İşsizlik Maaşı 2018

İşsizlik Maaşı 2018 yılında ne kadar oldu? İşsizlik maaşı alma şartları. İŞKUR işsizlik maaşı Sosyal Güvence sahibi olan vatandaşlarımızın işten çıkarılmaları halinde yeni bir iş bulana kadar ihtiyaçlarını karşılamaları için faydalanabilecekleri bir güvencedir.İşsizlik Maaşı 2018

Maaştan faydalanmak için talep edilen şartlar İŞKUR tarafından belirlenirken uygun süreler dahilinde şartları taşıyan vatandaşlarımız başvuruda bulunmaları halinde işten çıkarılmaları dolayısıyla yaşadıkları gelir kaybını telafi edebilmektedir. İşten çıkartılan vatandaşlarımızın yeni bir iş bulana kadar yaşadıkları mağduriyeti önleyen bu uygulama ile ilgili tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz.İşsizlik Maaşı Başvurusu İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Çalışan vatandaşlarımız için işten çıkarılmaları anında güvence altına alınan işsizlik maaşı için İŞKUR tarafından bazı şartlar belirlenmiştir. Bu şartları taşıyan vatandaşlarımız yapacakları başvuru ile işsizlik maaşından faydalanabilecekken bu şartları yerine getirmeyen vatandaşlarımız maalesef bu güvenceden yoksun kalacaklardır. İşsizlik maaşı alma şartları 2018 hakkında çalışırken bilgi sahibi olmak işten çıkarılma anında mağduriyetin önüne geçecektir. Maaş başvurusu yapacak vatandaşlarımızın;

 • Ayrıldığı işyerinden kendi istek ve rızası dışında ayrılmış olması gerekmektedir.
 • İşten çıkarılmadan önce kesintisiz olarak 120 gün primi ödenmiş ve sürekli çalışıyor olması gerekmektedir.
 • Son 3 yıl içinde minimum 600 gün işsizlik sigorta primi ödemesine sahip olması gerekmektedir.
 • İşten çıkartıldığı tarihten itibaren 30 gün içerisinde işsizlik maaşı için başvuruda bulunması gerekmektedir.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 100 Günlük İcraat Programları kapsamında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan işsizlik maaşı ile ilgili açıklamada bulunarak işsizlik maaşı şartlarının esnetileceğinden bahsetti. Yapılan açıklama sonrası dikkatler yapılacak ikinci açıklamalara çevrilirken işsizlik maaşı ile ilgili detaylar netleşmeye başladı. Sizlerle yukarıda paylaştığımız işyerinden ayrılmadan önce 120 gün aralıksız çalışma ve prim ödemesi yapılması şartında yer alan aralıksız çalışma şartı kaldırılarak devamsızlık yapan vatandaşlarımızın da işsizlik maaşı hakkı kazanabilmesi amaçlanmaktadır. Yapılacak bu düzenleme ile 12 bin üzerinde vatandaşımızın daha işsizlik maaşından faydalanabileceği belirtilmektedir.İşsizlik Sigortası Primi Nasıl Ödenir?

İşsizlik maaşından faydalanabilmek için gereken şartlar arasında yer alan işsizlik sigorta primleri, sigortalı olarak çalışılma döneminde işsizlik fonuna ödenmektedir. İşsizlik sigortası primi hesaplama işleminde prime esas aylık brüt kazanç dikkate alınırken ücretin;

 • Yüzde 1’i çalışan,
 • Yüzde 1’i Devlet,
 • Yüzde 2’si işveren

Tarafından karşılanmaktadır.İşsizlik Maaşı Almak İçin Nasıl Başvurulur?

İşten çıkarılmış vatandaşlarımızın 30 gün içerisinde başvuruda bulunmasından bahsetmiştik. 30 gün geçirildikten sonra yapılacak başvuru sahipleri işsizlik maaşından faydalanamayacaklardır. 30 günlük süreyi geçirmeden işsizlik maaşı başvurusu gerçekleştirecek vatandaşlarımız, gerekli evraklarla birlikte illerinde bulunan İŞKUR temsilciliğine başvurusunu iletmesi gerekmektedir. İŞKUR fiili başvuruları kabul ettiği gibi e-Devlet üzerinden gerçekleştirilecek müracaatları da kabul etmekte olup e-Devlet şifresi ve TC Kimlik numarası ile sisteme giriş yapılarak İŞKUR sayfasından işsizlik maaşı başvuruları gerçekleştirilebilmektedir.

2018 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşı hesaplanmasında maaş başvurusu gerçekleştiren vatandaşımızın son dört ay içerisindeki brüt prime esas kazanç tutarı belirleyici olmaktadır. İşsizlik maaşı ne kadar 2018 sorusu için hesaplanabilmesi için belirlenen yöntem ve kıstaslar: • Hesaplanan 4 aylık brüt prime esas kazanç tutarının ortalaması alınarak elde edilen ortalamanın yüzde 40’ işsizlik maaşı tutarı kadar belirlenir.
 • İşsizlik maaşı tutarı brüt asgari ücretin yüzde 80’inden fazla ödenmemektedir.

Verilen hesaplamalar ile birlikte 2018 yılı için en düşük işsizlik maaş tutarı 805,44 TL olarak bulunurken, en yüksek işsizlik maaş tutarı ise 1.623,88 TL olarak uygulanmaktadır.

İşsizlik Maaşından Faydalanma Süreleri Nelerdir?

İşsizlik maaşından faydalanacak vatandaşlarımızın maaştan faydalanma süreleri sahip oldukları son 3 yıl içerisindeki prim günlerine göre belirlenir.

 • 600 gün sigortalı çalışılma için 6 ay,
 • 900 gün sigortalı çalışılma için 8 ay,
 • 1080 gün sigortalı çalışılma için 10 ay

Süresince işsizlik maaşı alınabilmektedir.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR