Besicilik Kredisi

Besiciler için kredi, hayvancılıkla ilgilenmek isteyen vatandaşlara sağlanan bir devlet desteğidir. Tabi ki, benzer destekleri sağlayan özel kurum ve kuruluşlar da bulunmaktadır. Besicilik kredisi hem büyük baş hayvancılık hem de küçük baş hayvancılık yapmak isteyen vatandaşları kapsayan bir uygulamadır.Besicilik Kredisi

Eğer böyle bir girişim yapmak isterseniz, devlet sizi maddi alanda destekler. Üstelik bu kredi desteğinden yararlanmak da son derece kolaydır. Şimdi dilerseniz, besicilik kredisinin ne olduğunu, nasıl alınabileceğini ve hangi kurumların besicilik kredisi verdiğini öğrenelim.Besicilik Kredisi Nedir?

Besicilik kredisi, küçükbaş veya büyükbaş hayvancılık yapmak istiyorum diyen çiftçilere devlet tarafından verilen desteklerdir. Besicilik yapmak isteyen ancak bunu gerçekleştirmek için yeterli maddi birikimi olmayan çiftçiler için son derece yararlı bir fırsattır. Ayrıca bu kredi desteğinin içinde, büyükbaş ya da küçükbaş hayvanlarınız için gereken çobanlar için yapacağınız harcamalar da dahildir. Bu kredi desteğini veren kurumların başında Ziraat Bankası ve KOSGEB gelir. Ziraat Bankası ve KOSGEB’ten bu besicilik kredilerini nasıl alacağınızı ve geri ödemesini nasıl yapacağınızı öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Besicilik Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?Besicilik kredisi veren kurumlar arasında olan Ziraat Bankası, vereceği bu kredi desteği için çiftçilerden teminat istemektedir. Bu teminatlar sırasıyla:

 • Alınacak besicilik kredisi miktarı kadar taşınmaz ipotek
 • Çalışmakta olan ve bordrolu iki adet kefil
 • Eğer sıfır faizli hayvancılık kredisi için başvuran çiftçi halihazırda hayvancılık yapıyorsa tüm hayvan küpe numaraları

Bu teminatları vererek Ziraat Bankasına Besicilik Kredisi için başvurabilirsiniz. Başvuru süreci için de gereken bazı şartlar vardır. Bankalara ya da devlet kurumlarına Besicilik Kredisi için başvurduğunuz takdirde, hayvanlarınızın kontrolü için bir uzman gönderilir. Uzman hayvanlarınızı tek tek inceler. Bu noktada, sahip olduğunuz hayvanların da, Besicilik Kredisi için gereken şartlara uygun olması gerekir. Uzman, kontrolü tamamlayıp gerekli raporu hazırladıktan sonra başvurunuz tamamlanmış olur.Başvurunuzun olumlu ya da olumsuz sonucu, kurum tarafından kısa süre için de size bildirilir. Bu sayede, Besicilik Kredisi alma süreciniz tamamlanmış olur.

Besicilik Kredisi Hesaplaması Ve Geri Ödemesi Nasıl Yapılır?Besicilik kredisinin miktarı ve geri ödemesi konusunda pek çok seçenek vardır.

 • Akbank
 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • TEB
 • İş Bankası
 • QNB
 • Finansbank
 • Denizbank
 • Odeabank
 • HSBC

Gibi bankalar, çiftçilere 7 yıl vadeli ve 2 yıl geri ödemesiz Besicilik Kredisi seçenekleri sunmaktadır. Ancak seçenekler yalnızca bunlarla sınırlı değil.

Ziraat Bankası, sadece %2 oranında faiz uyguladığı Besicilik Kredileri vermektedir. Ziraat bankasının vermiş olduğu bu krediler, besicilik için ihtiyacınız olan miktarın %80’ini kapsamaktadır. Hayvancılık alanında bu son derece büyük bir orandır. Aldığınız bu Ziraat Bankası hayvancılık kredisini ise 12 aya varan vadelerle istediğiniz zaman ödeyebilirsiniz.

Ziraat Bankası’nın Besicilik Kredisi kapsamında verdiği maddi yardımın üst sınırı da 1 250 000’e kadar ulaşmaktadır. Bu kadar büyük miktarları almak için gereken tek şart ise, kontrol için gelen hayvanların, krediyi almaya uygun olduğunuza karar vermesidir.

Ziraat Bankası bünyesinde verilen besicilik kredileri sadece büyük baş ve küçük baş hayvanlar için geçerli değildir. Bu kredi desteği kapsamında arıcılık, damızlık düve yetiştiriciliği, yumurta üretimi için kanatlı hayvan yetiştiriciliği gibi alanlarda çalışmalar yapabilirsiniz. Aldığınız Besicilik Kredileri tüm bu hayvanların yetiştirilmesi için kullanılabilir niteliktedir.

Besicilik Kredisi için bilmeniz gereken her konuyu öğrendiniz. Geriye sadece başvurmak kaldı.

SORU SOR

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YORUMLAR