlarındaki köylere özel olarak ilgi gösterilmesinin ana sebebi ise bilinçsiz hayvancılığın önüne geçilerek, olası erozyon tehlikelerinin önüne geçmektir. Kurum tarafından sağlanan desteklerden yararlanabilmek için ORKÖY destek şartları yerine getirilmelidir. Aksi takdirde, yapılan başvurulardan olumsuz yanıt alınabilir. Alınan desteklerle hayvancılık üzerine iş kuranlar, hem köylerin hem de köylerin bağlı olduğu ilçelerin kalkınmasına katkıda bulunmaktadır.ORKÖY Hayvancılık Desteğinden Yararlanabilmek İçin Gerekli Şartlar

ORKÖY hayvan desteği 2018’e başvuracak olanlarda aranan ilk şart, orman köyünde ikamet etmesidir. Başvuran kişilerin nüfusa kayıtlı oldukları yerler kontrol edilerek, orman köyünde kayıtlı olmayan kişilerin başvuruları reddedilmektedir. İlk şart sağlandıktan sonra, köyün bağlı olduğu ilçedeki ORKÖY kurumuna dilekçe ile başvuru yapılması gerekir. Destek istenen projenin, daha önce ilçe kalkınma projelerinde kullanılmış ya da önerilmiş olması da çok önemlidir. Bugüne kadar bir örneği bulunmayan bir proje fikrinin sunulması, destek alma ihtimalini düşürebilir. Destekler, gelecek vaat eden ve başarısı daha önce kanıtlanmış projelere verilmektedir.Maddi ihtiyaçlar için krediye başvuracak kişilerin ise Bağ-Kur ya da Ziraat Odaları dışında, herhangi bir sigorta kurumuna kayıtlı olmaması gerekir.  Daimi sigortalı olarak çalışan kişiler, krediden faydalanamamaktadır. İlçe ORKÖY şubeleri, destek verilen şahısları ve yürüttükleri projeleri yakından takip etmektedir. Gerçekleştirilen denetimlerle, kişinin sorumluluklarını yerine getirip getirmediği ve desteğin iyi bir şekilde kullanılıp kullanılmadığı kontrol edilir. Destek alınan proje kapsamında sorumluluklarını yerine getiremeyen ya da desteği kötüye kullanan kişilerin, bir sonraki desteklerde kredi başvurusu yapması engellenir.

ORKÖY Hayvan Desteği Kapsamında Yararlanılabilecek KredilerORKÖY destekleri, hayvancılık dalına özel kredi imkanı sunmaktadır. Orman köylerine yönelik projelere destek verildiğinden genelde arıcılık ve inek desteği sağlanmaktadır. Küçükbaş hayvanlar için de destek almak mümkündür. Kurum tarafından sağlanan kredi çeşitleri şu şekildedir:

  • Süt sığırcılığı
  • Süt koyunculuğu
  • Besi sığırcılığı
  • Besi koyunculuğu
  • Arıcılık Kredisi

Bu kredilerden herhangi birini kullanan kişiler, geri ödeme planlarına da dikkat etmelidir. Her kredinin geri ödeme planı farklıdır. Vade süreleri değişkenlik göstermektedir. Ortalama 5 ya da 6 yıllık bir ödeme planı hazırlanmaktadır. Geri ödenecek miktar ise %10 ile %40 arasında, alınan kredinin miktarına ve geliştirilen projenin büyüklüğüne göre belirlenmektedir.Kredilerin faaliyete uygun amaçlarla kullanılması zorunludur. Kredinin başka amaçlar için kullanıldığı tespit edildiği takdirde, çeşitli cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Devlet, maddi ve manevi her türlü yaptırım hakkına sahiptir. Bu nedenle, kredinin gereğine uygun bir şekilde kullanılmasına dikkat edilmelidir.

ORKÖY Hayvancılık Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

ORKÖY hayvancılık desteği başvurusu nasıl yapılır sorusundan önce, nasıl bir desteğe ihtiyaç duyulduğuna karar verilmelidir. Destekler kredi ve hayvan desteği olarak iki çeşide ayrılmaktadır. Hayvan ihtiyacı olanlar, büyükbaş ya da küçükbaş hayvan sağlanması için başvuruda bulunabilir. Yem, çevre düzenleme gibi masraflar için kredi çekmek isteyenler ise uygun kredi seçeneği için başvuruda bulunabilir. Karar verildikten sonra, ilçelerdeki ORKÖY merkezlerine gidilerek başvuruda bulunulabilir.

Başvurularda dilekçe hazırlanması ve merkeze teslim edilmesi istenmektedir. Dilekçede hangi destek türü için başvuruda bulunulduğu ve neden desteğe ihtiyaç duyulduğundan kısaca bahsedilebilir. Kredi başvurusunda bulunacak olanlar, hangi kredi türüne başvuru yaptıklarını da açıkça belirtmelidir.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR