E-Devlet Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet Doğum Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? E-Devlet doğum parası sorgulama sayesinde güvenli ve doğru sonuçlar alabileceğiniz bir işlem yapmanız mümkündür. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından 2015 yılından bu yanda canlı olarak dünyaya çocuklar için doğum yardımı olarak ödeme yapılmaktadır.Yapılan yardım ödemeler için belirli şartlar bulunmakta olup şartlara uygunluk sağlayan anne adayları için ödemeler PTT aracılığıyla yapılmaktadır.Anne Adaylarına Devlet Tarafından Verilen Destekler

Devlet tarafından anne adaylarına 3 farklı destek verilmektedir. Bu destekler şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Doğum Parası: Doğum parası SGK güvensi ile çalışan anne adayları için verilmektedir. Çalışan anne adaylarının doğum öncesi 8, doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 16 hafta doğum izni hakkı yasal olarak sağlanmaktadır. Bu izin süresince iş göremezlik ödeneği olarak SGK tarafından ödeme yapılır. SGK tarafından ödenen iş göremezlik ödeneği, doğum parası olarak adlandırılmaktadır. Bu ödeme anne adayın son üç aylık brüt maaşı baz alınarak hesaplanmaktadır.

 Doğum parası sorgulama işleminizi EDevlet sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Doğum parası (iş göremezlik ödeneği) sorgulama işlemi için https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme adresine giriş yapabilirsiniz. Kimlik doğrulama işleminizi tamamlarken E-Devlet şifrenize ihtiyacınız olacaktır. Şifreniz yoksa PTT şubelerine giderek alabilirsiniz. Kimlik doğrulamasından sonra açılan ekranda doğum parası ödemeniz ile ilgili ayrıntılara ulaşabilirsiniz.

  • Doğum Yardımı Parası: Bu yardım devlet tarafından çalışsın ya da çalışmasın tüm T.C vatandaşı ve mavi kart sahibi anne adayları için verilmektedir. Anne adayları ilk çocuğunu dünyaya getirmiş ise 300 TL doğum yardımı ödemesi almaktadır. İkinci çocuğu için 400 TL, üçüncü ve sonraki çocukları için ise 600 TL doğum yardımı ödemesi alınabilmektedir.

 Doğum yardımı parası sorgulama işleminizi EDevlet üzerinden yapabilirsiniz. Bu sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Sayfa açıldığında ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ butonuna tıklayarak, sisteme T.C kimlik numaranız ve E-Devlet şifrenizle giriş yapmalısınız. Ardından açılan ekranda sorgulama sonucunuzu görüntüleyebilirsiniz. Doğum parası sorgulama telefon aracılığıyla da yapılabilmektedir. Bunun için ALO 144 ücretsiz danışma hattını arayabilirsiniz.

   • Süt Parası: Bu devlet desteğinin alınabilmesi için anne ya da babanın SSK ya da Bağ-Kur sosyal güvencesi altında olması gerekmektedir. SGK güvencesinde olan anne ya da baba adına en az 120 gün prim ödemesi yapılmış olması da şartlardan bir diğeridir. 2018 yılında süt parası ödemesi 149 TL olarak yapılmakta olup yalnızca bir defaya mahsus olarak ödenmektedir.

 

Süt parası sorgulama EDevlet sistemi üzerinden yapılabilmektedir. Bu sorgulama için https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine giriş yapmanız gerekmektedir. Adrese giriş yaptıktan sonra kimlik doğrulama işlemini tamamlamalısınız. Akabinde açılacak olan sayfada sorgulamanız ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Doğum yardım parası ve süt parası için başvurular Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılmaktadır. İlgili kurumdan verilecek olan başvuru formu, bebeğin ve annenin kimlikleri ile başvurular yapılabilmektedir.

Çalışan annelerin doğum parası başvuruları ise hekimden alınacak olan rapor ile yapılmaktadır. E-Devlet doğum parası başvurusu henüz yapılamamaktadır. Doğum parası başvurusu için bizzat ilgili kurumlara gidilmesi ve gerekli evraklar teslim edilerek başvuru yapılması gerekmektedir.

Doğum Parası Nasıl Alınır, Ne Zaman Ödenir?

Devlet tarafından anneler için yapılan yardım ödemeleri PTT aracılığıyla yapılmaktadır. Ödemeler annenin adına yatırılır ve yalnızca anne tarafından alınabilir. Doğum parası ne zaman yatar? merak ediyorsanız; doğum yardımı parası her ayın 8’i ila 14’ü arasında yatılırken, doğum parası (iş göremezlik ödemesi) ve süt parası için herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmamaktadır.

Başvurunuz sonuçlandığında cep telefonunuza SMS yoluyla bilgilendirme yapılmaktadır. Başvuru sonucunuzu E-Devlet üzerinden sorgulayarak, size en yakın PTT şubesinden ödemenizi alabilirsiniz.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR